AK Parti Giresun İl Kongresi

AK Parti Giresun İl Kongresi
AK Parti Giresun İl Kongresi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) "Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri o zalimin elini sıkmaya giderken, Şam bombalanırken, güzel Halep bombalanırken, Dara, Lazkiye bombalanırken, onlar tebriğe gittiler. Şimdi bataklık dediği Ortadoğu'ya 'biz düzen getireceğiz' diyor. Sen bırak Ortadoğu'yu, Şişli'ye bir düzen getir de ben göreyim seni" - "Müslümanlar katledildiğinde susanlar, Müslümanlar Suriye'de, Arakan'da, Mısır'da, Irak'ta başka yerlerde katledildiğinde, zulümle karşılaştığında susanlar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sesini yükseltmesinden rahatsız oluyorlar. Onlar rahatsız olsunlar, biz sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz" - "Gencecik kızlarımızı yakan o molotof kokteyllerinin meydanlara gelmesine izin vermeyeceğiz. Molotof Kemal ne derse desin, bu söz konusu olmayacak"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri o zalimin elini sıkmaya giderken, Şam bombalanırken, güzel Halep bombalanırken, Dara, Lazkiye bombalanırken, onlar tebriğe gittiler. Şimdi bataklık dediği Ortadoğu'ya 'biz düzen getireceğiz' diyor. Sen bırak Ortadoğu'yu, Şişli'ye bir düzen getir de ben göreyim seni" dedi. 

Davutoğlu, AK Parti Giresun İl Kongresinde, "halkı direnişe çağıran" CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Suriye söz konusu olduğunda Esad rejimiyle el ele tutuştuğunu" söyledi. 

Kılıçdaroğlu'nun şimdi ise iktidara gelmeleri durumunda Suriyelilere "gidin" diyeceklerini söylediğini belirten Davutoğlu, "İşte bunlardaki vicdan bu" dedi.

 "Biz Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak, asırlarca Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Orta Asya'dan, dünyanın her yerinden gelenlere bağrını açmış olan Anadolu'da yaşayan izzetli bir millet olarak, bize sığınmaya gelen o masumları, kadınları, yetimleri zalimlerin eline terk etmedik, terk etmeyeceğiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kılıçdaroğlu'nun milletvekilleri o zalimin elini sıkmaya giderken, Şam bombalanırken, güzel Halep bombalanırken, Dara, Lazkiye bombalanırken, onlar tebriğe gittiler. Şimdi bataklık dediği Ortadoğu'ya 'biz düzen getireceğiz' diyor. Sen bırak Ortadoğu'yu, Şişli'ye bir düzen getir de ben göreyim seni. Bırak Ortadoğu'yu, Ortadoğu sana büyük gelir. Ayrıca bataklık dediğin o kutlu coğrafyalara, kutlu başkentlere, düzen getirmek senin ne haddine. Oranın kaderi bizden sorulur. Gazzeliler zulüm gördüğünde, 'one minute' diyen Sayın Cumhurbaşkanımızdı. Halepliler, Şamlılar zulüm gördüğünde bağrını açan biziz. Kendi deprem esnasında Sakarya'ya yetişemeyen bir devletten biz, Van depreminde yeni bir şehir inşa etmek yanında, 2 milyon mülteci kardeşini ağırlayabilen kudretli ve şefkatli bir Türkiye Cumhuriyeti devleti çıkardık. Hem kudretli, hem şefkatli."

- "ABD'de Müslüman üç gencin öldürülmesi"

Davutoğlu, dünyanın neresinde olursa olsun "bize sahip çıkacak bir şefkat eli yok mu?" diyen mazlumların yanında olduklarını vurgularken, ABD'de Müslüman üç gencin öldürülmesini hatırlattı. 

Hayatları insanlara yardımla geçmiş, bu üç Suriyeli gencin hunharca katledildiğini ifade eden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Müslümanlar katledildiğinde susanlar, Müslümanlar Suriye'de, Arakan'da, Mısır'da, Irak'ta başka yerlerde katledildiğinde, zulümle karşılaştığında susanlar, Türkiye Cumhuriyeti devletinin sesini yükseltmesinden rahatsız oluyorlar. Onlar rahatsız olsunlar, biz sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. 7 Haziran seçimleri, onun için sadece Türkiye'nin seçimi değildir. Türkiye'nin yükselişinden rahatsız olan, mazlumlara sahip çıkışından rahatsız olan herkes şimdi bir koalisyon halinde bizi engellemeye çalışıyor. Biz ise 7 Haziran seçimleriyle sadece Giresun'un değil, sadece Türkiye'nin değil, çevre bölgelerin, Ortadoğu'nun, Balkanların, Kafkaslar'ın, Orta Asya'nın, Afrika'nın, Asya'nın, dünyanın geleceği için önemli olduğunu biliyoruz. Durmayacağız, oturmayacağız, dizlerimizde derman kesilene kadar çalışacağız."

