AK Parti'nin Amasya mitingi

AK Parti'nin Amasya mitingi
AK Parti'nin Amasya mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - (HDP Mersin ve Adana binalarına yapılan saldırı) Bugün fail belli oldu. Fail de DHKP-C'den. Yani CHP'li milletvekilleriyle teması olan o terör örgütünden, yani Türkiye'ye şiddeti yaymak için Kandil'le işbirliği yapan o örgütten" - "Bizde hizmet bitmez. Şimdi birinci yarıyı, zaferle bitirdik. İkinci yarıda ne yapıyoruz, biliyor musunuz? Türkiye'yi dünyanın merkezi kılan hızlı trenleri, havalimanlarını daha da genişletiyoruz. Cümle alem bilsin" - "Osmanlıca öğretelim diyoruz, yabancı dil zannediyor bu zavallı Kılıçdaroğlu. 'Hayır öğretmeyiz' diyor. Yahu Osmanlıca, Osmanlı Devleti'nin kullandığı Türkçe'dir. Öz be öz bizim malımızdır" - ''Biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız, olmayacağız. Gitsinler onlar dost olsunlar''

AMASYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP'nin Adana ve Mersin binalarına yapılan saldırıya ilişkin, "Bugün fail belli oldu. Fail de DHKP-C'den. Yani CHP 'li milletvekilleriyle teması olan o terör örgütünden, yani Türkiye'ye şiddeti yaymak için Kandil'le işbirliği yapan o örgütten" dedi. 

Davutoğlu, partisinin Amasya'da düzenlediği mitinginde yaptığı konuşmada, Suriye'de 300 bin insanın öldüğünü, 5 milyon insanın mülteci olduğunu, 2 milyon garip, yetim, gurebanın Türkiye'ye sığındığını anlattı.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu ikide bir de şunu soruyor: 'Suriye'de ne oldu da niçin aramız açıldı?' Bre gafil 300 bin kişiyi öldürdü o arkadaşın, o zalim arkadaşın.  Şimdi diyor ki; '2 milyon gelen Suriyeliyi, yetimleri, gurebayı tutup zalim Esed'e geri vereceğim.' Nasibi yok ki bunun. Bu Çelebi Mehmet'i bilmez ki, Yıldırım Beyazıt'ı bilmez ki bu Danişmentli Melik Gazi'yi bilmez ki... Amasyalılar siz bilirsiniz. Bu tarihten sonra böyle bir tarihi şehir, sığınak şehir biz; mazlumları, zalimlere verir miyiz? Yetimleri zalime verir miyiz? Eşini kaybeden onurlu kadınları zalimlere verir miyiz? İşte Amasya'nın vicdanı bu. Ama onlarda bu vicdan yok. Çünkü onlar örneği İnönü'den alıyorlar."

- "Arkamızdan 'Zalim Esed'e yetimleri verdi de katlettiler' dedirtmeyiz" 

Bugün 1864 Çerkez Sürgünü'nün 151. yılı olduğunu anımsatan Davutoğlu, "Kafkaslar'da o garipler düşman zulmüne geldiklerinde adım atıp yürüyerek Anadolu'ya geldiler. Allah bütün Kafkas milletlerinin haklarını korumayı nasip eylesin" diye konuştu. 

Davutoğlu, 1944'de 176 Azeri'nin de Stalin zulmünden kaçarak Boraltan Köprüsü'ne geldiğinde, sınır komutanının sığınma talebini Ankara'ya, İnönü'ye ilettiğini anlattı. İnönü'nün cevabında "Biz onları alamayız, iade edin" yazdığını aktaran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yani Kılıçdaroğlu'nun bugün söylediğini söyler ve 176 Azeri kardeşimiz köprünün öbür tarafında şehit edilir. Onun üzerine bir Azeri şair onlar adına şiir yazar. 'Bizi siz öldürün vermeyin Rus'a, yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa, men ne diyem şu vefasız dağlara, öz gardaşı dönek olan ağalara'. Biz bir daha böyle bir şiir yazdırmayız. Gelecek nesillerin bizim için arkamızdan 'Zalim Esed'e yetimleri verdi de katlettiler' dedirtmeyiz. 

