AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki:

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki:
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özhaseki:
- "Cumhurbaşkanımız son yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal tarihine damga vuran en önemli insanlardan birisi. AK Parti'nin kurucusu ve haliyle de doğal lideri ve ilk defa Türkiye'de yüzde 52 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilmiş bir insan. Siyaset konusunda da zaten doğrusu bir duayen olarak kabul etmek, tecrübelerinden de istifade etmek lazım" - "Partideki yenilenme bir rota değişikliği değil ki veyahut da yeni bir tercih değişikliği değil ki. Sadece taze bir kan, bir dinamizm, öyle bakmak lazım"

ANKARA (AA) - AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, "Cumhurbaşkanımız son yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal tarihine damga vuran en önemli insanlardan birisi. AK Parti'nin kurucusu ve haliyle de doğal lideri ve ilk defa Türkiye'de yüzde 52 oy alarak cumhurbaşkanı seçilmiş bir insan. Siyaset konusunda da zaten doğrusu bir duayen olarak kabul etmek, tecrübelerinden de istifade etmek lazım" dedi.

Özhaseki, parti genel merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Kongre sonrası parti yönetimindeki değişikliklere ilişkin soru üzerine Özhaseki, bir yenilenme olduğunu ve buna değişim denilemeyeceğini söyledi. 

Görevlerde her seçimde başarıdan başarıya koşan arkadaşlarının bulunduğunu anımsatan Özhaseki, bu arkadaşlarının görevlerini hakkıyla yerine getirerek, sürelerini bitirdiklerini ve görevlerini devrettiklerini belirtti. 

- "Arkadaşlarıma yol göstermeye çalışacağım"

Kendisine yerel yönetimlerle ilgili bir alanda görev verildiğini anımsatan Özhaseki, "İnşallah biz de başarılı oluruz" ifadesini kullandı.

Özhaseki, 21 yıl süreyle belediye başkanlığı yaptığını belirterek, "Kayseri'de epeyce iş yaptık ve belediyeciliğin ne olduğunu, yerel yönetimlerin ne olduğunu biliyorum. Yerel yönetimlerin sadece sokak süpürmek, park yapmak, su akıtmak gibi bir görevin ötesinde kalkınmanın birinci basamağı olan bir yerel dinamiğin ilk adımı olduğuna inanıyorum ve bunun için de elimden geleni bundan sonra yapmaya gayret edeceğim, arkadaşlarıma yol göstermeye çalışacağım" diye konuştu. 

Partinin MYK'sında 11 isimden 9'unun değiştiği, Süleyman Soylu ve Mustafa Şentop gibi isimlerin bulunmadığı hatırlatılarak, değerlendirmesinin sorulması üzerine Özhaseki, "Her şeyin bir başlangıcı olduğu gibi bir de sonu var. İnsan bu dünyaya geliyor ve nihayetinde bir gün sonlanıyor. Görev başlıyor, bir gün bitiyor" dedi.

- "En zor dönemlerde çok büyük görevler icra ettiler"

Kendisinin de şevkle ve istekle Kayseri'de göreve başladığını ancak 21 yıl sonra bu görevinin sona erdiğini belirten Özhaseki, şunları söyledi:

"Şimdi yeni gelen arkadaşlarımız daha dinamik daha çalışkan bir şekilde görevi devam ettiriyorlar. Biz de onların başarılı olması için elimizden geleni yapıyoruz. Hakikaten Mustafa Şentop hocam da Süleyman Bey de en zor dönemlerde çok büyük görevler icra ettiler. Parti onların hakkını her zaman koruduğu gibi takdirle de anıyor. Ben bunu sadece usuli bir söz olarak söylemiyorum, inanarak söylüyorum. Arkadaşlar üzerine düşen bütün görevleri yaptılar ama dediğim gibi her görevin başlangıcı var, bir de sonu var." 

Bugün yeni bir göreve başladığını ancak bir gün biteceğini de bildiğini ifade eden Özhaseki, "Önemli olan bu ikisi arasında doğru işleri yapabilmek, bu millete, bu ülkeye hizmet edebilmek, onun dışında her şey boş" dedi.

Bir gazetecinin, "1 Kasım'a giderken eski bir tartışma gündeme geliyor, Sayın Cumhurbaşkanı'nın meydanlara inip inmeyeceği, miting yapıp yapmayacağı, 'AK Parti'ye oy kaybettiriyor mu, kazandırıyor mu' tartışmaları. Siz nasıl değerlendiriyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanı meydanlarda olmalı mı" şeklindeki sorusunu, şöyle yanıtladı:

"Şunu bir kere kabul etmek lazım, Sayın Cumhurbaşkanımız son yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti'nin siyasal tarihine damga vuran en önemli insanlardan birisi. AK Parti'nin kurucusu ve haliyle de doğal lideri ve ilk defa Türkiye'de yüzde 52 oy alarak Cumhurbaşkanı seçilmiş bir insan. Siyaset konusunda da zaten doğrusu bir duayen olarak kabul etmek, tecrübelerinden de istifade etmek lazım. Ben Cumhurbaşkanlığı makamını hakkıyla doldurduğuna inandığım gibi bu partiye de fikirleriyle belki de geriden birtakım işaretleriyle yön vereceğine inanan insanlardan birisiyim. Önümüzdeki günler ne getirir, seçim atmosferinde neler olur, bunları hep birlikte göreceğiz. Şu anda her şey söylentiden ibaret."

Özhaseki, parti MKYK'sı ve MYK'sındaki değişikliklerin 1 Kasım seçimleri için hazırlanacak milletvekili listelerine de yansıyıp yansımayacağına ilişkin soru üzerine, şunları kaydetti:

"Çok yansıyacağını sanmıyorum, şunun için, zaten eski arkadaşlarımız komisyonlarda çalıştılar, raporlarını hazırladılar, üst kurullara verdiler. Aynı arkadaşlarımız devam ediyorlar zaten. Bir taraftan Mehmet Ali Bey, bir taraftan Abdulhamit Bey, Bekir Bey vesaire... Eskiden beri bu komisyonlarda görev almış listeleri hazırlamış ve üst kurulda da nihayetinde son şeklini verecek arkadaşlarımız. O yüzden çok uzun boylu bir değişiklik olacağını zannetmiyorum bu partideki yenilenme bir rota değişikliği değil ki veyahut da yeni bir tercih değişikliği değil ki. Sadece taze bir kan, bir dinamizm, öyle bakmak lazım."