AK Parti Batman 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Batman 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Batman 5. Olağan İl Kongresi
- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (3) "Bu baş bu gövdedeyken, bu yürek bu bedendeyken Allah şahittir ki bir gün dahi Kürt, Türk ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Alevi, Sünni ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Suriye'de Halep'in, Hama'nın, Humus'un, halini gördükten sonra, Irak'ta, o güzelim Kerkük'ün, Musul'un, Bağdat'ın halini gördükten sonra dışarıdaki emperyalistler, işbirlikçileri, içerideki uşakları ne kadar çaba sarf ederlerse etsinler Diyarbakır'da Batman'da, Van'da, Şırnak'ta, altını çizerek söylüyorum: Cizre'de ve bütün Türkiye'de özgürlük ve güvenlik hakim olacak" - "Birileri, Türkiye'yi Suriye'ye, Irak'a çevirmek isteyebilir. Birileri, Türkiye içinde fitneyi körükleyerek, bizi bir kaosa sürüklemek isteyebilir. Gezi provokasyonları gibi, 17-25 Aralık gibi, 6-7 Ekim gibi... Tüm bu provokasyonların karşısında dimdik duracak olan irade, bugün Batman'da gördüğümüz iradedir, kardeşlik iradesidir" - "Birileri gencecik çocuklarımıza, daha 15-16 yaşlarında düşmanlık ve nefret aşılıyor. Birbirlerine karşı kışkırtıyor, kardeşliğe uzanan o elleri bizim dostluk ve muhabbet seslerimiz kıracak. O ellere kardeşliğe uzanan o ellere en güzel cevabı biz gönüllerimizle vereceğiz. Gönüllerimizle. Onlar nefret derken, biz muhabbet diyeceğiz. Onlar çatışma derken, biz kardeşlik diyeceğiz. Onlar ayaklanma derken, biz kamu düzeni herkesin özgürlüğü, herkesin güvenliği diyeceğiz. Hiçbir zamanda bu hainlere bu işbirlikçilere karşı boynumuz eğilmeyecek"

BATMAN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu baş bu gövdedeyken, bu yürek bu bedendeyken Allah şahittir ki bir gün dahi Kürt, Türk ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Alevi, Sünni ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Suriye'de Halep'in, Hama'nın, Humus'un, halini gördükten sonra, Irak'ta, o güzelim Kerkük'ün, Musul'un, Bağdat'ın halini gördükten sonra dışarıdaki emperyalistler, işbirlikçileri, içerideki uşakları ne kadar çaba sarf ederlerse etsinler Diyarbakır'da Batman'da, Van'da, Şırnak'ta, altını çizerek söylüyorum: Cizre'de ve bütün Türkiye 'de özgürlük ve güvenlik hakim olacak" dedi.

Davutoğlu, partisinin Batman 5. Olağan İl Kongresi'ndeki konuşmasında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun, tarihte olduğu gibi Kafkaslar, Hazar, Basra ve Akdeniz'in birleştiği bir refah coğrafyası olacağını belirtti.

Hazırladıkları projelerle Suriye ve Irak'ta ne kadar olumsuzluk yaşanırsa yaşansın, Batman'ı sanayi, tarım ve büyük bir enerji şehri haline getirmeye kararlı olduklarını vurgulayan Davutoğlu, "Bakınız 12 yılda Batman'a 7 milyar lira yatırım yaptık. 600 bin lira ihracat vardı şimdi 88 milyon dolar ihracat var. Aslında bu bile Batman için küçük. Bizim zihnimizdeki Batman'da inşallah en fazla 3-4 sene içinde 1 milyar dolar ihracat istiyoruz Batman'dan" diye konuştu.

Batman Üniversitesini, 7 fakülte, 2 meslek yüksekokulu, 3 yüksekokul ile kurduklarını ifade eden Davutoğlu, Batman'ın önemli bir ilim havzası haline gelmesini istediklerini söyledi. Davutoğlu, Batman'da çok büyük projeleri hayata geçirmeye kararlı olduklarını, GAP Eylem Planı'nın da tamamlandığını ve yeni bir aşamaya geçtiğini bildirdi.

