AK Parti Kocaeli mitingi

AK Parti Kocaeli mitingi
AK Parti Kocaeli mitingi
- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (3) "Geçen cumartesi günü, biz daha vatandaşlarımızın kanları yerdeyken, hastaneye yaralılarımızı taşımaya çalışırken, devleti, hükümeti, bizleri 'katil' diye yaftalamaya çalışan bu siyasi parti liderlerinden, bu müsveddelerden millete hayır gelir mi? İşte şimdi her birimizin tek tek ve topluca, devlete, hükümete, bu ülkenin hizmetinde olan güvenlik birimlerine karşı tek bir sesle 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' dememiz lazım" - "Milletin yegane umudu AK Parti'dir, ak kadrolardır, ak gençliktir, ak kadınlardır, ak bacılardır, ak alınlı, ak milletimizdir. Ne milletin verdiği görevden kaçan CHP ve MHP'nin ne de sırtını Kandil'e yaslayan HDP'nin bu ülkeye bir faydası olmaz. Bunlar görevden kaçtıkları gibi şimdiden meydanlarda yoklar. Fakat biz inadına biz buradayız, Kocaeli'deyiz, Gebze'deyiz"

ANKARA (AA) - Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçen cumartesi günü, biz daha vatandaşlarımızın kanları yerdeyken, hastaneye yaralılarımızı taşımaya çalışırken, devleti, hükümeti, bizleri 'katil' diye yaftalamaya çalışan bu siyasi parti liderlerinden, bu müsveddelerden millete hayır gelir mi? İşte şimdi her birimizin tek tek ve topluca, devlete, hükümete, bu ülkenin hizmetinde olan güvenlik birimlerine karşı tek bir sesle 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' dememiz lazım" dedi.

Davutoğlu, partisinin Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde, ülkeyi seçime götürecek hükümetin kurulması sırasında, muhalefetin anayasal görevinden kaçtığını, Anayasa'nın göreve çağırdığı muhalefet partilerinin hepsinin kaçacak delik aradığını, hiçbirinin anayasal görevlerini yerine getirmek üzere Bakanlar Kurulu'nda yer almadıklarını söyledi.

"Böyle gamsız bir siyaset, böyle sorumluluktan kaçan siyasetçi olur mu? Sorumluluk almayı bilmeyene bu millet emaneti verir mi? Allah aşkına siz hükümet olmaktan kaçacaksınız, sorumluluk almaktan kaçacaksınız, o zaman niye siyaset yapıyorsunuz? Niye siyaset yapıyorum diye halkın önüne çıkıyorsunuz? Bu aziz milletten neden oy istiyorsunuz? Bu kadar insanı neden meşgul ediyorsunuz? İktidar olacakmış gibi yapıp da iktidar önünüze geldiğinde 'hayır' demekle ne kazanıyorsunuz" diyen Başbakan Davutoğlu, hükümet kurma fırsatı geldiğinde, kendilerinin tüm iyi niyetine rağmen muhalefet partilerinin bu fırsatı kullanamadığını ifade etti.

Davutoğlu, "Bu inşallah 1 Kasım'da 'tek başına iş başına' diyerek AK Parti'yi tekrar görev başına davet edecek" dedi. 

- "Şehitlerimizin kanlarına sahip çıkabilirler mi?"

Davutoğlu, millet göreve çağırdığında muhalefetin kaçtığını ama mesele AK Parti olduğunda hepsinin bir araya gelip bir cephe oluşturmaya çalıştıklarını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde çatı aday gösterdiler. Güvenlik Yasası gündeme geldiğinde hepsi birden ona karşı çıktılar. Teröre karşı ortak deklarasyon ilan edelim dediğinizde hepsi birden karşı çıktılar. Biz ne zaman milletimiz adına gelin 'teröre karşı ortak bir ses verelim' dediğimizde Sayın Bahçeli 'hayır' dedi. Sayın Kılıçdaroğlu önce 'evet' dedi, ikili yapalım bunu dediğimizde hayır dedi. Teröre karşı ortak bir deklarasyona bile imza koymaktan çekinenler, terörle mücadeleye azimle devam edebilirler mi? Şehitlerimizin kanlarına sahip çıkabilirler mi? Millete huzur, güven verebilirler mi? Bunların tek hedefi terörle mücadele etmek falan değil, tek hedefleri AK Parti'yi iktidardan bir şekilde indirmek. Sonrasına dair bir planları yok" diye konuştu.