Başbakan Davutoğlu, Selçuklu'nun mirasını, Osmanlı'nın adaletini, Türkiye Cumhuriyeti'nin kudret ve izzetini ihya ve ihşa için yola çıktıklarını vurgularken, bu yolculukta hep beraber gayret sarfedeceklerini söyledi. 

- İç Güvenlik Paketi

Bu hafta içinde İç Güvenlik Paketi ile huzuru ve sükuneti teminat altına alacaklarını bildiren Davutoğlu, muhalefetten gelen eleştirileri anımsattı.

Kendilerine "Niye İç Güvenlik Paketini getiriyorsunuz?"dendiğini belirten Davutoğlu, salondakilere "Siz 6-7 Ekim olaylarını seyrettiniz değil mi?" sorusunu yöneltti.

Davutoğlu, şunları dedi:

"Yanan şehirleri gördünüz değil mi? Orada 3'üncü 4'üncü kattan atılan gencecik çocukların acı bir şekilde katledilişine şahit oldunuz değil mi? Peki biz buna sessiz kalabilir miyiz? O zaman 6-7 Ekim olayları dolayısıyla hükümeti tedbir almamakla suçlayan CHP ve MHP liderleri şimdi İç Güvenlik Reformu'na karşı çıkıyorlar. Toplantı ve gösteri yürüyüşünü kurallara uygun şekilde yapacak olana hiç bir şekilde kimse engel olmaz. Fakat biz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapacağım iddiası ile hiçbir izin almadan elinde molotof kokteyliyle, vatandaşlarımıza saldırmak için gelen herkesi bundan sonra durdurmaya kararlıyız. Gencecik kızlarımızı yakan o molotof kokteyllerinin meydanlara gelmesine izin vermeyeceğiz. Molotof Kemal ne derse desin, bu söz konusu olmayacak." 

Kılıçdaroğlu'nun "Maske takmakta ne var?" dediğini de hatırlatan Davutoğlu, "Hiç bir zaman kendini gizlememiş olan Giresun'un yiğitleri, bak hep burada. Bir tekinde maske var mı? Kimliğinizi gizleme ihtiyacı hissediyor musunuz? Yüzünüz açık, alnınız ak, partiniz ak" diye konuştu.

Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Onlarsa yüzlerini kapama çalışıyorlar. Neden? Çünkü gizli gündemleri var. Yüzlerini kapayarak, ellerine bazen Kaleşnikof alarak, etrafa saldıracaklar. Kimlik tespitini imkansız kılacaklar. Sözü olana söz hakkı vardır. Düşüncesi olan çıksın söylesin. Fikri olan hiçbir sınırlamaya maruz kalmadan düşüncesini ifade etsin ama eline silah, molotof, taş alıp yüzüne maske takan, fikirle değil, şiddetle geliyor demektir. Şiddetle gelene bu ülkeyi teslim etmeyiz. Bir hafta erteledik İç Güvenlik Paketi'ni, ta ki 'muhalefet partilerinin bir teklifi var mı ona bakalım' diye. Şu ana kadar olumlu bir tek tepki gelmedi, hala eleştiriyorlar. Diyorlar ki 'polise olağanüstü yetki tanınıyor.' İşte buradan soruyorum? Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın Bahçeli, Sayın Demirtaş, hiç AB yasalarını tetkik ettiniz mi? Teklifte, şiddet uygulanması halinde 24 saat polise, 24 saatte savcıya yetki tanıyoruz. Bu Avrupa'daki en minimum yetkidir. Sadece Fransa'da aynı yetki var. Diğer ülkelerde polise 36 saat, 48 saat özel durumlarda daha da uzun süreli gözaltı yetkisi veriyor. Buna ihtiyaç hissetmemizin sebebi şu; orada molotof kokteylle saldıran birini polis gözaltına aldığında, savcılığa sevk ettiğinde anında bir kapıdan girip öbür kapıdan çıkabiliyor ve toplumsal huzursuzluğu körükleyebiliyor. Şimdi biz AB standartlarında, dünya standartlarında gösteri hakkını, toplantı yapma hakkını koruyacağız, aynı standartlarda da güvenlik düzenlemeleri getireceğiz. Farklı kanaati olan varsa, hodri meydan getirsin konuşalım."

Bu yasa da Bonzai üzerinden gençleri zehirleyenlere karşı "Bonzai de aynı eroin gibi bir uyuşturucudur ve o muameleyi görecek" dendiğini vurgulayan Ahmet Davutoğlu, "Bundan niye rahatsız oluyorsunuz, buna karşı neden tutum alıyorsunuz ey Kılıçdaroğlu, ey Bahçeli. Siz ne yaparsanız yapın, biz uyuşturucuya karşı da mücadele edeceğiz. Milletimizin zararına, özgürlüğü kısıtlayıcı tek bir cümle yoktur. Bunların niyeti Türkiye'nin huzuru değil, bunların niyeti Türkiye'de seçim öncesinde bir kaos çıkarmak" diye konuştu. 

Davutoğlu, Giresun'da "4'te 4" beklediklerini söyledi.  

