AK Parti'nin Adana mitingi

AK Parti'nin Adana mitingi
AK Parti'nin Adana mitingi
- Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Biz başkaları gibi şehirlerde ya da dilde 'selam ve barış' deyip de dağda terör yapanlara taviz vermeyiz" - "Ankara saldırısı yapıldığında, daha vatandaşlarımızın kanı yerdeyken tutup her bir vatandaşımızı müşfik bir şekilde bağrına basma kararlılığındaki Türkiye Cumhuriyeti devletine 'katil' diyen o zihniyete karşı, müşfik, şefkatli ve muhabbetli bir devletin eşit vatandaşı olmaya var mısınız?" - "Gençlerimiz seyahat etmek isterlerse, o zaman pasaport harçlarınız olmayacak. Gençlere hiçbir harç olmayacak. Öğrenim harçlarını kaldırdık. Şimdi de pasaport harçlarını kaldırdık"

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz başkaları gibi şehirlerde ya da dilde 'selam ve barış' deyip dağda terör yapanlara taviz vermeyiz" dedi.

Davutoğlu, partisinin Adana İstasyon Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti.

Türkiye'nin hedeflerine ve geleceğine yürüdüğünü belirten Davutoğlu, bu ülkenin en değerli hazinesinin genç ve dinamik nüfusu olduğunu vurguladı. 

Her zaman "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışıyla hareket ettiklerini kaydeden Davutoğlu, 78 milyon insanın her biri için hizmet ürettiklerini ve üretmeye devam edeceklerini söyledi. 

Hizmetlerinin daha doğumda başladığını, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının doğdukları anda kudretli ve şefkatli bir devletin bağrına doğduklarını hissedeceğini belirten Davutoğlu, bu kapsamda ilk çocuk için 300, ikincisi için 400 ve üçüncüsü için de 600 lira doğum hediyesi verdiklerini söyledi.

Davutoğlu, çocuk bakımında da ailelerin yanında olacaklarını, bebeğin annesinin işçi veya memur olması durumunda doğum izninden sonra ilk çocukta 2, ikincisinde 4 ve üçüncüsünde 6 ay tam maaşlı, yarı zamanlı çalışma hakkının getirildiğini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, 350 bine yakın anneye doğum hediyelerini vermeye başladıkları belirterek, çocuğun okula başlama yaşına kadar istenirse kısmi süreli çalışılabileceğini, işe başladıktan sonra çocuğu bırakacak yer bulmakta zorlananların ise meraklanmaması gerektiğini, yeni dönemde tüm belediyelere kreş açma zorunluluğu getirdiklerini söyledi.

Okul yaşına gelen çocuklara ücretsiz  kitap , akıllı tahta, tablet bilgisayarlar verildiğini dile getiren Davutoğlu, gençlerin sınav baskısı hissetmemeleri için yükseköğretime geçiş sınavı sayısını artıracaklarını, gençlere müze kartı vereceklerini, gençlerin kütüphanelere ve müzelere girişlerini serbest bırakacaklarını kaydetti.

- "Gençlere hiçbir harç olmayacak"

Liseden üniversiteye geçene kadar okuldan mezun olduklarında bir spor dalından lisans alabilecek veya bir müzik enstrümanını çalacak şekilde gençleri sanat ve sporla tanıştıracaklarını dile getiren Davutoğlu, üniversiteye giren her gence yurt imkanı sağlayacaklarını anlattı.

Başbakan Davutoğlu, "Buradan ilan ediyorum, dünyada ilk defa bütün gençlere ücretsiz internet imkanı sağlayacağız. Gençler, üniversitede yarı zamanlı çalışmak isterlerse bursları kesinlikle kesilmeyecek. Gençlerimiz seyahat etmek isterlerse, o zaman da pasaport  harçlarınız olmayacak. Gençlere hiçbir harç olmayacak. Öğrenim harçlarını kaldırdık. Şimdi de pasaport harçlarını kaldırdık. THY biletiyle yurt dışına çıktığınızda yüzde 25, yurt içinde yüzde 20 indirim yapacağız" ifadesini kullandı.

Gençlere seslenen Davutoğlu, "Her kapıya gidip 'Ben gencim, geleceğimi düşünüyorum, geleceğimi de AK Parti'de görüyorum' demeye var mısınız? 'Bize interneti ücretsiz veren, pasaport harcını kaldıran, her türlü imkanı bize tanıyan AK Parti'ye gelin' demeye var mısınız?" sözlerine "evet" yanıtını aldı.

Meydandakilerin tekbir getirmesi üzerine Davutoğlu, kente gelmeden önce Van'a, Şanlıurfa'ya, Erzurum'a, Trabzon'a, Samsun'a, Kocaeli'ye, Bursa'ya, İzmir'e, Manisa'ya gittiğini ve Türkiye'nin her yerinden Adana'ya selam getirdiğini söyledi. 

Balkanlar'dan, Ortadoğu'dan, Filisten'den, Somali'den, Saraybosna'dan, Arakan'dan selam getirdiğini dile getiren Davutoğlu, konuşmasında şunlara yer verdi:

"Bu selamda barış vardır. Selam demek, barış demek. Selam demek, 'Ben senden eminim, sen de benden emin ol' demektir. Bu selam barışını Türkiye'ye yaymaya var mısınız? Hangi etnik ve mezhebi kökenden olursa olsun bu ülkenin güzel insanlarına selam barışını vermeye var mısınız?

Dün Muharremin 10. günüydü. Kerbala'yı andık. Hz. Hüseyin'i andık. Hz. Hüseyin ve ehlibeyt adına tüm dünyaya selam barışını getirmeye var mısınız? Barış selamını vermeye var mısınız? Bu teröristlere, ister DEAŞ olsun, ister DHKP-C ister PKK , onlara karşı en kararlı mücadeleyi sürdürürken milletimize, insanlığa barış selamı vermeye var mısınız? Bu barış selamının partisi, bu barış, huzur, kardeşlik ve birlik yolunun partisi AK Parti'ye destek vermeye var mısınız?

Bizim siyaset felsefemiz budur. Biz başkaları gibi şehirlerde ya da dilde 'selam ve barış' deyip de dağda terör yapanlara taviz vermeyiz. Ankara saldırısında, o hainler, saldırı yapıldığında, daha vatandaşlarımızın kanı yerdeyken, tutup size bu imkanları sağlayacak olan, her bir vatandaşımızı müşfik bir şekilde bağrına basma kararlılığındaki Türkiye Cumhuriyeti devletine 'katil' diyen o zihniyete karşı müşfik, şefkatli ve muhabbetli bir devletin eşit vatandaşı olmaya var mısınız?"

(Sürecek)