AK Parti Şanlıurfa Mitingi

AK Parti Şanlıurfa Mitingi
AK Parti Şanlıurfa Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "Bu ülkenin her bir insanının canı da hukuku da namusu da bize emanettir. Kim insanlarımızın canına, ülkemizin istikrarına kastederse, karşısında bizi bulur. Biz, güvenliği özgürlüğe, özgürlüğü güvenliğe kurban etmeyiz. Ne hukuktan ne demokrasiden ne özgürlüklerden vazgeçeriz ne de terörle, teröristle mücadeleden vazgeçeriz" - "Türkiye'yi bir, beraber, iri, diri kılma yolunun adı AK Parti yoludur. Görevden kaçanlara, 'hayır' diye tutturanlara da terör örgütüne yaslananlara da meydanı bırakmadık, bırakmayacağız" - "22 Temmuz'da bir gece, bunu düşman işgal orduları bile yapmamıştı bu alçaklığı. İşgal askerleri bile bu kadar alçaklaşmamışlardı. Geldiler, gece yarısı uykularında Şanlıurfalının, Ceylanpınarlının emniyeti için nöbet tuttuktan sonra gece uykusunda uyuyan iki civanmert, yiğit polisimizi uyurken öldürdüler. Bre namertler, uyanıkken karşılarına çıksaydınız ya"

ŞANLIURFA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu ülkenin her bir insanının canı da hukuku da namusu da bize emanettir. Kim insanlarımızın canına, ülkemizin istikrarına kastederse, karşısında bizi bulur. Biz, güvenliği özgürlüğe, özgürlüğü güvenliğe kurban etmeyiz. Ne hukuktan ne demokrasiden ne özgürlüklerden vazgeçeriz ne de terörle, teröristle mücadeleden vazgeçeriz" dedi.

Davutoğlu, Şanlıurfa mitinginde yaptığı konuşmada, koalisyonun, partilerin bir araya gelip, ortak bir zeminde uzlaşması olduğunu hatırlattı.

"Bunlar uzlaşmaktan şunu anlıyorlar, AK Parti olarak bütün görüşlerimizi terk edelim, gelin CHP 'nin siyasetine tabi olun anlaşalım. Açık ara farkla ikinci parti olunca, bu kadar tek taraflı bakan, Allah muhafaza ülkeyi yönetmeye kalkarsa nasıl bakar bir görün, tek parti zihniyeti bu işte" diyen Davutoğlu, kendilerinin de "CHP zihniyeti bize, milletimize uymaz" dediklerini ifade etti.

Anlaşarak, karşılıklı konuşarak hükümet kurmanın mümkün olması durumunda, bunu yapacaklarını belirten Davutoğlu, milletin, sorumluluk almaktan kaçmayan AK Partiye itimat ettiğini söyledi.

7 Haziran'dan bu yana Türkiye 'yi hükümetsiz bırakmadıklarını anlatan Davutoğlu, "Bir sürü nifak odağı aynı anda Türkiye'ye saldırdı, Türkiye'yi sahipsiz bıraktık mı? Dünyada ekonomik kriz var, Türkiye'ye bu ekonomik krizin musallat olmasına izin verdik mi? İşte bu 7 Haziran'dan bu yana 4 ay geçti ak koyun, kara koyun ortaya çıktı. Şimdi bu ortaya çıkınca ak yiğitleri 1 Kasım'da tekrar iktidara gönderiyor musunuz? Ak yiğitlere, ak bacılara, 'yeni ve ak bir Türkiye için buyurun göreve, tek başına iş başına' diyor musunuz?" diye konuştu.

Meselenin memleket meselesi olduğunun farkında olmayanların, kendi menfaatlerini düşündüğünü aktaran Davutoğlu, "Bizim için ise memleket meselesi. 'Bizim koltuğumuz dursun da memleket varsın kül olsun' diyorlar. Bizse daima milletimizin emrinde, hizmetindeyiz. Milletimizle yan yana, omuz omuza yürüyoruz. İnşallah 1 Kasım'da yeniden sizlerle buluşarak, kaldığımız yerden yola devam edeceğiz" diye konuştu.

"1 Kasım'da inşallah Şanlıurfa'dan güzel bir tevhit sesi yükselecek mi? Birlik sesi yükselecek mi?" Bu birliğin sembolü AK Parti'ye 'Hadi, yürü, iş başına' diyecek misiniz? Kriz ve kaos bekleyenlerin heveslerini kursaklarında bırakacak mısınız? Türkiye'yi AK Parti ile yeniden şaha kaldıracak mısınız?" sorusuna, kendisini dinleyenlerden "Evet" yanıtını alan Davutoğlu, "Allah sizden razı olsun. Şanlıurfalı 'evet' dedi mi yürekten söyler" karşılığını verdi.

