19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
- Antalya'da fener alayı düzenlendi, 800 metre uzunluğunda Türk bayrağı açıldı - Karabük'te, fener alayının ardından 500 kişiyle ay yıldız şekli oluşturuldu

ANTALYA/KARABÜK (AA) - 19 Mayıs Atatürk 'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında Antalya ve Karabük'te fener alayı düzenlendi. 

Antalya'nın Muratpaşa Belediyesince gerçekleştirilen yürüyüş, Beach Park Varyant girişinde başladı. Fenerler ve 800 metrelik Türk bayrağı ile yürüyüşe katılan vatandaşlar, Konyaaltı Caddesi'nden Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüdü. 

Yürüyüşe, Antalya'da 2008 yılında trafik kazası sonucu felç olan ve kimliği tespit edilemeyen "Umut" adlı genç ile bakımını üstlenen Gülsüm Kabadayı da katıldı. 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Cumhuriyet Meydanı'nda kurulan platformda yaptığı konuşmada, Muratpaşa Belediyesinin hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Mustafa Kemal Atatürk 'ü anmanın çok çalışmakla mümkün olacağını dile getiren Uysal, şunları söyledi:

"Atatürk'ü anmak hizmetle halkımıza kararlılıkla giderek olur, Atatürk'ü anmak Atatürk'ün vasiyetini yerine getirerek olur. Biz çok çalışacağız, halkımıza ön yargısız gideceğiz. Herkesi olduğu gibi kabul ederek gideceğiz, herkesi severek, sayarak kategorize etmeden gideceğiz. İşte Atatürk'ü o zaman büyük bir huzurla anacağız."

Uysal'ın konuşması sırasında vatandaşların "Sıla" diye slogan atmaları üzerine Uysal, "Bu konuştuklarım size önemsiz gibi gelebilir ama 5 dakika sonra Sıla gelecek. Sıla her zaman burada, sorun yok. Bu konuştuklarıma da ihtiyaç var değil mi?" dedi. 

- Sıla, konser verdi

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında sahne alan Sıla, söylediği şarkılarla vatandaşları coşturdu. Sıla, böyle bir günde konser vermekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti. 

 

- Karabük

Karabük'te, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen fener alayı sonrası yaklaşık 500 kişiyle ay yıldız şekli oluşturuldu.

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Karabük Şubesi öncülüğünde düzenlenen fener alayı, Şirinevler Mahallesi Ticaret Merkezi önünde başladı, Kent Meydanı'nda sona erdi. Türk bayrağı, Atatürk resimleri taşıyan ve slogan atan gruptakileri, Kent Meydan'ında fenerlerle ay yıldız şekli oluşturdu. 

ADD Karabük Şubesi Başkanı Semiha Karaoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye 'nin bağımsızlığını simgeleyen bayrağı oluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Gençlere Atatürk tarafından armağan edilen bayramın 96. yıl dönümü kutluyoruz. Bayrağımız ülkemizin bağımsızlığını, birlik ve beraberliğini simgeliyor. Bağımsızlık bizim için önemli" dedi.

Safranbolu ilçesinde düzenlenen fener alayı ise Kaymakamlık binası önünden başlarken, Misakımilli Meydanı'nda sona erdi.