AK Parti Kocaeli Mitingi

AK Parti Kocaeli Mitingi
AK Parti Kocaeli Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "İlk prototipleri ortaya çıkan yerli otomobilimiz inşallah 2020'den önce yollara da çıkacak. Bugün bakmayın yerli otomobil etrafında bir takım fırtınalar oluşturmaya çalışanlara, onlar her yeniliğe karşı çıktılar. Onlar karşı da çıksalar bu ülke milli otomobili de milli tankı da milli uçağı da milli gemiyi de yaptı, yapacak inşallah" - "Türkiye'nin birinci gündemi ekonomik ve sosyal kalkınmadır. Bizim gerçek gündemimiz insanımızın refahını, zenginliğini, huzurunu, mutluluğunu artırmaktır" - "AK Parti olarak nasıl bu ülkeyi düşük gelir seviyesinden orta yüksek gelir seviyesine çıkardıysak yüksek gelir seviyesine de inşallah biz çıkartacağız" - "Bütün engelleme gayretlerine rağmen bu ülkeyi hedeflerine mutlaka ulaştıracağız"

KOCAELİ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İlk prototipleri ortaya çıkan yerli otomobilimiz inşallah 2020'den önce yollara da çıkacak. Bugün bakmayın yerli otomobil etrafında bir takım fırtınalar oluşturmaya çalışanlara, onlar her yeniliğe karşı çıktılar. Onlar karşı da çıksalar bu ülke milli otomobili de milli tankı da milli uçağı da milli gemiyi de yaptı, yapacak inşallah" dedi.

Davutoğlu, partisinin Kocaeli'ndeki mitinginde, ışıklı Türkiye 'den aydınlık geleceğe yürüyeceklerini belirtti.

Yapımına devam edilen ilk yerli haberleşme uydusunun 2019 sonunda uzaya fırlatılacağını dile getiren Başbakan Davutoğlu, "Hünkar Çayırı'ndan sefere çıkardı Osmanlı, biz de Hünkar Çayırı'ndan hem sefere hem uydularla uzaya çıkıyoruz. Bunlar büyük Türkiye'nin, güçlü Türkiye'nin ayak sesleri. Sizlerle birlikte daha yapacak çok işimiz var, çok enerjiye, heyecana, aşka ihtiyacımız var. Bütün engelleme gayretlerine rağmen bu ülkeyi hedeflerine mutlaka ulaştıracağız" diye konuştu.

Davutoğlu, Kocaeli'nin emekleri ve üretimiyle Türkiye'ye büyük katkılarının olduğunu belirterek, kentin yeni dönemin de öncüsü olacağını söyledi. Kentin sanayinin, teknolojinin, bilimin, ekonominin, ihracatın, istihdamın merkez üssü olduğunu vurgulayan Davutoğlu, 2002-2015 dönemindeki gelişmeleri, kırılan rekorları hatırlattı. Kocaelililerin bu başarı hikayesini çok iyi bildiğini çünkü bunun kahramanı olduklarını ifade eden Davutoğlu, "Burada durmayacağız, hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizi ekonomide süper güç haline getireceğiz" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, ekonomide çok iyi haberlerin alınmaya devam ettiğini, Ağustos ayındaki sanayi üretiminin bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 7,2 artığını ifade ederek, "Türkiye'nin birinci gündemi ekonomik ve sosyal kalkınmadır. Bizim gerçek gündemimiz insanımızın refahını, zenginliğini, huzurunu, mutluluğunu artırmaktır" ifadesini kullandı.

Ülkenin her geçen gün büyüdüğünü, geliştiğini, geleceğe zenginleşerek yürüdüğünü belirten Davutoğlu, buna bağlı olarak da hem Türkiye'nin hem de insanların ihtiyaçlarının büyüdüğünü, çeşitlendiğini bildirdi.

- "Yeni gelişmelere daima hazır bir partiyiz"

AK Parti olarak siyasetlerini ve hedeflerini bunlara göre sürekli yenilediklerini dile getiren Davutoğlu, "Biz bu devirde hala Türkiye'nin çoktan geride bıraktığı eski siyaset ezberlerini bozarak geliyoruz. Biz yeniliklere açık, yeni gelişmelere daima hazır bir partiyiz" dedi.

Başbakan Davutoğlu, 1 Kasım için hedeflerini belirlerken uzun değerlendirmeler yaptıklarını bildirerek, halkın her kesimine, özellikle de gençlere yeni bir hayatın ip uçlarını beyannamelerinde sunduklarını söyledi. Onların ihtiyaçlarını, hayallerini dinlediklerini anlatan Davutoğlu, seçim beyannamelerini de milletin beklentileriyle şekillendirdiklerini vurguladı.

Türkiye'nin ihtiyacı, milletin beklentisi olan yeniliklerle reformlara devam ettiklerini dile getiren Davutoğlu, her bir sosyal grubu, vatandaşı düşünerek yollarına devam ettiklerini söyledi.

Gelecek dönem ev almak için konut hesabı açan ve yüzde 25 peşinat biriktirenlere yüzde 15 kamu katkısı sağlanacağını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Kendi işini kurmak isteyen gençler, burada meydanı coşkuyla dolduran gençler sizler bu girişim ruhuyla gelip bana derseniz ki 'Ahmet Hoca" dediğiniz için öyle diyeyim, 'Hocam, benim projem var ama param yok.' Biz de size diyeceğiz ki 'Para ve sermaye devletten. Sen projeni getir 50 bin Türk lirası hibe doğrudan devlet tarafından verilecek.' Dersen ki '50 bin lira yetmez'. Bu sefer 100 bin lira ayrıca faizsiz kredi vereceğiz. Desen ki 'Bunlar iyi de vergi verirsem sermaye artıramam', üç sene sizden vergi almayacağız. Gençler, bu girişimci ruhla bizden istediğiniz imkanlar devletin garantisi altında olacak ama derseniz ki 'Biz bir yerde çalışacağız', bu sefer de iş verene diyoruz ki bir yıl bütün maaş devletten."

