Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam:
- ''18 yaş altı çocukların herhangi bir nikah töreniyle gayriresmi bir biçimde evlendirilmelerini engellemek üzere demek ki yeni bir çalışma yapmamız gerekli''

ANKARA (AA) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, ''Bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların herhangi bir nikah töreniyle gayriresmi bir biçimde evlendirilmelerini engellemek üzere demek ki yeni bir çalışma yapmamız gerekli'' dedi.

Bakan İslam, NTV'de katıldığı canlı yayın programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

Anayasa Mahkemesinin " resmi nikah olmadan dini nikah yaptıran ve bu nikahı kıyan görevliye hapis cezası öngören kanun hükmünü iptal etmesine" ilişkin değerlendirmesi sorulan İslam, ''Bu karar alındığına göre, biz bakanlık olarak 18 yaş altı çocukların herhangi bir nikah töreniyle gayri resmi bir biçimde evlendirilmelerini engellemek üzere demek ki yeni bir çalışma yapmamız gerekli'' diye konuştu.

Çocuk yaşta evliliklerin yasak olduğunun herkesçe bilindiğine dikkati çeken İslam, ''Bu evliliklerde çok ciddi bir düşüş de var  Türkiye 'de, fakat mücadelenin sürdürülmesi gerekiyor. Şimdi bu kararın bu tür evliliklere kapı açacak bir cesaretlendirmeye yol açmaması gerekiyor. Onunla ilgili yeni bir çalışma yapmamız gerektiği anlaşılıyor. Hemen oturup bunu çalışmamız gerekecek'' ifadesini kullandı.