Kılıçdaroğlu bunu der de hadi onun milli bilinci zayıf, peki Bahçeli niye ses vermiyor? Her yerde Türkmenlerin hakkını koruduğunu iddia eden Bahçeli, Kılıçdaroğlu'na 'Ben Suriye Türkmenlerini geri vermem' diye niye haykırmıyor? Çünkü bunlar aynı kaptan içiyorlar. Bakıyorsunuz iç güvenlik reformu paketi Meclis'te. Kan düşmanı gibi olan HDP ile MHP birlikte güvenlik reformuna karşı çıkıyor, CHP de destek veriyor. Ben o zaman bunlara 'molotof cephesi' demiştim. Şimdi de paralel cephesi."

-"Seçim suhuletle yapılacak"

Evvelki gün HDP'nin Adana Mersin binalarına yapılan saldırıya değinen Davutoğlu, olayı anında şiddetle kınadığını ve "Seçim suhuletle yapılacak, kim seçime şiddet bulaştırırsa karşısında bizi bulur" dediğini anımsattı.  Kendi milletvekili adaylarının saldırıya uğradığında kimsenin bunu demediğine işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Hemen çıktılar hepsi birden aynı ağızla. Neden biliyor musunuz? Hani evde uzaktan kumanda var ya bu uzaktan kumandayla MHP'ye CHP'ye HDP'ye bir mesaj gitti paralelden. Paralel kumandadan bir mesaj gitti. 'Hepiniz birlikte bunu AK Parti'ye yıkın' diye. HDP dedi ki; 'bu saldırı MHP işaretli olabilir ama esas AK Parti yaptı'.

MHP, HDP ile paslaşıp dedi ki 'doğru bunu biz yapmadık, AK Parti yaptı'. Yolunu bulamayan oy vermek için gideceği sandığı bulamayan zavallı Kılıçdaroğlu da dedi ki 'AK Parti yaptı'. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar değil mi? Bugün fail belli oldu. Fail de DHKP/C'den. Yani CHP'li milletvekilleriyle teması olan o terör örgütünden, yani Türkiye'ye şiddeti yaymak için Kandil'le işbirliği yapan o örgütten."

7 Haziran seçimlerine kimsenin gölge düşüremeyeceğini, kimsenin 7 Haziran seçimleri üzerinde oyun oynayamayacağını bildiren Davutoğlu, "Çünkü biz 7 Haziran seçimleriyle yeni Türkiye müjdesi veriyoruz. Bu öyle bir müjde ki Amasyalılar en iyi siz anlar, siz bilirsiniz. Bu öyle bir müjde ki bu milletin şahlanışıdır. Şimdi ikinci yarı başlıyor diyoruz. 12 yıl geçti, devasa hizmetler yaptık" şeklinde konuştu.  

"3-0 olacak, Başbakan gelecek" tezahüratları üzerine, Davutoğlu, "Söz veriyorum siz 3-0 yapın ilk duraklarımdan biri Amasya olacak, geleceğim. Söylemeye hacet yok. Benim gönlümdeki Amasya aşkını bilenler bazen soruyor. 'Sizin Amasyalılığınız var mı?' Diyorum ki 'Ben ezelden Amasyalıyım.' Siz 3-0 yapın 4'üncü milletvekiliniz benim. Amasya bu güzellikle bu letafetle bu yalı evleriyle, bu yeşil ırmakla, Amasya sen bambaşkasın" ifadelerini kullandı. 

