AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Sivas 5. Olağan İl Kongresi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) "İşte tarihi bir fırsatın eşiğindeyiz. Çözüm sürecine samimiyetle inananlar, derhal silahları terk edip, demokratik siyasetin önünü açmak durumundalar. Biz Türkiye'de her şeyin demokrasi yoluyla çözüleceğine inanıyoruz. Hiçbir zaman demokrasi dışı yöntemlere pabuç bırakmadık, bırakmayız" - "Başörtüsü üzerinden 28 Şubat'a itaatte, çağrıda bulunanlar, şimdi AK Parti iktidarını otoriterlikle eleştiriyorlar. Biz bir tek otorite tanırız, o da millet, millet, millet. Başımız 28 Şubat'a karşı da dimdikti, şimdi de her türlü oyuna karşı başımız dimdik" - "Hem çözüm sürecini devam ettireceğiz, hem özgürlükleri, demokratikleşmeyi sürdüreceğiz, hem de ülkemizin huzuruna kastedenlere 'dur' demek için İç Güvenlik Reformu'nu inşallah önümüzdeki hafta Meclisimiz'den çıkaracağız" - "AK Parti milli birliğin, AK Parti kardeşliğin, AK Parti özgürlüğün, AK Parti güvenliğin teminatı olduğu kadar, AK Parti, dünyada ve Türkiye'de adaletin sözcüsüdür, adaletin ve insanlık vicdanının sözcüsü, takipçisidir"

SİVAS (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İşte tarihi bir fırsatın eşiğindeyiz. Çözüm sürecine samimiyetle inananlar, derhal silahları terk edip, demokratik siyasetin önünü açmak durumundalar. Biz Türkiye'de her şeyin demokrasi yoluyla çözüleceğine inanıyoruz. Hiçbir zaman demokrasi dışı yöntemlere pabuç bırakmadık, bırakmayız" dedi.

Davutoğlu, Sivas'ta, 4 Eylül Spor Salonu'nda düzenlenen AK Parti 5. Olağan İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, İç Güvenlik Reform Paketi'ne karşı yapılan muhalefete değinerek, " CHP karşı çıktı. Hadi onu anladık. Gezi provokatörleriyle o gün İstanbul'u ve büyük şehirlerimizi şiddet sarmalına sokanlarla kol kola yürümüştü Kılıçdaroğlu , hatırlayacaksınız. Kol kola yürümüştü, provokasyon yapmıştı. DHKP-C'nin yürüdüğü yerlerde yürümüştü. Onu anladık. Şimdi onun için bu İç Güvenlik Reform Paketi'ne karşı çıkıyor" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, "Ey Bahçeli sen niye karşı çıkıyorsun? Kobani olayları olduğunda, 'devlet nerede?' diye sormuştun. İşte bu reform, devletin, Türkiye'nin her yerinde olduğunu gösteren, özgürlükleri de koruyan bir reform. Neden karşı çıkarsın?" diye konuştu.

Salondakilerin tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, "Allah bu tekbirleri Sivas semalarından, Türkiye semalarından ve arştan hiç eksik etmesin. Bütün dünya semalarından..." dedi.

HDP'nin bir taraftan çözüm sürecinden bahsettiğini, bir taraftan da halkı tekrar tahrik etmeye dönük demeçler vermeye kalktığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşte tarihi bir fırsatın eşiğindeyiz. Çözüm sürecine samimiyetle inananlar, derhal silahları terk edip demokratik siyasetin önünü açmak durumundalar. Biz Türkiye'de her şeyin demokrasi yoluyla çözüleceğine inanıyoruz. Hiçbir zaman demokrasi dışı yöntemlere pabuç bırakmadık, bırakmayız. Sadece ve sadece milli iradeyi hakim kılarız. Onun için Sivas Kongresi bizim şiarımızdır. Onun için milli iradeyi hakim kılmak, Sivas Kongresi'nden beri Türk demokrasisinin ruhudur. Biz bu mücadeleyi kararlılıkla göstereceğiz."

- "Türkiye'ye karşı büyük bir kampanya içindeler"

"Kılıçdaroğlu, tam o konuşmayı yapıp halkı tahrik ederken, Pensilvanya'daki zat da Newyork Times'ta bir makale yayınladı. O da aynı şeyi söyledi. O da 'Türkiye'de herkes baskı altında' dedi" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Şimdi aziz Sivaslılar, sizler baskıyı da zulmü de vaktinde gördünüz. Tek parti döneminde ne yaşadığınızı, ne yaşadığımızı biliyoruz. Fakat tek partiyi bırakın, daha 28 Şubat'tan sonra, işte burada başörtülü bacılarım, kardeşlerim var, sizler o günlerin zulüm günlerini geride bırakıp AK Parti ile özgürlüğü tattınız mı? Şimdi o günlerde 'başörtüsü teferruattır' deyip, aynen bugün CHP'de ikna memuru olan vaktinde ve CHP milletvekili olan şimdi kişiler gibi başörtüsü üzerinden 28 Şubat'a itaatte, çağrıda bulunanlar, şimdi AK Parti iktidarını otoriterlikle eleştiriyorlar. Biz bir tek otorite tanırız, o da millet, millet, millet. Başımız 28 Şubat'a karşı da dimdikti, şimdi de her türlü oyuna karşı başımız dimdik. Hiçbir zaman milletimizin onurundan, milletimizin bize emanet ettiği bu büyük temsil emanetinden fedakarlık etmedik, etmeyiz. Şimdi millete gidip sığınamayanlar, milletten güç alamayanlar, dışarıdaki bir takım unsurlarla Türkiye'ye karşı büyük bir kampanya içindeler. Aynı şekilde o makalede ve Kılıçdaroğlu, Türkiye'de aynı dili kullanıyor, aynı tahriki yapıyor."

