Ahilik Haftası

Ahilik Haftası
Ahilik Haftası
- Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Çetin: - "Elinin, kapısının, sofrasının açık olması ile gözünün, belinin, dilinin bağlı olması ahiliğin prensiplerindendir"

ANKARA (AA) ? Şereflikoçhisar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin, "Elinin, kapısının, sofrasının açık olması ile gözünün, belinin, dilinin bağlı olması ahiliğin prensiplerindendir"  dedi. 

Ahilik Haftası dolayısıyla Kaymakam Erol Karaömeroğlu'nu ziyaret eden Çetin, ahiliğin  sanat , ticaret ve mesleğin olgun kişilik, kardeşlik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımı olduğunu söyledi. 

Ahi diye anılan kişinin bir sanat ticaret ya da meslek sahibi olduğunu belirten Çetin, "O aynı zamanda olgun ahlaklı merhametli iyiliksever ve her işinde, her davranışında dürüst ve güvenilir bir kişidir. Bütün uygar dünya ülkelerinin, toplumlarında uygulamaya ve hakim kılmaya çalıştıkları bu değerler, 13. yüzyılda Anadolu Türkleri tarafından 'Ahilerin Vizyonu' olarak uygulanmış ve böylece diğer ülkelere örnek olmuştur. Elinin, kapısının, sofrasının açık olması ile gözünün, belinin, dilinin bağlı olması ahiliğin prensiplerindendir" diye konuştu. 

Kaymakam Erol Karaömeroğlu ise esnafın ahilik değerlerini kaybetmemesini gerektiğini belirterek, "Ahilik anlayışı, olunması gereken insan modelidir. Bu değerleri yitirmeden sonsuza dek yaşatmak gerekiyor. Ahilik anlayışında kendisi siftah yapan bir esnafın müşterisini siftah yapmayan komşusuna yönlendirmesi gibi çok güzel örnekleri bünyesinde barındırıyor" ifadesini kullandı. 


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Ankara

  ,

  Anadolu

  ,

  sanat

  ,

  Kaymakam

  ,

  Hakim

  ,

  Ahlak

  ,

  esnaf