-"Terör diliyle konuşuyorlar"

Bir takım haberlerle, twitter'dan Şanlıurfalıları korkutmaya çalışanların olduğunu belirten Davutoğlu, "Ama Şanlıurfa burada, Meydanı Fransız işgaline bırakmamış Şanlıurfa, bu çapulculara bırakır mı? İşgale boyun eğmemiş Şanlıurfa terör çetelerine, baronlarına boyun eğer mi?" sorusunu sordu. "Hayır" yanıtını alan Davutoğlu, "İşte Şanlıurfa'nın yiğit insanlarının sesi bu. Biz bu sesi duyduk. Biz milletin sesini duyduk ve milletin sesini duyduğumuz zaman, 'meydan, bu meydandır' dedik. 'Son nefesimize, son damla kanımıza kadar bu meydanlar bizimdir, bütün Türkiye bizimdir' dedik. Türkiye'yi bir, beraber, iri, diri kılma yolunun adı AK Parti yoludur. Görevden kaçanlara, 'hayır' diye tutturanlara da terör örgütüne yaslananlara da meydanı bırakmadık, bırakmayacağız" ifadesini kullandı.

"Her şeye 'hayır' diyenlere meydanı bırakacak mısınız? Teröre sırtını yaslayanlara meydanı bırakacak mısınız?" diye soran Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu ülkenin her bir insanının canı da hukuku da namusu da bize emanettir. Kim insanlarımızın canına, ülkemizin istikrarına kastederse, karşısında bizi bulur. Biz, güvenliği özgürlüğe, özgürlüğü güvenliğe kurban etmeyiz. Ne hukuktan ne demokrasiden ne özgürlüklerden vazgeçeriz ne de terörle, teröristle mücadeleden vazgeçeriz. Bu 'hayırcı' kardeşler, terörle mücadele konusunda da bizi, Türkiye'yi yanlız bıraktı. Onlar sadece AK Parti'yi değil terörle mücadele eden askerimizi, polisimizi, korucularımızı, masum vatandaşlarımızı da yanlız bıraktılar. Ne teröristlere tek laf edebiliyorlar ne de terör dektekçilerine. Sadece teröre ses çıkaramasalar neyse, üstüne bir de terör diliyle konuşuyorlar."

-"Alçakça enselerinden vurdular"

Sözde değil, özde barışın gerekli olduğunun altını çizen Davutoğlu, Şanlıurfa'nın, Ceylanpınar'ın insanları için canını ortaya koyan iki yiğit polisin, 22 Temmuz'da alçakça enselerinden vurulduğunu anımsattı.

Şimdi 'barış' diyenlerin, o zaman 'barış' demediğini dile getiren Davutoğlu, şöyle konuştu:

"22 Temmuz'da bir gece, bunu düşman işgal orduları bile yapmamıştı bu alçaklığı. İşgal askerleri bile bu kadar alçaklaşmamışlardı. Geldiler, gece yarısı uykularında Şanlıurfalının, Ceylanpınarlının emniyeti için nöbet tuttuktan sonra gece uykusunda uyuyan iki civanmert, yiğit polisimizi uyurken öldürdüler. Bre namertler, uyanıkken karşılarına çıksaydınız ya. Uyanıkken o yiğitlerin karşısında durabilseydiniz ya. İşte onun için Şanlıurfalılar, sizler bilir, hissedersiniz."

"Şehitler ölmez, vatan bölünmez" sloganlarının atıldığı mitingde, Davutoğlu, "O iki canımız artık ebediyen Şanlıurfalıdır, Ceylanpınarlıdır" karşılığını verdi.

Şanlıurfalılara, "Onların hakkını ödeyecek misiniz? Onları şehit edenlere hadlerini bildirecek misiniz? Bu memleketin birliğine, beraberliğine meydan okuyanlara, 'Biz biriz, Türk, Kürt, Arap, Zaza hep beraberiz' diye haykıracak mıyız?" diye soran Davutoğlu, "Evet" yanıtını aldı.

-"Allah birliğimizi daim etsin"

Askerlerin, polislerin, korucuların Şanlıurfalıların kardeşi olduğunu belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Biz, o meydan okumaya karşı çıktık, dedik ki 'Madem ki bu alçaklığı yaptınız, dilinizde 'barış' olsa da beyninizde madem ki terör ve fitne taşıyorsunuz, biz sizinle mücadeleye çıkacağız.' İşte Kuzey Irak'ta operasyonlarda, Türkiye içindeki dağlarda, ovalardaki operasyonlar da sadece ve sadece sizin içindir, halkımızın rahat uyuyabilmesi içindir. Çorbacıda şehit edilen garson Şeyhmuz'un şehit edilmemesi içindir, çorbacıda şehit edilen Osman beyin, her ikisi de civanmert Kürt genci, şehit edilmemesi için, annesinin ekmek almak için gönderdiği 12 yaşındaki Fırat'ın öldürülmemesi için..."

Davutoğlu, sözlerinin, "Kahrolsun PKK " sloganlarıyla kesilmesi üzerine, "Allah sizden razı olsun. Siz, Hazreti İbrahim'in şehrindensiniz. Siz, ateşi, suya, güle çeviren bir peygamberin neslindensiniz Şanlıurfalılar, Allah sizden razı olsun. Sizlerden o kadar eminiz ki bu vatanı, istikbalimizi her şeyden önce Şanlıurfa'ya emanet ediyoruz. Onun için buradayız"" karşılığını verdi.

Davutoğlu, miting planlaması yaparken öncelikli illere Şanlıurfa'yı koyduklarını belirterek, "Allah, birliğimizi, beraberliğimizi daim etsin. Allah, Türk, Kürt, Arap, Zaza hepimizin yüreğindeki imanla, aynı kıbleye yöneldiğimiz gibi, aynı geleceği yürümemizi nasip etsin" diye konuştu.

(Sürecek)