AK Parti Afyonkarahisar mitingi

AK Parti Afyonkarahisar mitingi
AK Parti Afyonkarahisar mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) "(Kılıçdaroğlu) Şimdi de soruyor: 'Bizim İsrail'de niye Büyükelçimiz yok.' Bu dünyada yaşamıyor bu arkadaş galiba, başka bir yerde yaşıyor. Yani Mavi Marmara'dan haberi yok. Gazze'de katledilen çocuklardan haberi yok. Postallarla Mescid-i Aksa'ya giren o siyonistlerden haberi yok, dönüp bize soruyor: 'İsrail'de niye Büyükelçimiz yok.' diyor. Behey gafil, biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız. Sen ol" -"Kılıçdaroğlu'na tekrar meydan okuyorum. Bana İnönü'nün yazdığı mektuptan bahsetmesin, çıksın bir mitingde '27 Mayıs darbesini lanetliyorum' desin. İşte meydan burada. 'Bir daha bu darbenin olmaması için ne gerekiyorsa yapalım' desin" -"Mesela bir çağrıda bulundum. Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda 27 Mayıs'ta Meclis'i toplayalım, Yassıada'da demokrasi mesajı verelim. Desin ki 'Başbakan'a katılıyorum, orada hep beraber darbeye karşı duralım' desin. Diyemez, diyebilir mi? Neden diyemez? Çünkü, bunların zihni darbeyle meşgul" - "MHP cevap versin' deyince hemen polemiğe başladılar. 'Biz o zaman çocuktuk ne cevap verseydik' diyorlar. Ya o gün için değil çıkın deyin bakalım '27 Mayıs darbesini kim yaptıysa ona karşıyız' deyin. Hadi meydan burada" -"Daha önce övgüler dizenler, daha önce bazı yayınlarla Türkiye iltifatlar yağdıranlar, niye şimdi uluslararası alanda karşımıza geçiyor biliyor musunuz? Çünkü biliyorlar ki AK Parti'den zalime dost olmaz, biliyor ki AK Parti 'dünya 5'ten büyüktür' diyor. İşte aramızdaki fark bu"

AFYONKARAHİSAR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "(Kılıçdaroğlu) Şimdi de soruyor: 'Bizim İsrail'de niye Büyükelçimiz yok.' Bu dünyada yaşamıyor bu arkadaş galiba, başka bir yerde yaşıyor. Yani Mavi Marmara'dan haberi yok. Gazze'de katledilen çocuklardan haberi yok. Postallarla Mescid-i Aksa'ya giren o siyonistlerden haberi yok, dönüp bize soruyor, 'İsrail'de niye Büyükelçimiz yok' diyor. Behey gafil, biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız. Sen ol" dedi.

Davutoğlu, Anıt Meydanı'ndaki AK Parti mitinginde, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na tekrar meydan okuduğunu belirterek, "Bana İnönü'nün yazdığı mektuptan bahsetmesin, çıksın bir mitingde '27 Mayıs darbesini lanetliyorum' desin. İşte meydan burada. 'Bir daha bu darbenin olmaması için ne gerekiyorsa yapalım' desin. Mesela bir çağrıda bulundum. Özgürlük ve Demokrasi Adası'nda 27 Mayıs'ta Meclis'i toplayalım, Yassıada'da demokrasi mesajı verelim. Desin ki 'Başbakan'a katılıyorum, orada hep beraber darbeye karşı duralım' desin. Diyemez, diyebilir mi? Neden diyemez? Çünkü, bunların zihni darbeyle meşgul" ifadesini kullandı.

CHP'nin darbe olmadan hiçbir zaman iktidara gelmediğini ve gelemeyeceğini vurgulayan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun "27 Mayıs darbesine karşı olduğunu" demesi gerektiğini söyledi.

Davutoğlu, "( MHP cevap versin) deyince hemen polemiğe başladılar. 'Biz o zaman çocuktuk ne cevap verseydik' diyorlar. Ya o gün için değil çıkın deyin bakalım '27 Mayıs darbesini kim yaptıysa ona karşıyız' deyin. Hadi meydan burada" dedi.

Birkaç gün sonra ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Afyonkarahisar'a geleceğine değinen Davutoğlu, Bahçeli'nin 27 Mayıs'a karşı olduklarını söylemeleri gerektiğini de vurguladı.

Davutoğlu, lafı çevirdiklerini ve 12 Eylül'de herkesin idam edildiğini belirterek, bazılarının da "biz hapisteyiz ama fikirlerimiz iktidarda" dediklerini, Kenan Evren'e bu anlamda sahip çıktıklarını kaydetti.

- "Biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız"

AK Parti'nin geçmişinde darbe geleneğinin olmadığını belirten Davutoğlu, nerede olursa olsun her zaman darbeye karşı çıktıklarını ve karşı çıkmaya devam edeceklerini dile getirdi.

 Davutoğlu, Mısır'daki Rabia Meydanı'nda insanların katledilirken eleştiride bulunduklarını ve Mısır'da darbeye karşı çıktıkları sebebiyle Kılıçdaroğlu'nun AK Parti'yi eleştirdiğini hatırlattı. Kılıçdaroğlu'nun darbecilerle görüşmek için temsilciler gönderdiğini bildiren Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi de soruyor: 'Bizim İsrail'de niye Büyükelçimiz yok.' Bu dünyada yaşamıyor bu arkadaş galiba, başka bir yerde yaşıyor. Yani Mavi Marmara'dan haberi yok. Gazze'de katledilen çocuklardan haberi yok. Postallarla Mescid-i Aksa'ya giren o siyonistlerden haberi yok, dönüp bize soruyor, 'İsrail'de niye Büyükelçimiz yok' diyor. Behey gafil, biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız. Sen ol. Herkese elçi gönderdin, Esed'in elini sıktın, İsrail'le sen dost ol, biz olmayız, olmayız.

CHP'ye oy veren Afyonlu pek düşünmüyorum ama oy verenlere sesleniyorum. Diyor ki? 'İsrail'de niye Büyükelçimiz yok', öbür tarafta da HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, 'Kudüs, Yahudilerin kutsal mekanıdır' diyor. Ben söyledim, böyle zor oluyor, idare etmek zor oluyor. Şu CHP ile HDP'yi birleştirelim, CHDP olsun, eş başkanları da Kılıçdaroğlu ile Demirtaş olsun. Böyle karşımıza gelsinler değil mi? Hesabı yekten, birden soralım."

- "Miraç'ta Mescid-i Aksa nedir gör, ondan sonra bize sor"

Davutoğlu, demokrasiyi savunanlarla zulüm etmeyenlerle dost olduklarını belirterek, "Zalimlerle dost olmayacağız, bu yüzden Esed'e tavır gösterdik. Mescid-i Aksa'ya, Kudüs'e girenlerle dost olmayacağız. Mescid-i Aksa esaret altında oldukça, bu topraklardan İsrail'e hiçbir zaman dost çıkmayacaktır" dedi.

Bugünün Miraç Kandili olduğunu anımsatan Davutoğlu, "(Kılıçdaroğlu niye büyükelçimiz yok) diye soruyor. Miraç'ı bilirsin bilmezsin onu bilemem ama Miraç'ın nasıl olduğuna bak ve gör. Miraç'ta Mescid-i Aksa nedir gör, ondan sonra bize sor 'niye dost değiliz' diye" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, bu görüşlerin Kılıçdaroğlu'nun kendi fikri olmadığını, yanında birkaç kişinin "dış politika bildiğini zannettiği" belirterek, "Onlar ne söylüyorsa Kılıçdaroğlu da onu konuşuyor. Çünkü bilmez ama meydana çıkacaksan işte meydan, çıksın 'Miraç'ın kutsal mekanı Mescid-i Aksa'ya bu şekilde davrandıkça biz de İsrail'e karşıyız, İsrail ile dost olmayız' desin. 'Niçin dost değiliz' diye bize soracaklarına yürekleri yetiyorsa İsrail'e sorsunlar" diye konuştu.

"One minute' diyen de bizim Cumhurbaşkanımızdı, İsrail'in bütün tuzaklarına rağmen Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda Filistin devleti tanınırken İslam dünyası adına, Filistin adına konuşan tek Dışişleri Bakanı da bendim" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"O gün herkes bir köşeye çekilmişti, dışişleri bakanları tatile çıkmıştı, İslam dünyasından bile kimse gitmemişti ama Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas o günü anlatırken bana 'hatıralarımı yazıyorum, hatıralarımda hiç unutmayacağım bir gün. Filistin devleti, üye olmayan statüyle üye devlet olarak tanındığında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yanımda bir tek Türk Dışişleri Bakanı vardı' dedi. Hiçbir Arap ülkesinin, diğer ülkelerin temsilcileri yoktu. İsrail'i savunanlar vardı ama Filistin'i savunan tek devlet Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ydi. Onun için tuzak kuruyorlar. Daha önce övgüler dizenler, daha önce bazı yayınlarla Türkiye iltifatlar yağdıranlar, niye şimdi uluslararası alanda karşımıza geçiyor biliyor musunuz? Çünkü biliyorlar ki AK Parti'den zalime dost olmaz, biliyor ki AK Parti 'dünya 5'ten büyüktür' diyor. İşte aramızdaki fark bu." 

(Sürecek)