- "Asgari ücreti bin 300 liraya çıkartıyoruz" 

Alandakilerin "Mikrofonu isteriz" sloganları üzerine Başbakan Davutoğlu, "Mikrofonu alacaksınız, bitirelim mitingi son sözü söylemeden mikrofonu size vereceğiz, son sözü siz söyleyeceksiniz. Son söz meydanın, milletin, gençlerin olacak" karşılığını verdi.

Çiftçiler için yem ve gübrede KDV'yi kaldıracaklarını, orman köylülerinin yerinde kalkındırılması için 5 bin köye 5 bin gelir getirici proje çerçevesinde ceviz, badem, fıstık çamı ve meyveli orman ağacı dikileceğini anlatan Davutoğlu, bütün emeklilere ilave yıllık bin 200 lira daha vereceklerini belirtti.

Davutoğlu, asgari ücreti bin 300 liraya çıkaracaklarını vurgulayarak, esnafa düşük faizli kredi uygulamasına devam ederken 30 bin lira faizsiz kredi desteği sağlayacaklarını söyledi.

Emek yoğun sektörlerde yatırımcıların talebi halinde sembolik kira bedeliyle anahtar teslimi, karşılıksız fabrika binası yapacaklarını dile getiren Başbakan Davutoğlu, "AK Parti olarak nasıl bu ülkeyi düşük gelir seviyesinden orta yüksek gelir seviyesine çıkardıysak yüksek gelir seviyesine de inşallah biz çıkartacağız. 2002'de kişi başına düşen gelirimiz 3 bin dolar civarındaydı, geçtiğimiz yıl 10 bin 500 dolar, inşallah hep beraber 2023'te milli birlik ve beraberlik içinde 20 bin, 25 bin dolara çıktığı günleri de birlikte göreceğiz inşallah" diye konuştu.

- "Yerli otomobil de emin ellerde"

Bunu bilgi toplumuna geçişi sağlayarak yapacaklarını vurgulayan Davutoğlu, daha yüksek katma değerli ve ileri teknoloji ürünlerin üretileceğini söyledi. Davutoğlu, teknolojiyi kullanan ülkeden teknolojiyi üreten ülkeye geçileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Kocaeli bugüne kadar sanayimizin merkezi oldu ama bundan sonra da teknolojinin merkezi olacak. Teknolojinin adı Kocaeli, Gebze olacak. Bugüne kadar birçok dünya devi gelip Kocaeli'ye yatırım yaptı ama bundan sonra sizden beklediğimiz ne Kocaelililer biliyor musunuz? Buradan dünya markaları çıkarıp dünyaya adınızı duyurmak. Bunu da yapacağınızdan eminim. Kocaeli bugüne kadar ülkemizde en çok istihdam üreten şehirlerimizden biri oldu, bundan sonra da nitelikli istihdamın üssü olacak. Türkiye'nin en büyük, önemli projelerinden birini, bilişim vadisini Kocaeli'de, Gebze'de kuruyoruz. Geleceğin teknolojisinin üssü burası olacak. Dünyaca ünlü firmalara ev sahipliği yapacak bilişim vadisi doğrudan 50 bin kardeşimize istihdam alanı oluşturacak. Ülkemizin gururu olacak olan yerli otomobil de emin ellerde. Yerli otomobilimizin Ar-Ge çalışmalarını da Gebze'de yapıyoruz. İlk prototipleri ortaya çıkan yerli otomobilimiz inşallah 2020'den önce yollara da çıkacak. Bugün bakmayın yerli otomobil etrafında bir takım fırtınalar oluşturmaya çalışanlara, onlar her yeniliğe karşı çıktılar. Onlar karşı da çıksalar bu ülke milli otomobili de milli tankı da milli uçağı da milli gemiyi de yaptı, yapacak inşallah."

Türkiye'nin ilk çip fabrikasının Gebze'de kurulacağını söyleyen ve ilk yerli lokomotifin tüm sistemlerinin TÜBİTAK'ın Gebze kampüsünde geliştirildiği bilgisini paylaşan Davutoğlu, "donanma kenti" olarak nitelendirdiği Gölcük'te Piri Reis Denizaltısı'nın ilk kaynağının yapıldığını belirtti. "Artık kendi gemisini, denizaltısını yapan bir Türkiye var" diyen Davutoğlu, 6 denizaltıyı üretip donanmanın hizmetine sunulacağını söyledi.

- "Taş üzerine taş koyacağız, yapı üzerine yapı"

Başbakan Davutoğlu, Kocaeli'nin bilim ve teknoloji alanında lider bir şehir olması için gereken her şeyi yapacaklarını vurgulayarak, bunun için öncelikle çocuklara ve gençlere eğilmek gerektiğinin farkında olduklarını bildirdi. Bu nedenle Türkiye'deki üçüncü bilim merkezinin Nisanda açıldığını hatırlatan Davutoğlu, bu alanda yapılan diğer yatırımlara ilişkin de bilgi verdi. 

Alandakilerle "Onlar konuşur, AK Parti yapar" sloganını tekrarlayan Başbakan Davutoğlu, "Bundan sonra da yapmaya devam edecek. Taş üzerine taş koyacağız, yapı üzerine yapı ve Türkiye'nin her yerini kalkınan, yükselen, müreffeh bir ülkenin mekanları olarak geliştireceğiz" diye konuştu.

(Sürecek)