AK Parti tek başına iktidar olamayınca muhalefetin bir araya gelip kuracakları bir hükümet bulunmadığını aktaran Davutoğlu, millet AK Parti'nin tek başına iktidar olmasını isterse muhalefetin bunu engelleyemeyeceğini, çünkü AK Parti'nin Türkiye'nin, milletin yegane umudu olduğunu belirtti.

Davutoğlu, "Milletin yegane umudu AK Parti'dir, ak kadrolardır, ak gençliktir, ak kadınlardır, ak bacılardır, ak alınlı, ak milletimizdir. Ne milletin verdiği görevden kaçan CHP  ve MHP 'nin ne de sırtını Kandil'e yaslayan HDP'nin bu ülkeye bir faydası olmaz. Bunlar görevden kaçtıkları gibi şimdiden meydanlarda yoklar. Fakat biz inadına biz buradayız. Kocaeli'deyiz, Gebze'deyiz" diye konuştu.

Ankara'daki terör saldırısına değinen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Daha vatandaşlarımızın kanları yerdeyken, biz yaralılarımızı hastaneye taşımaya çalışırken, devleti, hükümeti, bizleri 'katil' diye yaftalamaya kalkışan bu siyasi parti liderlerinden, bu müsveddelerden millete hayır gelir mi? İşte şimdi her birimizin tek tek ve topluca devlete, hükümete, bu milletin hizmetinde olan güvenlik birimlerine katil diyenlere karşı tek bir sesle, 'şehitler ölmez, vatan bölünmez' dedemizi lazım. 'İnadına barış, inadına demokrasi, inadına milli birlik ve beraberlik' dememiz lazım.

Onların niyeti Türkiye'de kargaşa yaşanıyor izlenimi vermek ve akıllarınca hükümeti suçlamak, hükümeti yıpratmak. Cesur olun, kararlı olun, sorumluluk alın. Bakın millet meydanlarda, millet bizimle birlikte saatlerce meydanlarda. Ancak onlar sadece hükümeti ve hükümetin savunduğu milli birliği hedef alıyorlar. Türkiye büyük hedeflerini ancak ve ancak sözünün eri bir partiyle gerçekleştirebilir. O parti 13 yıldır bu ülkede atılım üzerine atılım gerçekleştiren AK Parti'dir. Hiç tereddüt etmeyin 13 yılda söylediğimiz her işi başardık, bundan sonra da söyleyeceğimiz her işi başaracak, taahhütlerimizin hepsini bir bir yerine getireceğiz."

- "Varlığınız birliğimizin teminatı"

Partisinin 13 yıldaki icraatını anlatan Davutoğlu, 13 yılda 117 yeni üniversite açtıklarını ve 234 bin yeni derslik inşa ettiklerini söyledi. Şubat ayında da öğretmen ataması yapılacağını bildiren Davutoğlu, 10 bin atamanın bu yıldan yapılacağını, gelecek seneki atamalardan da bu sayıya 15-20 bin daha ekleyeceklerini belirtti. 

Başbakan Davutoğlu, 13 yılda, 757 yeni hastane yapıldığını, bin 737 birinci basamak sağlık tesisi açtıklarını, 679 bin konut yaptıklarını, 18 bin kilometre bölünmüş yol yaptıklarını, hava limanlarını 26'dan 55'e çıkardıklarını ifade etti.