Batman'da iki büyük barajla Mezopotamya'nın kaderinin değiştirileceğini ifade eden Davutoğlu, şunları söyledi:

"Birisi Batman ile Diyarbakır arasında Silvan Barajı. Türkiye'nin en büyük ikinci barajı oluyor. Silvan Barajı üzerinden 245 bin hektar alan sulanacak inşallah. Yine 1,5 milyar avroluk Ilısu Barajı da tamamlanacak. Ama şunu söyleyeyim. Başta da söyledim: Hasankeyf'e ben hayran olmuştum. Gelirken bu projeyle ilgilenen Batman Üniversitesi Rektörü ile konuştuk. İnşallah Hasankeyf'i bütün varlığı ve tarihi kimliğiyle yeni mekanına taşıyacağız. Bir tarafta gelişmiş, kalkınmış küresel bir şehir olma yolunda, bir enerji merkezi, bir sanayi merkezi olma yolunda Batman, diğer tarafta tarihi kimliğiyle Hasankeyf. Her ikisini de koruyacağız. Batman'ı çok kısa sürede Gaziantep'in başardığı başarı hikayesinin merkezi yapacağız inşallah."

-"Neden baskı kurmaya kalkıyorsunuz?"-

Başbakan Davutoğlu, Batman'a yapılan 15 bin kişilik bir stadyum ile spor salonunu en kısa sürede hizmete açmayı planladıklarını bildirdi.

Vatandaşların talep ettiği araştırma hastanesi ve devlet hastaneleriyle Batman'ı sağlık merkezi yapacaklarını kaydeden Davutoğlu, "Batman, sağlığın, eğitimin, sanayinin merkezi olacak. AK Parti iktidara geldiğinde Batman'da organize sanayi bölgesi emekleme aşamasındaydı. Şimdi binlerce kardeşimizin çalıştığı bir organize sanayi bölgesi var. İkincisini de yapacağız. Genişleteceğiz ve Batman'ı, petrolümüzün yüzde 40'ını temin ettiğimiz Batman'ı büyük bir sanayi merkezi yapacağız inşallah" diye konuştu.

Davutoğlu, salondakilerin "Başbakan Ahmet, vatan sana emanet" sloganına, "Vatan hepimize emanet. Hep beraber bu vatanı inşallah refahın, huzurun, adaletin, barışın merkezi yapacağız" diyerek karşılık verdi.

Birilerinin, Türkiye'yi Suriye'ye, Irak'a çevirmek isteyebileceğini, fitneyi körükleyerek Gezi provokasyonları, 17-25 Aralık, 6-7 Ekim gibi ülkeyi kaosa sürüklemek isteyebileceğini vurgulayan Davutoğlu, "Bütün bu provokasyonların karşısında dimdik duracak olan irade, bugün Batman'da gördüğümüz iradedir. Kardeşlik iradesidir" dedi.

6-7 Ekim olaylarına değinerek, yakıp yıkmayla ne elde edildiğini soran Davutoğlu, şöyle devam etti: 

"Diyarbakır'da olaylarda katledilen kardeşlerimizin aileleriyle görüştük. Yasin Börü'nün ve diğerlerinin. Bu canlara niye kıydınız? Ne istiyorsunuz? Demokrasi istiyorsanız, Türkiye'de demokrasi her yerde var. Fikir özgürlüğü diyorsanız, her yerde konuşabilirsiniz. Dün Sayın Demirtaş Konya'daydı. Hoş geldi, sefa geldi. Türkiye'nin her yerinde konuşabilir, fikrini söyleyebilir, istediği propagandayı yapabilir. Peki siz neden şehirlerimiz de bir baskı kurmaya kalkıyorsunuz? Neden seçimler yaklaşırken bir baskıyla insanların iradesine sekte vurmaya çalışıyorsunuz? AK Parti oldukça Türkiye'de Türkiye'nin her yerinde demokrasi hakim olacak. Kamu güvenliği hakim olacak, kamu düzeni hepimize lazım. Bakınız 6-7 Ekim olaylarında en büyük zararı burada yaşayan Kürt kardeşlerimiz gördü. Bir kesimi diğer kesime karşı kışkırtmak için provokatörler sahneye çıktı. Bütün kardeşlerimize soğukkanlı, vakur ve mutlaka milli iradeye güvenerek, sabırla mücadele etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Demokrasi, milli irade söz konusu olduğunda, taviz vermememiz gerekir."

