AK Parti'nin Ankara mitingi

AK Parti'nin Ankara mitingi
AK Parti'nin Ankara mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (6) - "Geçen seçimde CHP'yi yüzde 16 farkla geçtik. Kalktılar, yüzde 41 nere, yüzde 25 nere? Herkes bilir 41 ile 25'in farkını değil mi? Bunlar 25 ile başbakan olmaya kalkıştı. Olmadı, yüzde 15 ile Bahçeli'ye teklif etti. Allah aşkına matematik bilen böyle oyunlara girer mi? Onun için yarın öyle sağlam gidin ki sandıklara, bir daha bu hesapların içine giremesinler" - "Sayın Bahçeli, bugün dahi yaptığı mitinginde, her şeye 'hayır' demiş. Yine 'hayır' demeye başlamış. Biz yarın akşam söyler diyorduk ama bugünden başlamış. Milletin geleceğine 'hayır' diyenlere karşı büyük Türkiye'ye 'evet' demeye var mısınız?" - "Gençlere 'Başını aç' diyen devlet yok artık. Gençlere 'Hangi liseyi bitirdin' diye soran bir devlet yok. Gençleri 'sağcı-solcu' diye ayıran bir devlet yok. Artık her bir genci 'Benim geleceğim' diye bağrına basan bir devlet var"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Geçen seçimde CHP'yi yüzde 16 farkla geçtik. Kalktılar, yüzde 41 nere, yüzde 25 nere? Herkes bilir 41 ile 25'in farkını değil mi? Bunlar 25 ile başbakan olmaya kalkıştı. Olmadı, yüzde 15 ile Bahçeli'ye teklif etti. Allah aşkına matematik bilen böyle oyunlara girer mi? Onun için yarın öyle sağlam gidin ki sandıklara, bir daha bu hesapların içine giremesinler" dedi.

Davutoğlu, partisinin Sincan Kent Meydanı'nda düzenlenen Ankara mitinginde yaptığı konuşmada, gençlerin güzel bir ülkede huzur içinde yaşaması için çalıştıklarını söyledi.

Müşfik bir devlet inşa ettiklerini belirten Davutoğlu, "Gençlere 'Başını aç' diyen devlet yok artık. Gençlere 'Hangi liseyi bitirdin' diye soran bir devlet yok. Gençleri 'sağcı-solcu' diye ayıran bir devlet yok. Artık her bir genci, 'Benim geleceğim' diye bağrına basan bir devlet var" değerlendirmesini yaptı. 

"Şefkat devleti" olarak gördükleri devletin artık "28 Şubat, 12 Eylül devleti" olmadığını kaydeden Davutoğlu, "Birileri buna 'katil devlet' diyor. Onlara şimdi sormamız lazım, Diyarbakırlı çocukları dağa götürüp, orada kaçırıp, onların geleceğini yakanlar, esas katiller onlardır. Ana yüreklerini yakanlar, gerçek katiller onlardır. Biz gençlerimizi huzur dolu bir geleceğe davet ediyoruz, onurlu yaşayacakları, özgür, demokratik bir Türkiye'ye davet ediyoruz. Bu Türkiye'yi beraber kurmaya, beraber yürümeye var mısınız? Gençlerimizi dağlara kaçıranlara karşı Türk, Kürt, Sünni, Alevi bütün gençleri el ele geleceğe yürütmeye var mısınız?" ifadelerini kullandı. 

Gençlerin evlendikten sonra alacağı ilk konutun yüzde 25'lik peşinatının yüzde 15'ini devletin vereceğini, kadın girişimcilere 30 bin liraya kadar faizsiz kredi sağladıklarını dile getiren Davutoğlu, vatandaşlara yönelttiği "Memnun musunuz?" sorusuna "evet" yanıtını aldıktan sonra, şöyle devam etti: 

"Tek duymak istediğimiz bu 'evet' sesleri. Sayın Bahçeli, bugün dahi yaptığı mitinginde, her şeye 'hayır' demiş. Yine 'hayır' demeye başlamış. Biz yarın akşam söyler diyorduk ama bugünden başlamış. Milletin geleceğine 'hayır' diyenlere karşı büyük Türkiye'ye 'evet' demeye var mısınız gençler? Büyük Türkiye'ye, güçlü Türkiye'ye 'evet' mührünü vurmaya var mısınız? Büyük, güçlü Türkiye'yi kim kurar? Yarın mührünüzün adresi neresi? Ak ellerle, ak pusulalara, ak geleceğe mühür vurmaya hazır mısın Ankara?"

- "Bu bayrağa aşık olanları, bu bayrak için çalışmaktan alıkoyabilirler mi?"

