AK Parti Giresun İl Kongresi

AK Parti Giresun İl Kongresi
AK Parti Giresun İl Kongresi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) "Geldiği yeri bilmez, gittiği yeri bilmez, kiminle duracağını bilmez, kiminle yürüyeceğini bilmez. Allah akıl fikir versin. Önünde mutlaka bir rehber olması lazım, kendi başına yürüyemez. Şimdi rehberi, paralel yapı. Onlar ne diyorsa onu yapıyor" - "Sayın Kılıçdaroğlu, sen bir anamuhalefet partisi liderisin, bir örgüt lideri değilsin. Milleti çağıracaksan sandığa çağır, sokağa, teröre, direnişe çağırma"

GİRESUN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geldiği yeri bilmez, gittiği yeri bilmez, kiminle duracağını bilmez, kiminle yürüyeceğini bilmez. Allah akıl fikir versin. Önünde mutlaka bir rehber olması lazım, kendi başına yürüyemez. Şimdi rehberi, paralel yapı. Onlar ne diyorsa onu yapıyor" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, AK Parti Giresun İl Kongresi'nde, başörtü yasağını da bütünüyle kaldırmalarının iktidarlarına nasip olduğunu, başı açık, başı örtülü milletin bütün kadınlarının hiçbir ayrım olmadan beraberce üniversiteye, meclise girdiğini, sosyal hayatın her yerinde yan yana, barış içerisinde oturduklarını dile getirdi.

Bundan sonra da hiç kimsenin kıyafeti, inancı dolayısıyla baskı altına altına alınamayacağını vurgulayan Davutoğlu, cepheden AK Parti'ye saldırınca başarılı olamayanların, bu sefer kendilerinden gibi görünerek, "Acaba içeriden bir fitne başlatabilir miyiz?" diye araya soktuklarını ifade etti.

7 Şubat 2012'de MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın hesaba çekilmeye çalışıldığını belirten Davutoğlu, o dönemde Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın sadece Fidan'ın arkasında durmadığını, aynı zamanda demokrasinin ve hukuk devletinin de arkasında durdurduğu söyledi.

Davutoğlu, "Bütün sisteme sızan paralel yapılanmaya karşı dimdik durdu. Dirayetle devletin bütünlüğünü ve milletin demokrasiyle buluşmasını teminat altına aldı" dedi. 

14 Mayıs'ta IMF'ye son borcun ödendiğini dönemde Gezi provokasyonlarını yapıldığını belirten Davutoğlu, IMF'ye borcun ödenmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin bir daha zillet yaşamasına imkan kalmadığına işaret etti. 

"Borç alırsanız talimat alırsınız" diyen Davutoğlu, borcun ödenmesiyle artık Türkiye'ye doğrudan veya dolaylı herhangi bir baskı yapmaya imkanı kalmadığını, bu nedenle önlerinin kesilmeye çalışıldığına dikkati çekti.

3. havalimanın ve 3. köprünün temelinin atıldığı ve Türk şirketlerinin dünyanın en büyük havalimanını yapmak için seferber oldukları dönemde önlerinin kesilmeye çalışıldığını belirten Davutoğlu, bu dönemde AK Parti'nin engellenmeye çalışıldığını söyledi.

3. havalimanı ve 3. köprüde de inşaatın ilerlediğini, provokatörlere inat 29 Ekim 2017'de dünyanın en büyük havalimanının İstanbul'da açılacağını bildiren Davutoğlu, "Aslında, bu komplo sadece AK Parti'ye karşı değildi, bu komplonun hedefi Türkiye Cumhuriyeti Devletiydi. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, İsrail'in zulmüne karşı başı dik durmuştu. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece Türkiye'de refahı, ekonomiyi ayağa kaldırmakla, sağlamakla kalmadı, dünyada da mazlumlara sahip çıktı" diye konuştu.

"Somali'de bir kalemde 300 milyon doları aktarıp Somali halkına yardım edebilecek hangi millet vardı? Bizim milletimiz vardı" diyen Davutoğlu, halkın yardımlarıyla Somali'nin ihya edildiğinin altını çizdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Somali'ye gittiğinde, Türkiye'nin orada yaptığı eserleri açtığını hatırlatan Davutoğlu,  Kılıçdaroğlu 'nun da "Somali'ye gidiyorum" diye Kenya'ya gittiğini, yolunu şaşırdığı belirtti. 

Kılıçdaroğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına adaylığı döneminde de Kağıthane yerine başka yere gittiğini dile getiren Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'nun Somali'ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yarışmaya kalktığını ancak Kenya'ya gittiğini söyledi.

