AK Parti Erzurum mitingi

AK Parti Erzurum mitingi
AK Parti Erzurum mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (1) - "Bu milletin birliğine kast eden, bölünmez bütünlüğüne kasteden her şey, her kesim, hepsi kahrolacak. Hiç merak etmeyin" - "Gençlerimizi, baskıdan bezdiren günleri geride bıraktık. AK Parti, bütün ikna odalarına kilit vurdu. Zulmün kapısına kilit vurdu. Allah'ın izniyle bir daha karanlık günler geri gelmeyecek" - "Dört siyaset ortaya çıktı, 7 Haziran'dan sonra. Biri AK Parti'nin takip etiği birlik, uzlaşma siyaseti, biri CHP'nin takip etiği, izlediği blok siyaseti, biri MHP'nin izlediği, daha doğrusu Bahçeli'nin izlediği, biliyorum MHP'li kardeşlerimiz de bundan memnun değil, Bahçeli'nin 'hayır siyaseti', her şeyi reddeden hayır siyaseti, bir de HDP'nin izlediği terör siyaseti"

ERZURUM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu milletin birliğine kasteden, bölünmez bütünlüğüne kast eden her şey, her kesim, hepsi kahrolacak. Hiç merak etmeyin" dedi.

Başbakan Davutoğlu, partisinin İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.

Davutoğlu konuşmasına, "Nene Hatun, Alvarlı Efe, işte Dadaşlar, Anadolumuzun, tarihimizin, ecdadımızın, kültürümüzün kale şehri Erzurum'un güzel insanları, Dadaşlar, hepinizi muhabbetle, sevgiyle selamlıyorum" diye başladı.

Erzurum'a ilk geldiğinde bu şehir için "kale şehir" dediğini anımsatan Davutoğlu, "Çünkü Erzurum, Anadolumuzun, tarihimizin, kimliğimizin kalesidir. Erzurum düşmedikçe, Anadolu düşmez, Erzurum sarsılmadıkça Anadolu'ya hiçbir şey olmaz. İşte Erzurum ayakta, bir kez daha ayakta, Erzurum yar şehri, Erzurum bar şehri, Erzurum ar şehri, Erzurum namus şehri" ifadelerini kullandı.

Erzurumlu Alvarlı Muhammed Lütfi Efe'nin "Erzurum kilidi mülki İslam-ı, Mevlaya emanet olsun Erzurum, Erzurum derbend-i ehli İslam-ı, Mevlaya Emanet olsun Erzurum" şeklindeki şiirinin bir bölümünü de okuyan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Alvarlı Efe'ye selam olsun. Bakın bir kilidi, Anadolu'nun üstüne örtülmek istenen  bir kilidi de 1 Kasım'da açacak olan Erzurum'dur. Bütün kilitleri açmaya var mısın Erzurum? Üzerimize kara bulutlar çökertmek isteyenlere ders vermeye var mısın? Erzurum, yürümeye hazır mısın? Milli iradenin bayrağını göndere çekmeye hazır mısın? Allah razı olsun. 'Bu hazırım' seslerini duymak için, buradayız. Bu tarihi mitingi, bu meydanları dolduran gençlerimizi, bacılarımızı, sevgiyle, muhabbetle selamlıyorum. Erzurum duruşuyla, vakarıyla, vatanımızın, istikbalimizi, istiklalimizin sahibidir. Tarihine, kimliğine sahip çıktığı için Erzurum'a muhabbetimiz sonsuzdur."

Davutoğlu, "Siz varsınız ya arkamızda yedi düvel karşımızda olsa ne yazar? Erzurum kongresini yapanlar bunu demişti, işte biz burada diyoruz ki, 'bu vatan bölünmez, tek bir bütündür.' Sizler, Türkiye'nin şeref davasına, Sayın Cumhurbaşkanımıza bu kutlu yürüyüşte her zaman sahip çıktınız, sizlere minnettarız" şeklinde konuştu.

