AK Parti Erzurum mitingi

AK Parti Erzurum mitingi
AK Parti Erzurum mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Kaos ihtimalini bertaraf etmek, istikrarı ikame etmek için 1 Kasım'da inşallah çok daha güçlü bir şekilde bize destek vereceksiniz. Türkiye'nin etrafı ateş çemberiyken şimdi gelin hep birlikte yeni bir destan yazalım. Türkiye'nin etrafında kardeş kavgaları kökleşirken gelin kardeşliğimizin destanını birlikte yazalım. Gelin hep birlikte 1 Kasım tarihini Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde yeni bir milat yeni bir başlangıç hamlesinin dönüm noktası yapalım" - "13 yılda milli gelirimizi 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkardık. 3 bin dolardan aldığımız kişi başına milli geliri 10 bin doların üzerine çıkardık. IMF kapısında bekleyen Türkiye'den IMF ve dünyanın mazlumlarına da destek olan güçlü bir Türkiye çıkardık" - "Toplumun bütününe, 7 yaşından 70 yaşına, doğumdan ölümüne kadar da vatandaşın her aşamasına hitap eden bir beyanname hazırladık. 81 vilayet arasında hiçbir ayrımcılık yapmayan tek partiyiz. Erzurum'u, Erzincan, Kars, İzmir, Bursa ve Diyarbakır ile ele alan tek partiyiz"

ERZURUM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kaos ihtimalini bertaraf etmek, istikrarı ikame etmek için 1 Kasım'da inşallah çok daha güçlü bir şekilde bize destek vereceksiniz. Türkiye'nin etrafı ateş çemberiyken şimdi gelin hep birlikte yeni bir destan yazalım. Türkiye'nin etrafında kardeş kavgaları kökleşirken gelin kardeşliğimizin destanını birlikte yazalım. Gelin hep birlikte 1 Kasım tarihini Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde yeni bir milat yeni bir başlangıç hamlesinin dönüm noktası yapalım" dedi.

Davutoğlu, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde, geçen sene bugünlerde Kobani olaylarını bahane edenlerin Yasin Börü dahil bir çok gencin canına kıydıklarını, bir daha 6-7 Ekim gibi olayların yaşanmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. 

Bugünlerin geri gelmesine, 6-7 Ekim olaylarının tekrar yaşanması hayallerini kuranların hayallerine izin vermeyeceklerini vurgulayan Davutoğlu, aslolanın 3 yıldır tesis etmeye çalıştıkları barış iklimi, gayretle yürüttükleri kardeşlik, huzur, güven ve refah olduğunu belirtti.

Bunları hayata geçirecek olan iradenin AK Parti iradesi ve milletin iradesi olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Yola çıkarken hedefimiz herkesin kendisini aidiyet bağıyla bu ülkeye ait hissettiği, hiç kimsenin ayrımcılığa tabi tutulmadığı mutlu, huzurlu bir Türkiye. Bu hedefimizden hiç sapmadık, sapmayacağız. Türkiye insanların kardeşçe, dostça ezeli ve ebedi bir birliktelik içinde yaşadığı müreffeh bir ülke olacak. Büyük bir ülke olarak büyük medeniyet yürüyüşüne devam edeceğiz inşallah" diye konuştu.

Meydandakilere, "Bu yürüyüşte beraber miyiz?" şeklinde seslenen ve "Evet" cevabı alan Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Kaos ihtimalini bertaraf etmek, istikrarı ikame etmek için 1 Kasım'da inşallah çok daha güçlü bir şekilde bize destek vereceksiniz. Türkiye'nin etrafı ateş çemberiyken şimdi gelin hep birlikte yeni bir destan yazalım. Türkiye'nin etrafında kardeş kavgaları kökleşirken, gelin kardeşliğimizin destanını birlikte yazalım. Gelin, hep birlikte 1 Kasım tarihini Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde yeni bir milat, yeni bir başlangıç hamlesinin dönüm noktası yapalım."

Pazar günü Ankara'da 1 Kasım'dan sonra yapacaklarına dair taahhütleri millete açıkladıklarını anımsatan Davutoğlu, her birinin Erzurumlunun gönlüne girecek, yüreğine dokunacak taahhütler olduğunu aktardı.

