AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu:

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu:
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu:
-"Gönlümüzü kapatmadan, gönlümüzü herkese açarak 78 milyonu hükümetsiz bırakmamak için büyük bir gayret içinde inşallah gelecek hafta görüşmelere başlayacağız" -"7 Haziran'dan bu yana her an her gün ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için yoğun bir çaba içindeyiz" -"Bir kez daha söz veriyorum, bu ramazanda da bayramda da inşallah ülkemize hiçbir zaman gerilim, sıkıntı yaşatmadık, yaşatmayacağız. Kim ne yaparsa yapsın, hangi nefret dilini kullanırsa kullansın biz Konyamızın hikmet, irfan dilini kullanmaya devam edeceğiz"

KONYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gönlümüzü kapatmadan, gönlümüzü herkese açarak 78 milyonu hükümetsiz bırakmamak için büyük bir gayret içinde inşallah gelecek hafta görüşmelere başlayacağız" dedi.

Davutoğlu, Konya Büyükşehir Torku Arena'daki AK Parti Konya İl Teşkilatı iftarında "ramazanın bereketini bünyesinde barındıran Konya"da hemşehrileriyle bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Alandakilerin ramazanını tebrik eden Davutoğlu, bazı mekanların ramazan ile yan yana geldiğinde özel anlam taşıdığını vurguladı. Başbakan Davutoğlu, ramazan ve Konya'nın hep birbirine yakıştığını belirterek, "Konya'da ramazan başkadır, ramazanda Konya bambaşkadır" diye konuştu.

Kendilerinin etkinlik kapsamında güzel bir iftar yaparken dünyanın birçok yerinde Müslümanların acı ve ıstırap yaşadığını, "iftarı hangi nimetle yapabileceğim" sorusuyla karşılaştığını dile getiren Davutoğlu, şunları söyledi:

"Suriye'de milyonlarca kardeşimiz mülteci halinde komşu ülkelere, bir milyon 700 bini de Türkiye 'ye geldi. Irak'ta şu anda dahi her bir köşede feryat ve figan var. Mısır'da infaz edilen kardeşlerimiz, terör saldırılarına ve rejimin baskılarına, bir anlamda ramazanı kana bulayan acılarla ıstıraplarla geçirmek durumunda kalan kardeşlerimiz var. Tunus'ta terör saldırıları var. Çin'de Uygur Bölgesi'nde bir takım yasaklarla karşı karşıyayız. Bütün bu acılar ve ıstıraplar içinde Türkiye'de vatandaşlarımız huzur ve sükun içinde ramazanı idrak ediyor ama gönlümüz İslam dünyasının her bir köşesinde, oradaki kardeşlerimizle birlikte atıyor. Allah onlara da inşallah ramazanı gelecek yıl kendi ülkelerinde, evlerinde, sokaklarında idrak etme imkanı versin. Bizim birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin."

- "Bir kez daha söz veriyorum..."

Davutoğlu, 7 Haziran'daki seçimlerde verdikleri yoğun destekten dolayı Konyalılara teşekkür etti, kentin her zaman kendilerinin yanında olduğunu gösterdiğini ve bundan sonra da göstereceğini belirtti.

AK Parti'nin seçimlerden yeniden birinci parti olarak çıktığını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"7 Haziran'dan bu yana her an her gün ülkeyi hükümetsiz bırakmamak için yoğun bir çaba içindeyiz. Biz ramazanı siyasetin gölgesinde tutmadık. Siyasete, ramazanın huzurunu, sükununu, irfanını yansıtmaya çalıştık. 7 Haziran'dan bu yana verdiğimiz her mesajda Hazreti Mevlana'nın düşüncesiyle felsefesiyle Türkiye'deki herkese 'Gelin birlikte Türkiye'yi ayağa kaldıracak, inşa edecek yeni bir dönemin başlangıcı için el ele verelim' dedik ama maalesef diğer partilere baktığınızda daha ilk günden kapısını kapatanlar, daha ilk günden 'yüzde 60 blok'tan bahsedenler, Türkiye'de yeni kutuplaşmaların, yeni gerilimlerin önünü açmaya çalıştılar. Biz Konya'nın irfanını, hikmetini siyasetimize yansıtmaya kararlıyız. Aziz Konyalıların önünde bir kez daha söz veriyorum, bu ramazanda da bayramda da inşallah ülkemize hiçbir zaman gerilim, sıkıntı yaşatmadık, yaşatmayacağız. Kim ne yaparsa yapsın, hangi nefret dilini kullanırsa kullansın biz Konyamızın hikmet, irfan dilini kullanmaya devam edeceğiz."

- "Sadece bizim başarımız değil"

Meclis Başkanlığı'na AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz'ın seçildiğini anımsatan Davutoğu, şunları kaydetti:

"Sayın İsmet Yılmaz'ın başarısı, AK Parti'nin başarısı sadece bizim başarımız değil, Türkiye'de irfan ve hikmet yoluyla davrananların başarısıdır. Bir grup, özellikle ana muhalefet partisi yüzde 60'lık bloktan bahsederken biz istikamet üzere ahlaki bir siyaseti ve siyaset ahlakını egemen kılmak için TBMM'deki seçimlerde hiçbir perde gerisi pazarlığa izin vermedik ve elhamdülillah TBMM Başkanlığını da TBMM'de en büyük grubu bulunduran parti olarak elde ettik. Allah'a hamdolsun."

Önemli bir kavşağa geldiklerinde Konya'ya gelip kentin manevi havasından ilham alıp, Konyalılardan güç alarak yollarına devam ettiklerini ifade eden Davutoğlu, seçimden önceki son mitingi de kentte yaptıklarını hatırlattı. "Önümüzdeki hafta Sayın Cumhurbaşkanımızın görevi vermesini müteakip hükümet kurma çalışmaları için de Konya'dan güç ve destek almaya geldik" diyen Davutoğlu, alandakilere "Desteğe var mısınız' diye sordu.

Alandakilerden "Evet" karşılığını alan Davutoğlu, "Gönlümüzü kapatmadan, gönlümüzü herkese açarak 78 milyonu hükümetsiz bırakmamak için büyük bir gayret içinde inşallah gelecek hafta görüşmelere başlayacağız. Allah yolumuzu hayır eylesin, menzilimizi hayırlı kılsın. İnşallah bu millete, ülkeye, aziz vatana hizmet etme şerefini bize nasip eylesin. Allah ramazanımızı mübarek, bayramımızı hayırlı eylesin" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu konuşması sonrası okunan ezanın ardından alandakilerle iftar yaptı. İftar sonrası yoğun tezahüratlar üzerine yeniden kürsüye çıkan Davutoğlu, alandakilere gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti.