AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı

AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı
AİHM'nin 1915 olaylarına ilişkin kararı
- Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Pekin: - "AİHM Büyük Dairesinin verdiği bu karar, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler ve Ermenistan'ın bu konuda sansür uygulama yetkisini de ortadan kaldırmıştır"

ANKARA (AA) -  Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı İsmail Hakkı Pekin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesinin Doğu Perinçek'in başvurusu üzerine aldığı kararla ilgili, "Bu karar, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler ve Ermenistan'ın bu konuda sansür uygulama yetkisini de ortadan kaldırmıştır" dedi.

Pekin, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AHİM Büyük Dairesinin, 'Doğu Perinçek-İsviçre' davasının temyiz sonuç kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Kararın Türk medyasında ve akademik camiada yeteri kadar yer bulmadığını ifade eden Pekin, sonucun tüm dünyaya anlatılması gerektiğini belirtti.

AİHM'nin verdiği kararın sadece ifade özgürlüğüyle ilgili olmadığı belirten Pekin, kararın aynı zamanda sözde Ermeni soykırımı ile Holokost'un farklı olaylar olduğunu belgelediğini dile getirdi. Pekin, şunları söyledi:

"AİHM Büyük Dairesinin verdiği bu karar, Avrupa Konseyi üyesi ülkeler ve Ermenistan'ın bu konuda sansür uygulama yetkisini de ortadan kaldırmıştır. AİHM, uluslararası hukuk çerçevesinde sözde Ermeni soykırımının olmadığına hükmediyor, 'Bu yönde, buna dayanak olacak herhangi bir karar yok' diyor. Önümüzdeki günlerde yalnızca Avrupa'da değil, dünyada Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili karar alan ve almak için teşebbüste bulunan ülkelerin parlamentolarının bu kararlarını yeni baştan ele alacakları ya da değiştirecekleri konusunda hiçbir şüphemiz yoktur. Vatan Partisi bu mücadelede de partilerimizi birlikte hareket etmeye çağırıyor."