Afyon kirazı Çin yolcusu

Afyon kirazı Çin yolcusu
Afyon kirazı Çin yolcusu
- Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu: - "Kiraz ihracatımızın yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Afyonkarahisarımızın kirazı 2016'da dünyanın ikinci büyük ekonomisine (Çin'e) giriyor"

ANKARA (AA) -  Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'deki kiraz ihracatının yaklaşık yüzde 30'unu karşılayan Afyonkarahisar'ın, Dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin'e kiraz ihraç etmesi hususunda imzaların atıldığını bildirdi.

Eroğlu yaptığı yazılı açıklamada, Antalya'da gerçekleşen G20 Zirvesi'nde Çin ile 7 anlaşma imzalandığını belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping başkanlığında gerçekleştirilen toplantılarda iki ülke arasında imzalanan anlaşmalardan birisinin de Afyonkarahisar kirazlarının Çin'e ihraç edilmesine yönelik olduğunu aktaran Eroğlu, "İmzalanan bu anlaşma neticesinde Afyonkarahisarımızın kirazı 2016 yılında Çin pazarına girecek" ifadesini kullandı.

Afyonkarahisar Sultandağı kirazını dünya çapında marka haline getirmek amacıyla yürütülen "Kiraz Markası İnşa Projesi" çerçevesinde kendisinin de 2012 yılında Ankara'da tanıtım toplantısına katıldığını hatırlatan Eroğlu, tanıtım adına yürütülen projelerin meyvesini vermeye başladığını vurguladı.

- "Afyon kirazı Çin pazarına giriyor"

Türkiye'nin ihraç ettiği her 3 kirazdan birini karşılayan Afyonkarahisar'ın gıda alanında dünyanın en büyük pazarı olan Çin'e girdiğini belirten Eroğlu, şöyle devam etti: 

"3 yıldır bu imza için uğraşıldı. Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler, Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) bu konuda çok uğraştı. Özellikle bu hususta TOSYÖV Başkan Yardımcısı İhsan Başer'e de teşekkür ediyorum. Ayrıca Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası da büyük gayretler içinde oldu. Afyonkarahisar'dan Çin'e kiraz ihracatı için gerek diplomatik gerekse mevzuat düzenlemeleri anlamında ciddi emek harcadılar. Afyonkarahisar'da özellikle Sultandağı ve Çay kirazlarının uluslararası piyasada zaten kendini ispat etti. Çin'de satılan kiraz ile bizim kirazlarımız arasında büyük fark var. Çin rengi, kokusu ve aroması ile ilk kez Afyonkarahisar kirazıyla tanışacak. Çinliler ağzının tadını bulacak ve bir daha bu kirazdan vazgeçemeyecekler."

Markalaşma olmadığı için Afyonkarahisarlı üreticilerin yeterince kazanç sağlayamadıklarına dikkati çeken Bakan Eroğlu Sultandağı ve Çay kirazları bu markalaşmayı yakaladığını diğer ürünlerde de bu markalaşmasının yakalanması gerektiği kaydetti. Eroğlu, özellikle sulama ve pazarlama hususunda üreticilere destek vereceklerini bildirdi.