18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü
- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğünce "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü" dolayısıyla şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için yemek verildi

ANKARA (AA) ? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Ankara İl Müdürlüğünce "18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü" dolayısıyla şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için yemek verildi.

Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başlayan programa, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürü Selim Çelenk, Ankara Müftüsü Mefail Hızlı, şehit yakını, gazi ve gazi yakınları katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşarı Nesrin Çelik, burada yaptığı konuşmada, şehitliğin Allah katında çok önemli bir mertebe olduğunu belirtti.

Bakanlığın devletin sunduğu imkanlara aracılık ettiğini ifade eden Çelik, dün 4 bin 325 şehit yakını, gazi ve gazi yakınının memuriyete atamasının yapıldığını, 8 aylık sürede 10 bin 613 atamanın gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Çelik, ücretsiz seyahat hakkını kullanabilmek için çalışmaların hızla sürdüğünü, 8 bin 639 ücretsiz seyahat kartının adreslere gönderildiğini söyledi. Mevcut mevzuata ilişkin bazı eksiklerin bulunduğunu dile getiren Çelik, beklenti ve şikayetleri gidermeye yönelik hazırlanacak mevzuatın en kısa sürede tamamlanacağını ifade etti.

-"Ankara'da 2 bine yakın şehit yakını, gazi ve gazi yakını var"

Aile ve Sosyal Politikalar Ankara İl Müdürü Selim Çelenk, vatan içi canını feda edenleri anmanın büyük bir onur olduğunu belirtti. Müdürlük bünyesinde Şehit Yakınları ve Gaziler Şube Müdürlüğü kurulduğunu hatırlatan Çelenk, bu kapsamda Ankara'da yapılan faaliyetlere değindi.

Çelenk, Ankara'da 2 bine yakın şehit yakını, gazi ve gazi yakını bulunduğunu, beş ay içerisinde 600'ünün evini ziyaret ettiklerini söyledi.

Çanakkale Zaferi'nin milletlerin dirilişine sebep olduğunu dile getiren Çelenk, "Üzerinde yaşamış olduğunuz toprak, her metre karesi için şehit verilen bir topraktır. Üzerine basılan bu topraklarda bu hassasiyeti göz önünde bulundurmalıyız" dedi.

Ankara Müftüsü Mefail Hızlı ise Çanakkale Zaferinin tarihi ve dini derinliği olduğunu belirterek, Çanakkale'de en çok şehit veren ilin Bursa olduğunu hatırattı. Hızlı, "Çanakkale ruhu, imanla imkan oluşmasını anlatan bir zaferdir" dedi.