9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı

9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
9. Cumhurbaşkanı Demirel'in vefatı
- Eski siyasetçilerden Mehmet Ağar, Cavit Çağlar ve eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu

ANKARA (AA) - Eski siyasetçilerden Mehmet Ağar, Cavit Çağlar ve eski Başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Süleyman Demirel'in Güniz Sokak'taki evine taziye ziyaretinde bulundu.

Demirel'in yeğeni Nihan Demirel Atasagun ve diğer aile fertlerine taziyelerini ileten Mehmet Ağar, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk siyaset ve devlet hayatında çok büyük izler bırakan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in vefatından büyük üzüntü duyduğunu belirtti. 

Devlet hizmetine kaymakam olarak başladığı dönemlerde merhum Demirel ile karşılaştıklarını vurgulayan Ağar, şunları söyledi:

"Uzun yıllar bürokrasi içinde çeşitli hizmetlerde kendisiyle birlikte revize olduk. Türkiye 'nin modernleşmesinin, kalkınmasının çok önemli etaplarından birini geride bırakmıştır. Tabiki siyaset hayatının inişleri, çıkışları, zorlukları, doğruları, yanlışları vardır. Bütün bunlara baktığımız vakit, doğruların daha ağır bastığı, sadakat ile vefa ile millete hizmet edilmiştir. Dolayısıyla onlarca kişiyle gerek bürokrasi, gerek siyasette üst olarak hiyerarşik münasebetleri olmuştur. Bütün bu münasebetler içerisinde herhangi bir kırılma, darılma olmaksızın süreç tamamlanmıştır." 

Allah'ın verdiği ömrün bir nihayetinin olduğuna dikkati çeken Ağar, "Kendisine millet olarak son görevlerimizi yapmaktayız. Elbetteki siyaset ve devlet hayatında yaşanan bunca tecrübenin ortaya koyduğu birikimlerden alınacak sonuçlar vardır. Bu sonuçlarda Türkiye'nin gelecek siyaset hayatına ışık tutacak değerde ve kıymettedir. Bütün bunlar değerlendirilecektir. Biz de bugün ailesi ve yakınlarıyla acılarını paylaştık. Isparta'da da son görevimizi tamamlamış olacağız. Türk milletinin başı sağolsun" ifadesini kullandı. 

- "Demirel baba oldu"

Cavit Çağlar da yaşadığı acının tarifsiz olduğunu belirterek, duygularını şöyle dile getirdi:

"Benim 35 yılım Sayın Demirel ile geçti. Sayın Demirel'in isteği ile milletvekili oldum. Kurduğu 49. kabinede görev aldım. Daima yanında oldum. Ben babamı çok küçük yaşta 13 yaşında kaybetmiştim. Demirel baba oldu. Yanında bir siyasetçi gibi değil, evladı gibi davrandı. Bakışı öyleydi. Çok şey öğrendim. Bunlar içinde dürüstlüğü, barışı, ondan öğrendim. 'Kavga edeceğiniz zaman mutlaka karşınızdaki ile barışmanın yollarını arayın' derdi. Ülkenin sıkıntılı günlerinde hepimize moral verirdi. İnşallah büyük Türkiyemiz, Demirel'in istediği gibi büyük, demokrat Türkiye olacaktır. Ruhu şad olsun, mekanı cennet olsun. Ülke büyük bir evladını kaybetti."

- "Hoşgörü anlayışını katiyen yitirmemiştir"

Yıldırım Akbulut da çok değerli bir devlet adamını yitirmenin üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Demirel'in demokrasi için, hoşgörü ile mücadele ettiğini vurgulayan Akbulut, "Çok sıkıntılı dönemler yaşamış olmasına rağmen metanetini hiçbir zaman yitirmemiştir. Bu yolda yaptığı mücadele herkes tarafından bilinir, 6 defa gitti, 7 defa geri geldi. Bu iyi bir demokrasi örneğidir. Hizmet verdiği bu kadar yıl içinde hoşgörü anlayışını katiyen yitirmemiştir. Milletimizin başı sağolsun" dedi.

Vatandaşların da yoğun ilgi gösterdiği taziye ziyaretleri devam ediyor.