Acehan'dan Serdarov'a ziyaret

Acehan'dan Serdarov'a ziyaret
Acehan'dan Serdarov'a ziyaret
- Çubuk Belediye Başkanı Acehan, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Serdarov'u ziyaret etti

ANKARA (AA) - Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Ata Serdarov'a ziyarette bulundu.

Kazakistan ve Özbekistan büyükelçilerine geçen hafta ziyarette bulunan Acehan, Türkmenistan'ın Ankara Büyükelçisi Serdarov'u da ziyaret etti.

Acehan, Çubuk'u Türk dünyasının buluşma noktası yapmak için bir dizi çalışma yaptıklarını söyledi.

Çalışmalarının bir ayağının da kardeş şehir ilişkileri olduğunu belirten Acehan, "İnşallah ilçemizde ileriye dönük turizmi etkin hale getirmek amacıyla bir dizi çalışma yapmayı planladık. Bunun için ilk olarak zaten özünde kardeşimiz olan ülkelerle kardeş şehir ilişkilerini başlattık. Bunun arkasından Ahmet Yesevi Kültür Merkezi ve Türk Dünyası Parkı çalışmalarımız olacak" dedi.

Belediye Meclisi'nde aldıkları karar doğrultusunda, Özbekistan, Kazakistan ve Türkmenistan'dan şehirlerle Çubuk'u kardeş şehir yapacaklarını ifade eden Acehan, şunları söyledi:

"Özbekistan'ın Harezm Vilayetinde Ceyhun Irmağının batısında yer alan Hive şehri, Ahmet Yesevi'nin de türbesinin bulunduğu Kazakistan'ın Türkistan şehri ve Türkmenistan'ın hem tarihi zenginlikleri bulunan hem de sanayi kenti olan Melv şehri ile kardeş şehir olacağız. Bu konuda yazışmalarımızı sayın büyükelçilerimize verdik. Zaten geçtiğimiz yıl yaptığımız ikili görüşmelerde bu konuda ortak kararlar alınmıştı. Bu yılda karşılıklı resmi yazışmalar yapıldı. Ben şimdiden bu kardeşlik ilişkilerinin Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum."

Büyükelçi Serdarov ise bu yıl düzenlenecek 11. Uluslararası Çubuk Kültür ve Turşu Festivali'ne katılacaklarını belirterek, "Bu ziyaretiniz bizleri çok mutlu etti. Hakikatte kardeş olan iki toplumun kardeşlik bağları, bu tür ilişkilerle daha da güçlenecektir. Kardeş şehir olarak belirlediğimiz Melv şehri de hakikaten görülmeye ve gezilmeye değer bir şehrimizdir. Biz de en kısa zamanda sizlere iadeyi ziyaretlerde bulunacağız. Biz her türlü çalışmaya şimdiden hazırız" ifadelerini kullandı.