AK Parti'nin Ankara mitingi

AK Parti'nin Ankara mitingi
AK Parti'nin Ankara mitingi
- Başbakan Yardımcısı Türkeş: - "İki partinin saygı değer genel başkanları diyorlar ki 'biz koalisyona gireriz.' Peki 7 Haziran'dan sonra niye girmediniz, bugün niye seçime gidiyoruz? Bu seçimin faturasını bunlara ödeteceksiniz" - Eski Başbakan Yardımcısı Babacan: - "Yarınki seçim adeta bir referandum. Bir tek parti hükümetiyle büyümeye, kalkınmaya devam mı yoksa yerinde mi sayma, geri mi gitme? İnşallah istikrara devam, büyümeye devam, kalkınmaya devam, yola devam" - Eski TBMM Başkanı Çiçek: - "Tek başına iktidar ümidi, imkanı olmayanlar, 'koalisyon olursa olsun, olsa ne olur' diyorlar. 'Ne olur'un tecrübesini bu millet geçmişte 26 defa yaşadı"

ANKARA (AA) - Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Ankara Milletvekili adayı Tuğrul Türkeş, "İki partinin saygı değer genel başkanları diyorlar ki 'biz koalisyona gireriz.' Peki 7 Haziran'dan sonra niye girmediniz, bugün niye seçime gidiyoruz? Bu seçimin faturasını bunlara ödeteceksiniz" dedi.

Türkeş, Sincan Kent Meydanı'nda düzenlenen AK Parti'nin Ankara mitinginde, Başbakan Ahmet Davutoğlu kürsüye çıkmadan önce halka hitap etti. 

Alandakilerin, 'Bu millet seninle gurur duyuyor' şeklindeki tezahüratları eşliğinde kürsüye çıkan Tuğrul Türkeş, "Bu milletin rızası için, hayrı için çalıştık çok şükür ki. Ben sizlerle gurur duyuyorum" dedi.

Türkiye'nin 20 aydır seçimlerle uğraştığını, yarın buna noktayı koyacaklarını ifade eden Türkeş, şöyle konuştu:

"Belediye seçiminde mesajı verdiniz, almadılar. Cumhurbaşkanlığı seçiminde kendilerinden aday bile çıkaramadılar. İthal adaylarla huzurunuza geldiler. 7 Haziran'da bunlara fırsat penceresi açtınız, 'gir sen de işin ucundan tut' dediniz. Ondan da kaçtılar. 2 aylık sadece, 2 aylık kısa seçim hükümeti, Anayasal bir görev. Ülkeyi alacaksın, seçime götüreceksin, yeni seçilene emanet edeceksin. Buna girdiler mi, buna da girmediler. Şimdi yarın bunlardan hesap sorma günüdür. Yarın bunu ödetme günüdür. Şimdi ikisi de çıkmış, iki partinin saygıdeğer genel başkanları diyorlar ki, 'biz koalisyona gireriz'. Peki 7 Haziran'dan sonra niye girmediniz, bugün niye seçime gidiyoruz? Bu seçimin faturasını bunlara ödeteceksiniz."

- Eski Başbakan Yardımcısı Babacan

Eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan da 1 Kasım seçimlerinin Türkiye'nin önümüzdeki 4 yıllık, hatta 8 yıllık kaderini belirleyeceğini kaydetti.

Babacan, 3 hafta önce Ankara'nın, Cumhuriyet tarihinin en önemli terör olayıyla karşı karşıya kaldığını anımsatarak, "Ankara boyun eğmedi, dimdik ayakta. Teröre karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

Türkiye'de koalisyon hükümetleri döneminin bir sonuç vermediğini de anımsatan Babacan, şöyle konuştu:

"Bakıyoruz ne zaman koalisyonlar gelmişse Türkiye yerinde saymış. Ne zaman ki tek parti hükümetleri gelmiş, Türkiye reform yapmış, kalkınmış. Bakın rahmetli Menderes dönemi, Özal dönemi, AK Parti'nin ilk 12 yıllık dönemi, bunlar Türkiye'nin kalkındığı yıllar olmuş. Yarınki seçim bunun için çok çok önemli. Yarınki seçim adeta bir referandum. Bir tek parti hükümetiyle büyümeye, kalkınmaya devam mı yoksa yerinde mi sayma, geri mi gitme? İnşallah istikrara devam, büyümeye devam, kalkınmaya devam, yola devam. Sen ben yok, Türkiye var."

- Eski TBMM Başkanı Çiçek

Eski TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili adayı Cemil Çiçek, 1 Kasım seçimlerinde Türkiye'nin ya birinci ligde bulunduğu noktadan daha yukarı sıçrayacağını ya da geçmişte yaşandığı gibi sıkıntılar, yokluklar, kıtlıklar dönemine sürükleneceğini ifade etti.

 1 Kasım'da, 1950'den bu tarafa 18'inci seçimin yapılacağını belirten Çiçek, şunları söyledi:

"Her seçim yeni bir sayfadır. Her seçim, güzel beklentilerin karşılanması için yeni sayfa. Ondan evvel 17 sayfaya iyi bakmak lazım. Bu 17 sayfada, bazen bir partinin tek başına iktidar olduğu dönemler var. Demokrat Parti dönemleri, Anavatan Partisi dönemi, 2002'den bu tarafa da AK Parti dönemi, 7 Haziran'a kadar, ama öyle dönemler var ki seçimleri yapmışız, uzun koalisyon pazarlıklarıyla Türkiye'nin en kıymetli yıllarını, zamanını, en kıymetli dönemlerini bu pazarlıklara feda etmişiz. Tek başına iktidar ümidi, imkanı olmayanlar, 'koalisyon olursa olsa ne olur' diyorlar. 'Ne olur'un tecrübesini bu millet geçmişte 26 defa yaşadı." 

Türkiye'de 1971-1980 tarihlerinde, bugün Meclis'te grubu bulunan, HDP dışındaki iki partinin iktidar olduğu koalisyonlar kurulduğunu anımsatan Çiçek, "Türkiye mazota bu dönemde muhtaç oldu. Piknik tüpünü alabilmek için 3 saat, 5 saat bu kuyrukta beklediği dönemler, bu dönemlerdi" dedi.

- Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de mitingde bir konuşma yaptı.

Gökçek, 8-9 günden beri televizyon programlarına çıktığını, bu yayınlarda HDP'nin gerçek yüzünü ortaya çıkardığını belirterek, "Suruç'ta bomba patlattılar, 31 kişi öldü. Ankara'da bomba patlattılar, 102 kişi öldü ama televizyonda belgelerini gösterdik. Her ikisini de yapan PKK, PKK'nın emrindeki çakma IŞİD. 8 günden beri sesi çıkmıyor. Eski coşkuları kaldı mı? Çünkü maskeleri düştü. İnşallah bu millet onları barajın altında da bırakacak" diye konuştu.