-"Konya ne kadar Türk'se o kadar Kürt'tür"-

Türkiye'de birilerinin aynen Suriye ve Irak'ta olduğu gibi şehirleri, kasabaları bölmek isteyebileceğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu şehir Kürtlerin şehri, şu şehir Türklerin şehri, şu kasaba Kürtlerin, şu kasaba Zazaların, Şu kasaba Sünnilerin, şu kasaba Alevilerin. Ben işte buradan 77 milyonu temsilen söylüyorum: Hakkari ne kadar Kürt'se o kadar Türk'tür. Edirne ne kadar Türk'se o kadar Kürt'tür. Konya ne kadar Türk'se, o kadar Kürt'tür. Diyarbakır ne kadar Kürt'se o kadar Türk'tür. Eğer bir tek Kürt kardeşimize Türkiye'nin batısında bir şehirde bir zarar gelse o zararı veren kimse ondan hesap sorarız. Ama bu zarar eğer Diyarbakır'da Batman'da Şırnak'ta Cizre'de verilirse ondan da hesap sorarız." 

Salondakilerin "Türk, Kürt kardeştir hainler kalleştir" sloganı üzerine Davutoğlu, aynı sloganın geçen hafta Muğla'da yörük boylarında, Aydın, Tekirdağ ve Rize'de de söylendiğini anımsattı.

Bu ruhun Türkiye'yi ayakta tutacağını vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu baş bu gövdedeyken, bu yürek bu bedendeyken Allah şahittir ki bir gün dahi Kürt, Türk ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Alevi, Sünni ayrımı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Suriye'de Halep'in, Hama'nın, Humus'un, halini gördükten sonra, Irak'ta, o güzelim Kerkük'ün, Musul'un, Bağdat'ın halini gördükten sonra dışarıdaki emperyalistler, işbirlikçileri, içerideki uşakları ne kadar çaba sarf ederlerse etsinler Diyarbakır'da Batman'da, Van'da, Şırnak'ta, altını çizerek söylüyorum: Cizre'de ve bütün Türkiye'de özgürlük ve güvenlik hakim olacak."

-"Kardeşçe yaşamaya hazır mısınız?"-

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cizre'deki vatandaşlara Batman'dan selam ettiğini belirterek, salondakilere "Türkiye'de Çözüm Süreci'ni başarılı kılmaya, Türkiye'de kardeşlik bağlarını yükseltmeye, hepimizin bayrağı olan bu al bayrak altında hiç bir etnik ve mezhebi ayrım olmadan kardeşçe yaşamaya, bu kardeşliği, bozmak isteyenler karşısında dimdik durmaya hazır mısınız?" diye seslendi.

Kim ne baskı uygulamaya kalkarsa kalksın, her halükarda seçim döneminde seçim güvenliğini sağlayacaklarını bildiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Buna rağmen birileri sizin iradenize sekte vurmaya çalışırsa onun karşısında sandıkları namusunuz gibi korumaya hazır mısınız? Emin olun 7 Haziran akşamı seçim yaptığımızda gözümüz gönlümüz, Batman'da, Diyarbakır'da, Van'da olacak, Şırnak'da, Hakkari'de olacak. İnşallah bize güzel bir müjde vermeye hazır mısınız?

Birileri gencecik çocuklarımıza, daha 15-16 yaşlarında düşmanlık ve nefret aşılıyor. Birbirlerine karşı kışkırtıyor. Kardeşliğe uzanan o elleri bizim dostluk ve muhabbet seslerimiz kıracak. O ellere kardeşliğe uzanan o ellere en güzel cevabı biz gönüllerimizle vereceğiz. Gönüllerimizle. Onlar nefret derken, biz muhabbet diyeceğiz. onlar çatışma derken, biz kardeşlik diyeceğiz. Onlar ayaklanma derken, biz kamu düzeni herkesin özgürlüğü, herkesin güvenliği diyeceğiz. Hiç bir zamanda bu hainlere bu işbirlikçilere karşı boynumuz eğilmeyecek."