- "Geldiği yeri bilmez, gittiği yeri bilmez"

Kılıçdaroğlu'nun Akşehir adayını tanıtırken de Kırşehir adayı diyerek tanıttığını ifade eden Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geldiği yeri bilmez, gittiği yeri bilmez, kiminle duracağını bilmez, kiminle yürüyeceğini bilmez. Allah akıl fikir versin. Önünde mutlaka bir rehber olması lazım, kendi başına yürüyemez. Şimdi rehberi, paralel yapı. Onlar ne diyorsa onu yapıyor. Paralel yapının başı New York Times'da makale yazıyor; aynı gün molotof Kemal, Büyük Millet Meclisi'nde molotofunu korumak için, molotof kullanma hakkını korumak için, milleti direnmeye çağırıyor. Sayın Kılıçdaroğlu, sen bir anamuhalefet partisi liderisin, bir örgüt lideri değilsin. Milleti çağıracaksan sandığa çağır, sokağa, teröre, direnişe çağırma."

Tekrar, düğmeye basıldığını dile getiren Davutoğlu, "Onlar düğmeye basıyor, biz milletimizi bağrımıza basıyoruz. Nedir bu düğme biliyor musunuz? Bakın 24 Nisan yaklaşıyor. Sözde soykırım iddiaları vesaireyle Türkiye'ye dönük bir çok hareketlilik başlıyor. Birden bakıyorsunuz, New York Times'da bu makale yayınlanmış" ifadelerini kullandı. 

Makalede, "Türkiye'de herkese baskı altında. Kürtler, Aleviler, Gayrimüslimler, herkes baskı altında" diye yazıldığını hatırlatan Davutoğlu, gittiği yerlerde herkese "Türkiye'de baskı altında hissediyor musunuz?" diye sorduğunu anlattı.  

Geçen hafta Gayrimüslim vatandaşlarla yaptığı toplantıda da bu soruyu yönelttiğini aktaran Davutoğlu, onların da kendisine "Cumhuriyet tarihi boyunca görmediğimiz özgürlüğü AK Parti döneminde yaşadık. Eskiden bir memuru bile göremezken şimdi Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde onunla oturuyorduk. Şimdi yine başbakanla, sizinle oturuyoruz" diye söylediklerini anlattı.

Gayrimüslimlerin durumlarından memnun olduğunu dile getiren Davutoğlu, Diyarbakır, Van ve bütün Güney Doğu Anadolu bölgesini gezdiğini, herkesin Çözüm Süreci dolayısıyla kendilerine teşekkür ettiğini, "Özgürlüğümüzün farkına vardık" dediklerini ifade etti. 

Davutoğlu, 12 Eylül döneminden kalan bir çok uygulamayı, baskıyı AK Parti'nin kaldırdığının altını çizdi.

Herkesin hakkına, hukukuna riayet ettiklerini vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Ancak bu paralel yapı, 28 Şubat'ta, başörtü zulmüne ses çıkarmayan, 'Mavi Marmara olayında İsrail'in otoritesini dinleseydiniz' diyenler, şimdi birden milletin desteğiyle iktidara gelmiş AK Parti'ye karşı kumpas içerisine girdiler. Kılıçdaroğlu da oradan işaret fişeğini aldı. Burada o da harekete geçti. Hadi onu anlıyoruz ama Sayın Devlet Bahçeli o niye Türkiye'de huzurun, güvenliğin teminatı olacak olan özgürlüklerin korunması ve iç güvenlik reformu paketine karşı çıkıyor. Neden biliyor musunuz? Bunların hepsi bir araya geldiğinde hep beraber bir AK Parti edemiyor, AK Parti'nin yarısı bile edemiyorlar. Denediler. Şimdi yine deneyecekler muhtemelen."

"Çatı aday" diyerek, 11-12 partinin bir araya geldiğini anımsatan Davutoğlu, "Hani o meşhur isim vardı, beraber oturdular. Peki hepsi birden, bir AK Parti, bir Recep Tayyip Erdoğan edebildi mi? İşte aramızdaki fark. Bizim koalisyonumuz milletle, bizim birliğimiz, birlikteliğimiz milletle. Onlar ise içeride ve dışarıda işbirlikçileriyle hareket ediyor. Şimdi Kılıçdaroğlu, Türkiye'de halkı direnişe çağıran Kılıçdaroğlu, Suriye söz konusu olduğunda Esad rejimiyle el ele tutuştu" şeklinde konuştu.

(Sürecek)