3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engelliler Günü
- Engelliler Konfederasyonu Başkanı İçli: - "Yeni hükümeti ve meclisi, ilk yasama etkinlikleri çerçevesinde Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yaparak engellilerin erişimine uygun ürün üretmeyen tedarikçi firmaların kamu ihalelerine katılmalarının önlenmesini sağlamaya davet ediyoruz"

ANKARA (AA) - Engelliler Konfederasyonu Başkanı Turhan İçli, "Yeni hükümeti ve meclisi, ilk yasama etkinlikleri çerçevesinde Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yaparak engellilerin erişimine uygun ürün üretmeyen tedarikçi firmaların kamu ihalelerine katılmalarının önlenmesini sağlamaya davet ediyoruz" dedi.

İçli, Türkiye Körler Federasyonu'nda, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında, erişilebilirlik konusuyla ilgili dünya çapında bir kampanya başlattıklarını belirtti. 

Kampanyayla ilgili konfederasyonlarının engelli haklarıyla ve erişilebilirlikle ilgili derneklerle basın toplantıları yaptıklarını ifade eden İçli, "Adliyelerde büyükşehir belediyelerinin, il ve ilçe belediyelerinin sorumluları hakkında, başta belediye başkanları olmak üzere suç duyurularında bulunmuştur" diye konuştu.

İçli, Sidney'den, Mexico City'ye, Londra'dan Riyad'a kadar pek çok ülkenin başkentinde bu kampanyanın kamuoyuna duyurulduğunu söyledi. 

Görme engellilerin en çok işine yarayan uygulamanın, metro ile otobüslerde uygulanan ve gelecek durakları söyleyen sesli sistem olduğunu dile getiren İçli, kentte serbest dolaşımı kolaylaştıran sarı çizgilerin gerek kullanılan malzeme gerek uygulamalar nedeniyle görme engelli olan ve olmayanlar için büyük sorunlar oluşturduğunu savundu.

İçli, "Yeni hükümeti ve meclisi, ilk yasama etkinlikleri çerçevesinde Kamu İhale Yasası'nda değişiklik yaparak engellilerin erişimine uygun ürün üretmeyen tedarikçi firmaların kamu ihalelerine katılmalarının önlenmesini sağlamaya davet ediyoruz" sözlerine yer verdi.