Davutoğlu, alandakilerin tezahüratı üzerine, "Meydanların sesini duysunlar. Al bayrakğı ile ak bayrağı ile bu coşkuyu bize yaşatan tüm Kocaelililere gönülden teşekkür ediyorum. Sizin bu meydandaki varlığınız, milli birliğimizin, istiklalimizin ve istikbalimizin teminatıdır" dedi.

Türkiye'nin 2008'den bu yana Avrupa'nın en büyük tarımsal hasılasına sahip olduğunu aktaran Davutoğlu, devlet eliyle 157 organize sanayi bölgesinin 92'sinin AK Parti zamanında yapıldığını bildirdi.

AK Parti'nin milletten aldığı güçle ülkeye dev eserler kazandırmaya, büyük projeler gerçekleştirmeye devam edeceğini belirten Davutoğlu, 1 Kasım'ın bu anlamda tarihi, yeni bir başlangıç noktası olduğunu belirtti. 

- "Bu suyu bir barış suyu, can suyu olarak Kıbrıs'a gönderiyoruz"

Şu an geçici bir seçim hükümeti olmalarına rağmen millete hizmetten bir an geri durmadıklarını belirten Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Daha dün Anamur'da dünya çapında bir eseri hizmete açtık. Cumhurbaşkanımızla birlikte Anadolu'nun suyunu dualarla, selamlarla yavru vatan Kıbrıs'a gönderdik. Tam 1,6 milyar lira bütçeli Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temini Projesiyle artık Kıbrıslı kardeşlerimiz su sıkıntısı çekmeyecek.

1974'te 20 Temmuz'da oraya giden, oradaki şehitlerimizin hatırasına hürmeten Anadolu'nun suyunu da Kıbrıs'a gönderiyoruz. İşte milliyetçilik budur, işte millete hizmet budur. Bizim bütün hedefimiz anavatanla yavru vatan arasındaki gönül bağını her zaman kaim kılmaktır. Açılışını yaptığımız tesisle Anamur'daki Dragon Çayı'ndan Geçitköy'e yılda 75 milyon metreküp içme ve sulama suyu temin edilecek. Çiftçilerimizin yüzü gülecek. Proje ile toplam 7 bin 525 kişiye istihdam alanı oluşacak."

Türkiye'ye, Anamur'a bereket getiren suyun artık Kıbrıslılara da aynı bereketi taşıyacağını ifade eden Davutoğlu, "Bu suyu bir barış suyu, bir can suyu olarak Kıbrıs'a gönderiyoruz. İşte yeni, kudretli ve şefkatli büyük Türkiye'nin ayak sesleridir bunlar. İşte geleceğe Türkiye'yi taşıyacak vizyonun ayak sesleri. Şimdi bakın, yine başka bir ufuk, başka bir vizyon, diğerlerinin hayal bile edemeyeceği bir başarı. Onlar kısır gündemlerle, çantalarla, şantajlarla uğraşmaya devam etsin, biz önceki gün Türksat 4B uydusunu törenle uzaya fırlattık. Artık uzayda hizmette yarışıyoruz. Dünyanın en iyi teknolojisini bu millete sunalım diye yarışıyoruz" diye konuştu.

Alandakilerin cep telefonlarını göstermesini isteyen Davutoğlu, "İşte bu cep telefonlarıyla bundan sonra çok daha ucuza, çok daha hızlı internet hizmetine kavuşacaksınız. Bu uyduyla inşallah artık internet de bir başka olacak. Ne güzel ışıl ışıl Gebze. Bu demokrasinin ışığıdır, bu bilimin ışığıdır, bu teknolojinin, bu uzaya fırlattığımız uydunun ışığıdır, bu Anamur'dan Kıbrıs'a giden suyun ışığıdır, bu yeni Türkiye'nin ışığıdır, bu ışıkları daim kılacak mıyız?" dedi.

(Sürecek)