AK Parti Genel Sekreteri İpek:

AK Parti Genel Sekreteri İpek:
AK Parti Genel Sekreteri İpek:
- "Türkiye, IMF'ye borçlu olduğu dönemde hem borçlarını ödemiştir hem de sosyal devlet hizmetlerini sürdürmüştür. Türkiye, bu bakımdan model bir ülkedir"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, " Türkiye , IMF'ye borçlu olduğu dönemde hem borçlarını ödemiştir hem de sosyal devlet hizmetlerini sürdürmüştür. Türkiye, bu bakımdan model bir ülkedir" dedi.

İpek, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Kazan Sosyal Hizmet Merkezi'nin açılışında, basın mensuplarının sorularını yanıtlarken, IMF'nin bir ülkeye girdiği zaman ilk şart olarak ücretlerin kısıtlanmasını istediğini belirterek, IMF'nin çalışanlarla ilgili kaynakların, çalışanlara değil de faiz olarak bir yerlere verilmesini ve özellikle sosyal devlet hizmetlerindeki masrafların kısılmasını ön şart koştuğunu söyledi.

IMF'nin Türkiye'ye borç verirken ihtiyaç sahibi halkın ihtiyacının giderilmesiyle ilgili kaynakların kısılmasını istediğini kaydeden İpek, "Biz iktidara geldiğimizde bunu yapmadık. Hem yerel yönetimlerde hem de merkezi idarede bir taraftan IMF'nin borçlarını öderken bir taraftan Anayasa'da var olan sosyal devlet unsurunu çalıştırdık" diye konuştu.

IMF ile görüşen veya borcu olan ülkelerin, Türkiye'nin hem borcunu ödeyip hem de ücretleri artırması ve engellilere hizmet vermesini incelediğini kaydeden İpek, "Türkiye bu açıdan model bir ülkedir. Hem borçlarını ödemiştir hem de sosyal devlet olarak borçlu olduğu dönemde de hizmetleri sürdürmüştür. Şimdi böyle bir borcumuz yok hamdolsun. Hem yatırımları hem hizmetleri sosyal devlet olarak çok daha iyi yapıyoruz" ifadesini kullandı.

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya, Kaymakam Murat Duru, Belediye Başkanı Lokman Ertürk, Ankara Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk'in katıldığı açılış programında, belediye seymen ekibi de bir gösteri sundu.

Davetliler, kurdelenin kesilmesiyle yapılan açılışın ardından sosyal hizmet merkezini gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.