-Notlar-

Başbakan Davutoğlu, kongrenin yapıldığı salona, eşi Sare Davutoğlu ile geldi. Spor salonun girişinde partilileri selamlayan Davutoğlu, uzatılan mektupları ve çiçekleri aldı.

Davutoğlu, daha sonra, salonda kurulan platforma eşi Sare Davutoğlu ile çıkarak, kendisi için bestelenen ve Kürtçe seslendirilen "Davutoğlu Ahmet Hoca" isimli şarkı eşliğinde partilileri selamladı.

"Dik Dur Eğilme Bu Millet Seninle" sloganıyla karşılanan Davutoğlu'nun 40 dakika süren konuşması, "Batman Seninle Gurur Duyuyor", "Vur Vur inlesin Pensilvanya dinlesin", "Ümmetin Oğlu Davutoğlu", "Peygambere  uzanan eller kırılsın" sloganıyla kesildi.

Konuşmasının ardından, partililerle fotoğraf çektirdi ve sohbet eden Davutoğlu, partililerle fotoğraf çektirirken, yanına gelen yaşlı bir partiliyle kucaklaştı ve sohbet etti.

Davutoğlu, yarın Batman'da Zonguldak Kömürspor ve Batman Petrol Spor'un karşı karşı geleceğini belirterek, "Biri ülkemizin batısından biri doğusundan. İkisi de emekçi spor kulüpleri, petrol ve kömür. Zonguldaklı kardeşlerimizi muhabbetle karşılayın. Güzel bir maç olsun. Dostluğun, kardeşliğin maçı olsun" ifadesini kullandı.

Salonda, "Batman'dan Alır Gücünü Ahmet Hoca, Tamamlayacak Çözümü",  "Zalime Karşı Elif Gibi Dururuz, Allah'a karşı Vav gibi Eğiliriz", "Çözüm Süreci Güçlü İradeyle Sürecek", "Tüm Dünya Görecek, Davutoğlu Çözecek" yazılı pankartlar dikkati çekti.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu ve Öznur Çalık, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ve bölge milletvekilleri ile çok sayıda partili katıldı.

-Maliye Bakanı Şimşek

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de kongrenin açılışında konuşma yaptı. Konuşmasına Kürtçe başlayan ve Türkçe devam ettiren Şimşek, "Bu Kürtçe girişi, 15 yıl önce yapsaydım, muhtemelen beni içeri atarlardı. İşte bugün, eğer biz anadilimizle burada birliğimiz ve beraberliğimiz için çağrıda bulunabiliyorsak bunun için riskle karşı karşıya değilsek bu milletin partisi AK Parti sayesindedir. Allah hepinizden razı olsun"  dedi.

AK Parti'den önce, terör nedeniyle bölgede yaşanan sıkıntılara dikkati çeken Şimşek, şunları söyledi: 

"Allah'a şükürler olsun, bugün AK Parti ile artık bu toprakların kan ve gözyaşıyla sulandığı dönem bitmiştir. Batman'da ve bütün bölgede büyük bir yatırım, kalkınma hamlesi başlamıştır. Birliğimiz ve kardeşliğimiz sadece bu bölge için değil bütün coğrafya için umut kaynağı ve namertler için de korku kaynağı olmuştur. AK Partimiz bir önceki Başbakanımız, Sayın Cumhurbaşkanımız  Erdoğan'ın başlattığı, Saygıdeğer Başbakanımızın güçlü şekliyle devam ettirdiği Çözüm Süreci aynı zamanda bir refah sürecidir. Çözüm Süreci demek teröre giden 350 milyar dolar, bazılarına göre 1 trilyon dolarlık kaynağın Türkiye'nin kalkınmasına, bölgenin gelişmesine gitmesi demek. Onun için bizim Çözüm Süreci'ne sahip çıkmamız lazım."

Şimşek, Batman'da, AK Parti iktidara gelene kadar Organize Sanayi Bölgesi'nde sadece bir un fabrikası bulunduğunu, şimdi ise 55 fabrikanın yer aldığını belirterek, "Organize Sanayi Bölgesi tamamen doldu. Çünkü AK Parti demek halka hizmet demek. Biz hem ekmeği büyüttük hem özgürlüğü büyüttük. Başkaları ise bu işin istismarını yapıyor" diye konuştu. 

(Bitti)