8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü
ANKARA (AA) - Kazan ilçesinde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında, Cumhuriyetin ilk köylü kadın milletvekili Satı Çırpan'ın...

ANKARA (AA) - Kazan ilçesinde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında, Cumhuriyetin ilk köylü kadın milletvekili Satı Çırpan'ın (Satıkadın) müzeye çevrilen evinde tören düzenlendi.

Kazan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte "Uluslararası Karma Sanat Sergisi" açıldı. 18 ülkeden 21 ressama ait 50 eser müze içinde ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Müzede eserleri sergilenen ressamlara günün anısına teşekkür belgesi verildi.

Sergi başta Prof. Dr. Hasan Pekmezci, Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Alaybey Karaoğlu, Svetlana İnaç, Yıldız Asangali, gibi ressamların daha önce Kazan'da düzenlenen Uluslar arası Sanat Çalıştayında yaptıkları resimlerden oluşuyor.

Törene Kaymakam, Belediye Başkanı Satıkadın'ın ailesi ve vatandaşlar katıldı.

Konuşmaların ardından davetliler Satıkadın'ın kişisel eşyalarının sergilendiği müzeyi gezdi. Geçen yıl 8 Martta açılışı yapılan müzeye ziyaretçi sayısının 35 binin üzerinde olduğu belirtildi. Kazan'da Satıkadın adına bir mahalle, bir müze, bir park ve bir de anıt mezar bulunuyor. Satıkadın'ın adının verildiği ayrıca Etimesgut'ta bir kız meslek lisesi ve Altındağ'da bir ortaokul bulunuyor.

Kazan Belediyesi tarafından yaptırılan Satıkadın Müzesi, aynı zamanda Meclis'e giren ilk 17 kadın milletvekili arasında adına müze yaptırılan ilk kadın milletvekili olma özelliği de taşıyor. Kazan Belediyesi, geçtiğimiz yıl ailesiyle yapılan protokolle 4 ay gibi kısa bir sürede evi aslına uygun restore ederek hizmete açmıştı.

- Sadı kadın kimdir ?

Satıkadın, 5 Aralık 1934 tarihinde kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesinin ardından yapılan ilk genel seçimde meclise girerek, 1935-1939 yılları arasında 5. Dönem Ankara milletvekili olarak TBMM'de görev yaptı. O yıl seçilen ilk 17 kadın milletvekili arasında yer aldı. 1956 yılında hayatını kaybeden Satıkadın, aynı zamanda "İlk köylü kadın milletvekili" olarak da anılmaktadır. Satıkadın, 15 yıldan bu yana doğum yeri olan Ankara'nın Kazan İlçesi'nde törenlerle anılıyor.