Söz konusu makalede Türkiye'deki gayrimüslimlerin baskı altında olduğunun ileri sürüldüğünü aktaran Davutoğlu, evvelsi gün Türkiye'nin bütün gayrimüslim vakıflarının ve cemaatlerinin temsilcileriyle bir araya geldiğini anımsattı.

Bu kişilerin kendilerine çok açık bir şekilde teşekkür ettiğini belirten Davutoğlu, "Daha önce bir memuru dahi göremiyorduk. Şimdi ülkemizin başbakanı ile oturup sohbet ediyoruz, derdimizi paylaşıyoruz. AK Parti dönemlerinde yaşandı bu' dediler. Teşekkür ettiler" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kürtlerin, Alevilerin baskı altında olduğunu iddia ediyorlar o makalede. Halbuki Kürtlerin de Alevilerin de Türkiye'deki bütün kardeşlerin de hakkını, hukukunu gözeten AK Parti dönemi oldu. AK Parti, özgürlüklerin kalesidir. Bütün vatandaşlarımız, tarağın dişleri gibi eşittir bizim gözümüzde. Bu özgürlükleri tahkim ederken, ülkemizin güvenliği, huzuru söz konusu olduğunda, hiç kimseye taviz vermeden gerekeni yapacağız. Hem çözüm sürecini devam ettireceğiz, hem özgürlükleri, demokratikleşmeyi sürdüreceğiz, hem de ülkemizin huzuruna kastedenlere 'dur' demek için İç Güvenlik Reformu'nu inşallah önümüzdeki hafta Meclisimiz'den çıkaracağız."

- "AK Parti, adaletin ve insanlık vicdanının sözcüsü, takipçisidir"

Davutoğlu, "AK Parti milli birliğin, AK Parti kardeşliğin, AK Parti özgürlüğün, AK Parti güvenliğin teminatı olduğu kadar, AK Parti dünyada ve Türkiye'de adaletin sözcüsüdür, adaletin ve insanlık vicdanının sözcüsü, takipçisidir" dedi.

Başbakan Davutoğlu'nun, "Kudüs, Halep, Şam, Saraybosna, Kerkük, Semerkant, Buhara, Sivas nerede?" sorusu üzerine salondakiler "burada" diye yanıt verdi.

Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ey Sivas, milli birlik ve beraberlik için ayağa kalkan Sivas Kongresi'nin Sivas'ı, bir kez daha ayağa kalk. Ayağa kalk Sivas. Adalet için ayağa kalk, özgürlük için ayağa kalk, ülkenin huzuru, birliği, beraberliği için ayağa kalk. Söz veriyoruz birbirimize. Sivas Kongresi'nde olduğu gibi milli iradeyi hakim kılacak mıyız? Kuvayı Milliye'yi amil kılacak mıyız? Kuvayı Milliye bilinciyle bütün vatanın her köşesini ve bu milletin her ferdini kucaklayacak mıyız, bağrımıza basacak mıyız? Türk, Kürt, Alevi, Sünni demeden her kardeşimize 'istiklal ve istikbal' diyecek miyiz? İşte 7 Haziran'da inşallah il başkanımızla, bütün teşkilatımızla 'yüzde 70' diyecek miyiz? Sivas ayaktaysa Türkiye ayaktadır."

Sivas'ın, Konya'nın kardeşi olduğunu ve kendisinin Konya ile Sivas'ı birbirinden ayırt etmediğini, her ikisinin de Selçuklu başkentliği yaptığını anımsatan Davutoğlu, "Daha önemlisi nedir biliyor musunuz? Cumhuriyetimizde, kurulmadan önce İstiklal Harbi'nde, 108 gün milletin başkenti Sivas olmuştur. 4 Eylül 1919'dan 23 Nisan 1920'ye kadar, Ankara'da Büyük Millet Meclisi toplanana kadar Sivas başkent olmuştur" diye konuştu.

Davutoğlu, "Sivas, Selçuklu'nun başkentidir. Sivas, doğuya yürüyen Osmanlı'nın merkez şehridir. Sivas, millet derde düştüğünde, Cumhuriyet öncesinde millete başkentlik yapmış, Cumhuriyeti müjdelemiş şehirdir. Selam olsun Sivas'a. Adalet yüklü, irfan yüklü Sivas'a selam olsun" diye konuştu.

(Sürecek)