Davutoğlu, alandakilere, "Bu aşk ancak Ferhat ile Şirin'de olur. Bu aşkla 7 Haziran'a kadar köy köy sokak sokak davamızı anlatacak mısınız? Herkese 'yol bu yoldur, Ferhat ile Şirin'in yolu budur' diyecek misiniz? 'Şehzadelerin yolu budur' diyecek misiniz? 'Mihri Hatun'un yolu budur' diyecek misiniz? İşte Amasya ben sizi bunun için seviyorum. Siz tarihimizin bel kemiğisiniz" diye seslendi. 

-"Birinci yarıyı, zaferle bitirdik"

Davutoğlu, yurtdışına gidecek gençlere THY'nin yüzde 30 indirim yapacağını anımsatarak,  "Gitsinler, görsünler. Şöyle İstanbul'dan çıkıp, Amasya'dan Merzifonlu Kara Mustafa Paşa'nın ordularının adım adım Viyana'ya nasıl gittiğini görsünler" dedi. 

AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de 76 üniversite olduğunu, bu sayının 193'e yükseldiğini ifade eden Davutoğlu, iktidarları döneminde Amasya'da da üniversite açıldığını vurguladı. Davutoğlu, daha önce sadece 9 olan doğalgaz kullanan il sayısının 74'e yükseltildiğini anlatarak, pek çok kente havalimanı kurulduğunu söyledi. "Onlar konuşur, AK Parti yapar" diyen Davutoğlu, Amasya'ya atık su arıtma tesisinin iktidarlarında yapıldığına işaret etti. 

AK Parti iktidarından önce sadece 6 bin 700 kilometre olan bölünmüş yola 18 bin kilometre eklediklerine işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bizde hizmet bitmez. Şimdi birinci yarıyı, zaferle bitirdik. İkinci yarıda ne yapıyoruz, biliyor musunuz? Türkiye'yi dünyanın merkezi kılan hızlı trenleri, havalimanlarını daha da genişletiyoruz. Cümle alem bilsin. Samsun, Çorum, Amasya üzerinden Yerköy'den Niğde'ye aşağıya doğru kuzey-güney hattında, yani Kılıçdaroğlu, bunları bilmiyor da Karadeniz, Akdeniz birleşmesinden bahsediyor. Karadeniz ile Akdeniz'i birleştiren hızlı tren projesi, Amasya'ya geliyor. Diyorum ya kış uykusu. Takip etmez, bilmez. Onun için öğretmek lazım."

Al bayrağı Türkiye'nin her yerinde, Orta Asya'da Orhun Anıtlarına kadar, Avrupa'da Gül Baba Türbesine kadar, Afrika'da Somali'ye kadar dalgalandırdıklarını aktaran Davutoğlu, "Çünkü aşk diyarı Amasya'ya geldiğimizde gökyüzüne yazılmış olan bu hilal ve ay, bizim kimliğimizdir, aşkımızdır. Her yerde söylüyoruz, tek bayrak, tek devlet, tek millet, tek vatan" dedi. 

-"Cumhuriyetin çocuğuyuz, Osmanlı'nın varisiyiz, Selçuklu'nun mirasının takipçisiyiz"

Davutoğlu, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Paralel Yapı'nın ve muhalefetin kendisini "Osmanlıcı" olmakla suçladığını belirterek, "Sanki biz gocunacağız? Şeref duyarız. 'Osmanlıca öğretelim' diyoruz, yabancı dil zannediyor bu zavallı Kılıçdaroğlu. 'Hayır öğretmeyiz' diyor. Yahu Osmanlıca, Osmanlı Devleti'nin kullandığı Türkçe'dir. Öz be öz bizim malımızdır" diye konuştu.

Davutoğlu, "Şimdi 'şehzade' deyince birileri yanlış anlar. Biz Osmanlı'ya aşkımızı ifade ediyoruz. Ama bizim unvanımız açıktır. Biz milletin oğluyuz. Cumhuriyetin çocuğuyuz, Osmanlı'nın varisiyiz, Selçuklu'nun mirasının takipçisiyiz" ifadesini kullandı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya Genelge'sindeki "Milletin istiklalini, milletin azim ve kararı kurtaracaktır" ifadesine değinen Davutoğlu, "Amasya, 7 Haziran'da milletin istikbalini karar ve azimle kurtarmaya hazır mısın? Yeni bir tamim vermeye hazır mısın?" dedi.