- ''Doğu Karadeniz'de yepyeni bir dönemi başlatıyoruz''

Bütün Karadeniz'e hayran olduklarını belirten Davutoğlu, ''Karadeniz, yiğitliğin, mertliğin, civan mertliğin diyarıdır. Boynunu eğmedi, eğmez'' dedi.

Bir taraftan bütün ülkeye her türlü ekonomik katkıyı yapmaya çalışırken, diğer taraftan da DOKAP projesiyle yepyeni bir dönemi Doğu Karadeniz'de başlattıklarını ifade eden Davutoğlu, Doğu Karadeniz'in alt yapısını tümüyle değiştireceklerini, geliştireceklerini vurguladı.

''Karadeniz'in suyu şifadır, Giresun'un tombul fındığı şifadır, Karadeniz'in yaylaları dertliye devadır. İnşallah o yaylaları sadece Karadeniz'in değil, Türkiye'nin değil, dünyanın en cazibeli turizm alanı haline getireceğiz'' diyen Davutoğlu, Doğu Karadeniz'i  bir havza olarak, bir bilim, teknoloji, ilim merkezi haline getireceklerini söyledi.

- 2014 fındık ürünü için alan bazlı destekler Mart-Nisan'da ödenecek

Ulaştırma projeleri başta olmak üzere şehire yapılacak diğer yatırımlar hakkında da bilgi veren Davutoğlu, 2014 fındık ürünü için alan bazlı destekleri Mart-Nisan ayında ödeyeceklerini bildirdi.

Tarımsal alanda, hayvancılık, tarımda destekleri her alanda en az 19-20 kat artırdıklarını anlatan Davutoğlu, daha da artıracaklarını söyledi. Davutoğlu, ''Giresun'u, bütün Doğu Karadeniz'i, Türkiye'nin yükselen bölgelerinden biri haline getireceğiz'' dedi.

Seçim öncesi mitinge de Giresun'a geleceklerini belirten Davutoğlu, ''Daha önce Ordu-Giresun Havalimanı'nı açmaya geleceğiz, sayın Cumhurbaşkanımızla açmaya geleceğiz. Biz Fatihlerin torunlarıyız. Onlar depremde Adapazarı'na gidemezken, biz Fatihlerin torunu, karadan gemi yürütenlerin torunu, denizi doldurup havalimanı yaptık'' şeklinde konuştu.

Salondakilere, ''Giresun'da bir destan yazmaya hazır mıyız? Giresun'da Rabia demeye hazır mıyız? Yüzde 70'i geçip, Konya'yı da geçerek, beni Giresunlu yapmaya hazır mısınız?'' diye soran Davutoğlu, ''Biz ezelden Giresunluyuz. O gün inşallah güzel bir haber geldiğinde, siz Konya'yı geçin, Konya'ya gitmeden önce Giresun'a gelip teşekkür ziyareti yapacağım'' dedi.

Davutoğlu, ''Bizim gönlümüzün bir yarısı Karadeniz, diğer yarısı Akdeniz, bir tarafı Kaçkarlar, diğer tarafı Toroslar. Bir yanı Yeşilırmak, Kızılırmak, diğer yanı Fırat, Dicle'' ifadelerini kullandı.

- Bakan Canikli'nin konuşması

Kongreye katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de Giresunluları selamlayarak, AK Parti hareketinin meyvesini teşkil edecek ilk tohumun Giresun'da atıldığını söyledi.

Giresunlulara, AK Parti'ye, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve arkadaşlarına verdikleri destek için teşekkürlerini sunan Canikli, samimiyetiyle, duasıyla, coşkusuyla Giresun'un bu harekete her türlü desteğini verdiğini kaydetti.

Giresun'a yapılan yatırımlar için Başbakan Davutoğlu'na teşekkürlerini sunan Canikli, hükümetin, Giresun'a ve bütün Karadeniz'e her şeyi verdiğini ve vermeye devem edeceğini dile getirdi.

Genel seçimlerde AK Parti'ye oy isteyen Canikli, "7 haziran seçimlerinde, 4-0 yapmamız gerekiyor Giresun şimdiden buna hazırlan" diye konuştu.

- Kongreden notlar

Kongrenin yapılacağı salona giremeyen vatandaşlar, girişinde yoğun bir kalabalık oluşturdu.

Salona girdikten sonra delegeleri ve partilileri selamlayan Davutoğlu, yaşlı bir kadınla sohbet etti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sırasında sık sık slogan atıldı. 

AK Parti flamalarıyla süslenen salona Türk Bayrağı ile Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Davutoğlu'nun posterleri asıldı.

Davutoğlu'nun konuşma yaptığı salona, "Sevgililer Gününde şehrimize hoşgeldiniz", "Yeni Türkiye yolculuğu devam ediyor", "Biriz, beraberiz, birlikte Türkiye'yiz" yazılı pankartlar asıldı.

Davutoğlu, konuşmasının ardından tribünleri dolaşarak, partilileri selamladı.

Kongreye, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları Süleyman Soylu, Nükhet Hotar ve Nureddin Nebati de katıldı.

(Bitti)