Kamuda asli işlerde taşeron olarak çalışanların hepsinin istihdam edileceğini, yem ve gübrede katma değer vergisinin kaldırılacağını bildiren Davutoğlu, basit usulde vergilendirilen esnafın yıllık 8 bin liraya kadar olan kazancı üzerinden hesaplanan verginin alınmayacağını, esnafa düşük faizli kredi uygulamasının sürdürüleceğini, 30 bin liraya kadar da faizsiz kredi desteği verileceğini anlattı.

Sembolik bir kirayla anahtar teslimi karşılıksız fabrika binası yapacaklarını, emekli maaşlarında da yıllık bin 200 lira ilave gelir sağladıklarını söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"78 milyon yiğit kardeşimizle biz, bu yola, Allah, vatan, millet, bayrak yoluna baş koymuşuz. Bu bayrağa aşık olanları, bu bayrak için çalışmaktan alıkoyabilirler mi? Bu devleti milletle buluşturanları, bu devleti yüceltmekten alıkoyabilirler mi? Bu vatanı tek bir yürek haline getirmek için yola çıkan her bölgeden yiğitleri, bu vatanın bölünme planları karşısında aciz kılabilirler mi? Biz güçlüyüz, biz biriz, biz iriyiz ama en önemlisi biz kardeşiz.

Bizim tek meselemiz bu ülkeye, bu millete hizmet. İlk günkü aşkla, geceli gündüzlü çalışarak sizin yüzlerinizi güldüreceğiz. İlk günkü aşkla, 'haydi bismillah' demeye var mısınız? Bütün bu taahhütleri hayata geçirmemiz için bize bir el, bir yürek, bir gönül desteği vermeye var mısınız? Yarın sandıklara giderken yüreklerimizi, gönüllerimizi, dillerimizi, dualarımızı birleştirecek miyiz? Ak ellerimizle oylarımızı birleştirecek miyiz? Kardeşlik, birlik, dirlik diyecek miyiz? İşte biz bunun için yola çıktık."

- "Nereden hesap yapıyor bilmiyorum, hala çözebilmiş değilim"

AK Parti'nin seçim beyannamesinde bulunanların yanında Malatya'da Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak 10 müjde daha verdiğini hatırlatan Davutoğlu, "Duymayan varsa duysun" diye müjdeleri tekrar paylaşacağını, muhalefet partilerinin duymadıklarını, halkın duyacağını ifade etti.

Lisans öğrencilerinin bursunu 400 liraya çıkaracaklarına işaret eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bugün sabah Kılıçdaroğlu'nu dinliyordum. Nereden hesap yapıyor bilmiyorum, hala çözebilmiş değilim. 'Türkiye'de 300 liranın altında yaşayan 23 milyon kişi var' diyor. Ya Rab, hesabı nerede bunun? Bir öğrenciye biz 400 lira burs veriyorsak, Allah aşkına, bir hanenin geliri 300 lira olabilir mi? Her hanede bir öğrenci olsa bile 400 lirayı geçiyor. Mümkün mü? Bunlar felaket tellalı. Bunlara bir hesap dersi verecek misiniz yarın? Bakın hesap dersi ne demek, tek başına iş başına demek. Yarın bunlara bir matematik, bir hesap dersi verecek misiniz?

Geçen seçimde CHP'yi yüzde 16 farkla geçtik. Kalktılar, yüzde 41 nere, yüzde 25 nere? Herkes bilir 41 ile 25'in farkını değil mi? Bunlar 25 ile başbakan olmaya kalkıştı. Olmadı, yüzde 15 ile Bahçeli'ye teklif etti. Allah aşkına matematik bilen böyle oyunlara girer mi? Onun için yarın öyle sağlam gidin ki sandıklara bir daha bu hesapların içine giremesinler. Sandıklar 'tek başına, iş başına' sesi versin. İnşallah yarın akşam bu müjdeyi almak istiyoruz."

Gençlerin okulu bitirip iş sahibi olmadan önce oluşan Genel Sağlık Sigortası borçlarının tümünün silineceğini açıklayan Davutoğlu, "Biz borçlu bir gençlik değil, geleceğe umutla bakan bir gençlik istiyoruz" dedi.

Büyüyen, güçlenen Türkiye'nin ayak izlerini herkesin göreceğini ifade eden Davutoğlu, vatandaşlara "Beraberce o güzel yarınlara yürüyeceğiz. İnanıyorum ki yarın, o güzel günlerin ilki olacak. Birliğimiz, kardeşliğimiz için yarın sandıklara koşacağız. Huzur, istikrar, daha güçlü, daha özgür bir Türkiye için AK Parti diyecek misiniz? Biz de buranın, Ankara'nın, başkentimizin huzurunda söz veriyoruz, siz bu desteği verin, Türkiye'yi daha güçlü, daha özgür, daha müreffeh, daha muktedir kılacağız" diye seslendi. 

(Sürecek)