Davutoğlu, Amasya çevre yolunu ve Ferhat Tüneli'ni 2016 içinde inşa edeceklerini belirterek, "1 Haziran'da Ferhat Tüneli'nin ihalesine çıkıyoruz" dedi.

- "Mescid-i Aksa kimindir?"

Miting alanındakilerin tekbir getirmesi üzerine Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

''Bu tekbirleri, bir de Mescid-i Aksa'ya gönderelim mi? Hani şu, 'Kudüs, Yahudilerin mekanıdır diyen cahil HDP Eş Başkanı, onun da eş başkanı Kılıçdaroğlu duysun' diye. Mescid-i Aksa kimindir? Allah şahit, tarih şahit, millet şahit, Mescid-i Aksa edediyen bizimdir, bizim kalacak. Ama bu cahil bunu söylediğinde, hiç Bahçeli'nin cevap verdiğini duydunuz mu? Kılıçdaroğlu bir şey der mi? İşte aradaki fark bu. Biz konuştuk mu, tarih konuşur, tarih. Bu adam Kudüs'e bu hakareti yaptı. Kılıçdaroğlu da ne dedi, 'İsrail'de niye büyükelçimiz yok?' Şimdi Amasyalılar, imanın toprağı, irfanın toprağı, Osmanlı'nın toprağı, Selçuklu'nun toprağı, bir cevap verin de duysunlar. Biz Mescid-i Aksa'ya postallarla girenle dost olmayız, olmayacağız. Gitsinler onlar dost olsunlar.''

7 Haziran seçimlerinin ana eksen noktalarının bunlar olduğunu ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

''Birileri bizi durdurmaya çalışıyor. Durdurabilirler mi? Birileri yükselen bir Türkiye istemiyor. Bizi engelleyebilirler mi? Birileri bizim Ortadoğu'ya, Balkanlar'a, Orta Asya'ya sahip çıkmamazı istemiyor. Bizi engelleyebilirler mi? Biz bütün bu coğrafyaların merkezinde yeni Türkiye'yi kuracak mıyız? 7 Haziran seçimlerinde bu adamlara, bu darbecilere, vesayetçilere, tuzak kuranlara bir Osmanlı şamarı atacak mıyız? İnşallah 3-0 yapıyor muyuz? Söz mü? Amasya söz verdi mi, yapar.''

- Mitingden notlar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, alana gelişinde platforma çıkarak alandakileri selamladı. Alandakiler cep telefonlarının ışıklarını yakarak, ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla Başbakan Davutoğlu'na karşılık verdi.

AK Parti flamaları ve Başbakan Davutoğlu posterleriyle süslenen meydanın çevresindeki binalara "Amasya şehzadeleriyle her zaman yanında", "Dik dur Amasya hedef yeni anayasa" pankartları asıldı. Alandaki Amasya İl Gençlik Kolları imzalı üzerinde eski başbakanlardan Adnan Menderes'in fotoğrafı ve 'Astınız, biz daha yoktuk', eski cumhurbaşkanlarından Turgut Özal'ın fotoğrafı ve 'Zehirlediniz, biz daha çocuktuk', Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Davutoğlu fotoğrafı ile 'Yedirmeyiz, biz büyüdük ve buradayız" yazılı pankart dikkat çekti. 

Miting öncesi alandaki dev ekrandan AK Parti hükümetleri döneminde kente yapılan yatırımların yer aldığı tanıtım filmi sunuldu.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın da katıldığı mitingin sonunda Davutoğlu, partisinin Amasya milletvekili adayları ve beraberindekilerle alandakileri selamladı, karanfil dağıttı. 

(Bitti)