- "Erzurum kalesine sığınmaya geldik"

Erzurum'un ilçelerinin isimlerini de tek tek sayarak selamlarını ileten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Erzurum'a 'kale şehir' demiştim. Erzurum, zor durumda sığınılan şehirdir. Vatanı muhafaza eden, savunan, koruyan, kollayan bir kaledir Erzurum. İşte onun için buradayız. Erzurum kalesine sığınmaya geldik. Hep beraber Erzurum'dan ses vermeye geldik. Erzurum bardır, bizi karşılayan yiğit Erzurumluların gözünde cesareti, kahramanlığı gördüm. Cirit ekibinin atlarının üstünde yürüyüşe hazır ecdadın torunlarını gördüm. Erzurum civanmertliktir, Erzurum Cumhuriyetimizin kurucu iradesidir. 'Vatan bir bütündür, bölünmez' demişti, Erzurum Kongresi. Vesayeti, esareti reddetmişti Erzurum. Vesayet, esaret, bağımlılık illa işgal ordularıyla gelmez, ekonomik özgürlüğümüz, yönetme irademiz elimizden alındığında da esaret gelir. 3 Kasım 2002 öncesinde olduğu gibi. Nene Hatun'unun torunları, başı açık örtülü her bir bacım, gelin eski Türkiye'yi hatırlayın. Başı örtülü olduğu için milletin meclisinden kovulan, vatandaşlıktan çıkarılan, 'bu kadına haddini bildirin' denilen Türkiye'yi unutmadık. Şimdi biri, her hangi birisi bacılarıma 'haddini bildirin' diyebilir mi? Başı açık olsun, örtülü olsun, herhangi biri, kadınımıza, Nene Hatun'un torununa, hakaret ettirir miyiz? Neden? Çünkü AK Parti kadroları var, memleketine, kaderine sahip çıkan AK Parti kadroları var."

- "AK Parti, zulmün kapısına kilit vurdu"

"Cumhurbaşkanınca fırlatılan Anayasa kitabı, Ahmet Necdet Sezer dönemi, büyük krizlerin yaşandığı eski Türkiye'yi, bunları unutur muyuz? Bankaların hortumlandığı, imar yolsuzluklarının ayyuka çıktığı Türkiye'yi unutur muyuz? Yönetilemeyen Türkiye'yi unutmadık" diyen Davutoğlu, "Gençlerimizi, baskıdan bezdiren günleri geride bıraktık. AK Parti, bütün ikna odalarına kilit vurdu. Zulmün kapısına kilit vurdu. Allah'ın izniyle bir daha karanlık günler geri gelmeyecek" ifadesini kullandı.

Vatandaşların "dik dur eğilme bu millet seninle" şeklinde slogan atması üzerine, Davutoğlu, "Allah aşkına Palandöken'e sırtını veren Dadaşlar gibi biz dimdik dururuz. Arkamızda siz varsınız ya, biz her zaman dimdik dururuz" dedi.

Alandakilerin, "kıskananlar çatlasın" sloganlarına karşılık, Davutoğlu, "Çatlayanlar çok ama bizimle, milletin muhabbetini ne kadar kıskanırlarsa kıskansınlar bize erişemezler. Biz yola çıktık mı milletimizle yürürüz, yere adımımızı bastığımızda her türlü güçlüğe karşı ayakta dururuz" diye konuştu.

"Bizi 13 yıldır desteklediniz, bilin ki, 13 yılın kazanımlarının heba olup gitmesine asla izin vermeyeceğiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, 7 Haziran seçimlerinde AK Parti'nin tek başına iktidar olabilmesi için gerek olan sayıya az bir farkla ulaşamadığını, milletin iradesine yine de saygı duyduklarını kaydetti. Başbakan Davutoğlu, "Milletimizin iradesi neyse başımızın üzerinde' dedik. Ama 1 Kasım'da büyük farkla geçeceğiz. Tek başına, iş başına diyor muyuz?" değerlendirmesinde bulundu.

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"7 Haziran'dan sonra 'Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak adına her şeyi yapacağız' dedik. Ne var ki aynı iyi niyeti muhataplarımızdan göremedik. Bütün gayretlerimize rağmen, uzlaşma arayışına girmek yerine, kendi tutumlarında inat ettiler. Dört siyaset ortaya çıktı, 7 Haziran'dan sonra. Biri AK Parti'nin takip etiği birlik, uzlaşma siyaseti, biri CHP 'nin takip etiği, izlediği blok siyaseti, biri MHP 'nin izlediği, daha doğrusu Bahçeli'nin izlediği, biliyorum MHP'li kardeşlerimiz de bundan memnun değil, Bahçeli'nin 'hayır siyaseti', her şeyi reddeden hayır siyaseti, bir de HDP'nin izlediği terör siyaseti."

Vatandaşların, "Kahrolsun PKK " sloganı atması üzerine, Başbakan Davutoğlu, "Merak etmeyin, bu milletin birliğine kasteden, bölünmez bütünlüğüne kasteden her şey, her kesim, hepsi kahrolacak. Hiç merak etmeyin" şeklinde karşılık verdi.

(Sürecek)