AK Parti'nin Adana mitingi

AK Parti'nin Adana mitingi
AK Parti'nin Adana mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (6) - "7 bin 140 derslik, 39 sağlık tesisi, 34 spor tesisi, 13 bin 142 konut yaptık. Yüksek öğrenim yurtlarında 2 bin 500 kişilik kapasite artışı sağladık. Biz bu imkanları hep Adanalılar ile birlikte yaptık"

ADANA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "7 bin 140 derslik, 39 sağlık tesisi, 34 spor tesisi, 13 bin 142 konut yaptık. Yüksek öğrenim yurtlarında 2 bin 500 kişilik kapasite artışı sağladık. Biz bu imkanları hep Adanalılar ile birlikte yaptık" dedi.

Başbakan Davutoğlu, partisince İstasyon Meydanı'nda düzenlenen mitingde Adanalılara hitap etti. Davutoğlu, bütün Türkiye 'ye olduğu gibi Adana'ya hizmette de öncü olduklarını, Adana'ya birçok müjdelerinin bulunduğunu belirterek, 13 yıl boyunca Adana'yı imar etmek, Çukurova'ya yeni yatırımlar kazandırmak için gece gündüz çalıştıklarını kaydetti.

Adana'ya 13 yılda 19,4 milyar liralık yatırım yaptıklarını anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu: 

"7 bin 140 derslik, 39 sağlık tesisi, 34 spor tesisi, 13 bin 142 konut yaptık. Yüksek öğrenim yurtlarında 2 bin 500 kişilik kapasite artışı sağladık. Biz bu imkanları hep Adanalılar ile birlikte yaptık. Adana'da teknoloji geliştirme bölgesi kurduk, iki Organize Sanayi Bölgesi'ndeki istihdam sayısını 35 bine çıkardık. 13 yılda 516 bin dönüm araziyi sulamaya açtık, 26 dere ıslahı çalışması yaptık, 169 milyon fidan diktik. 168 kilometre bölünmüş yol yaptık. Adana'yı Mersin'e, Osmaniye'ye bölünmüş yollarla bağladık. Adanalı çiftçi kardeşlerimize 2,5 milyar lira nakit desteği verdik. Bu yıl pamuğa verilen prim desteğini yüzde 18 artırdık. Çiftçilerimizi destekledik, balıkçılarımızı da hiç unutmadık. Adanalı balıkçı kardeşlerimizin istifade etmesi için Karataş balıkçı barınağını hizmete aldık."

Adana'nın topraklarının çok verimli olduğunu vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Adana için önümüzdeki 4 yılı modern sulamada hamle yılı ilan ettiklerini, bu hamleler ile sulanmış alanları 2 milyon dekara yükselteceklerini ve böylece çiftçilerin cebine yılda 1 milyar 600 milyon lira ilave kazanç gireceğini açıkladı.

İmamoğlu Sulama Projesi'nin yapımına devam edildiğini, 8 sağlık tesisinin yapımına başlandığını, ayrıca 6 sağlık tesisinin daha inşa edileceğini belirten Davuoğlu, Adanaspor ile Adana Demirspor'a da bir armağanı olduğunu, 33 bin seyirci kapasiteli Sarıçam Stadyumu'nun yapımının da sürdüğünü anlattı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 15 bin 242 konut daha yapılacağını, Ceyhan-Yumurtalık bölünmüş yolu başta olmak üzere 6 yol çalışmasının devam ettiğini, yeni çevre yolunun yapılacağını, Adana'ya Çukurova Havalimanı'nın da inşa edileceğini ifade etti.

2001 yılında, üçlü koalisyon döneminde Ulaştırma Bakanı'nın bir gazeteye verdiği demeçte, "Hızlı tren hayali kurmayın" ifadesini kullandığını anımsatan Davutoğlu, hızlı treni Türkiye'nin gördüğünü, sözü söyleyen kişinin de MHP 'de Grup Başkanvekili olduğunu aktardı.

- Mitingden notlar

Miting alanına eşi Sare Davutoğlu ile gelen Başbakan Davutoğlu, platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Kendisine verilen, üzerinde Adanaspor ve Adana Demirspor'un isimleri ile logolarının yer aldığı atkıları boynuna takan Davutoğlu, miting sonrası vatandaşların isteği üzerine öz çekim yaptı. 

Eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil dağıtan Başbakan Davutoğlu, daha sonra AK Parti Adana milletvekili adaylarıyla platformdan vatandaşları selamladı.

Mitinge, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da katıldı. 

(Bitti)