Davutoğlu, geride kalan 13 yılda hep sözlerini tuttuklarını vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"3 Kasım 2002'den bu yana büyük bir yönetim tecrübesi edindik. Bu tecrübeyle birlikte giriyoruz. Bunun için de bir kez daha sizin rızanızı istiyoruz. Siyasi rakiplerimiz, Türkiye'ye neler kazandırdığımızı özellikle unutturmak istiyor. 13 yılda milli gelirimizi 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkardık. 3 bin dolardan aldığımız kişi başına milli geliri 10 bin doların üzerine çıkardık. IMF kapısında bekleyen Türkiye'den IMF ve dünyanın mazlumlarına da destek olan güçlü bir Türkiye çıkardık. Merkez Bankası'nın rezervini 26 milyar dolardan aldık, 102 milyar dolara çıkardık. Türkiye 2003-2013 yılları arasında bütün küresel krizlere rağmen ortalama yüzde 5 civarında büyüdü. Bu rakamlarla Avrupa'nın en hızlı büyüyen ülkeleri arasında yer aldık. İhracatımız 36 milyar dolardan aldık 158 milyar dolara çıkardık. Türkiye 2004'te 34 yıl sonra ilk defa tek haneli enflasyon rakamlarına geldi. Sonra da bunlar düştü, 2012'de en düşük seviyesine. Onun için 2013'te bize karşı bu gezi provokasyonları, 17-25 Aralık paralel operasyonlar çıktı, çıkardılar. 2002'de yüzde 11,5 olan bütçe açığını 2014'te yüzde 1,3 seviyelerine indirdik. Bütçe açığı bakımından dünyanın en sağlam bütçelerinden birine sahibiz. İşte, kaynak bizim dürüstlüğümüzde, bizim bütçemizdedir. 2002'de 119 milyar Türk lirası bütçemiz vardı, şimdi 479 milyar."

Davutoğlu, sadece eğitime 89 milyar ayırdıklarını, 13 yılda 117 yeni üniversite açtıklarını belirterek, şehre inerken kampüs inşaatını gördükleri Erzurum Teknik Üniversitesi'nin hayırlı olması temennisinde bulundu.

İktidara geldikleri 2002'de sadece 355 bin derslik olduğunu, her derslikte 70-80-100 öğrencinin bulunduğunu, yeni 234 bin derslik inşa ettiklerine dikkati çeken Davutoğlu, muhalefet liderlerinin bu rakamları dillerine getirecek cesareti gösteremeyeceklerini söyledi.

Sağlık alanında ise 757 yeni hastane yaptıklarını, bin 737 ikinci basamak inşa ettiklerini, Kredi Yurtlar Kurumu'nun 190 olan sayısını 571'e çıkardıklarını belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"200 adalet sarayı yaptık. 670 bin 382 konut yaptık. 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Havalimanlarını 26'dan 55'e çıkardık. THY'yi 110 ülkede 280 noktaya uçuş yapan bir şirket haline getirdik. Sulanabilir 85 milyon dekar zirai arazinin 61 milyon dekarını yeni projelerle sulamaya açtık. 2002'de yaklaşık 4 milyar dolar olan tarımsal ihracatı 18 milyar dolara çıkardık. 727 bin olan iş yeri sayısını 1 milyon 600 bine çıkarttık, bugün faaliyette olan 157 Organize Sanayi Bölgesinin 90'ını biz yaptık biz. Peş peşe gelen küresel krizlere rağmen 6 milyon kişiye istihdam sağladık."

Davutoğlu, mitinge katılanların "Nazar değmesin inşallah" sloganı üzerine, "Tabii. Siz oy vereceksiniz. Nazar da değmeyecek. Bu yola devam edeceğiz inşallah" dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun "13 yılda niye bu vaatleri vermediniz" dediğini hatırlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"13 yılda ne yaptığımızı bir duysunlar. Asgari ücret 184 liraydı şimdi bin lira. Gerçekten devrim mahiyetinde adımlar attık. Tarım emeklisinin, Bağ-Kur emeklisinin maaşı 66 liraydı şimdi 884 lira oluyor. Bütün bunlar Allah'a şükür, 13 senemiz bereket içinde geçti. Başkalarının hayalini kurmayacağı işler bizim dönemimizde icraat haline geldi. Söz verdiysek tuttuk, tutmayacağımız sözü vermedik. Bizim sözümüzün söz, senet olduğuna şahitlik eder misiniz. Bakın biz vaat demiyoruz, taahhüt diyoruz. Size senet veriyoruz. Bunun da hakkını veririz. 1 Kasımdan sonra yapacaklarımız işte bu memleket için dert sahibi olmanın, ilaç bulmanın, kendine güvenin, millete güvenin eseridir. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. Toplumun bütününe, 7 yaşından 70 yaşına, doğumdan ölümüne kadar da vatandaşın her aşamasına hitap eden bir beyanname hazırladık. 81 vilayet arasında hiçbir ayrımcılık yapmayan tek partiyiz.  Erzurum'u, Erzincan, Kars, İzmir, Bursa ve Diyarbakır ile ele alan tek partiyiz." 

(Sürecek)