AK Parti'nin Ankara mitingi

AK Parti'nin Ankara mitingi
AK Parti'nin Ankara mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "Türkiye'yi terörden, kavgadan, şiddet ve düşmanlıktan mutlaka arındıracağız. Demokratikleşme konusunda, özgürlükler ve haklar konusunda asla taviz vermeyeceğiz" - "Bugün ilk günkü aşkla ve daha büyük bir kararlılıkla göreve hazırız. Bu karanlık hesabı yapanlar Türkiye'yi yolundan çeviremez, çeviremeyecekler" - "Türkiye darbe anayasaları ile daha fazla yönetilemez. Bizim istikametimiz, milletimizin gösterdiği istikamettir. Bu milletin hayallerini, beklentilerini mutlaka gerçekleştireceğiz"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, "Türkiye'yi terörden, kavgadan, şiddet ve düşmanlıktan mutlaka arındıracağız. Demokratikleşme konusunda, özgürlükler ve haklar konusunda asla taviz vermeyeceğiz" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, Sincan Kent Meydanı'nda düzenlenen AK Parti'nin Ankara mitinginde halka hitap etti.

Diğer siyasi partilerin sadece kampanya yürüttüklerini, yarın yapılacak seçime dönük olarak parti çalışması yaptıklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, kendilerinin ise hem kampanya yürüttüklerini hem milletle buluştuklarını hem de Türkiye'yi yönetmeye devam ettiklerini belirtti. 

7 Haziran akşamı, "Bu ülkeyi 1 saniye bile yönetimsiz bırakmayacağız" dediğini anımsatan Davutoğlu, vatandaşlara, "Şimdi Türkiye'yi bu kirli oyunlar karşısında beş aydır hakkıyla yönettiğimize şahit misiniz? Bir an dahi bu oyunlara fırsat vermediğimize şahit misiniz?" diye sordu. 

Alanda bulunanlardan "evet" yanıtını alan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bilin ki hangi kirli oyunu oynarlarsa oynasınlar bizim sizlerle aramızı bozamazlar, bizim milletimizle aramızdaki muhabbete gölge düşüremezler. Bugün ilk günkü aşkla ve daha büyük bir kararlılıkla göreve hazırız. Bu karanlık hesabı yapanlar, Türkiye'yi yolundan çeviremez, çeviremeyecekler. Hiçbir şekilde milletimizin geleceğe yürüyüşünü durduramayacaklar. Türkiye'yi terörden, kavgadan, şiddet ve düşmanlıktan mutlaka arındıracağız. Demokratikleşme konusunda, özgürlükler ve haklar konusunda asla taviz vermeyeceğiz. İnşallah Türkiye'ye yakışan, özgürlükçü, katılımcı, insan onurunu ve demokrasiyi esas alan yeni bir anayasa yazacağız. Türkiye darbe anayasaları ile daha fazla yönetilemez. Bizim istikametimiz, milletimizin gösterdiği istikamettir. Bu milletin hayallerini, beklentilerini mutlaka gerçekleştireceğiz."

- "Bizim dünyamızda karamsarlık, yeis, çaresizlik yoktur"

Başbakan Davutoğlu, ülkenin yer altında petrol, doğalgaz kaynaklarının bulunmadığını, birilerinin de başka ülkelere verdikleri gibi kendilerine yüz milyarlarca avro para vermediğini ifade ederek, "Bizim zenginliğimiz insanlarımız, bu meydanı dolduran her bir Ankaralı, her bir Sincanlı. Onların yüzü gülüyorsa, Türkiye'nin her yanında insanlar tebessüm ediyorsa, yüzlerdeki ümitsizlik ve yeis kaybolmuşsa en büyük zenginliğimiz ortaya çıkmış demektir" değerlendirmesinde bulundu. 

Hayatın her anında, doğumdan eğitime, iş hayatından evliliğe ve emekliliğe kadar, insanın yanında olduklarını vurgulayan Davutoğlu, "Her an yanınızdayız. Bilin ki genç kardeşlerim, hanım kardeşlerim, yaşlı ağabeylerimiz, büyüklerimiz, ne zaman dara düşseniz sağa döndüğünüzde bu devleti göreceksiniz, sola döndüğünüzde bu devleti göreceksiniz. Sizi hiçbir zaman kimsesiz bırakmadık, bırakmayacağız" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, evlerinde oturan engellilerin Türkiye'de AK Parti iktidarı ile birlikte sokaklara çıktılarını, salonlara geldiklerini, dünya olimpiyatlarına katıldıklarını, evlerin çaresizliğinden hayata atıldıklarını anlattı. 

İstanbul Bağcılar'da Engelliler Sarayı'na yaptığı ziyarete değinen Davutoğlu, "Bir kere daha hamdettim. Her biri mutluydu o engelli kardeşlerimizin. Kiminin kolu yoktu, kimi görme özürlüydü ama hepsinin yüreği gülüyordu. Biz yürekleri güldürmeye, gözlere ışık vermeye geldik. Feri sönmüş gözleri tekrar aydınlatmaya geldik. Bizim dünyamızda karamsarlık, yeis, çaresizlik yoktur. Allah var, dert yok. Millet var, dert yok. Allah ve millet yanımızdaysa şifa var, deva var ve büyük bir istikbal var" dedi. 

- "Kim tehdit ederse etsin millet bizimle buluşur"

Başbakan Davutoğlu, konuşmasında, önümüzdeki dönem için yol haritalarını da milletin beklentilerine göre değerlendirerek oluşturduklarını kaydetti. 

Seçime giderken "Acaba meydanlarda daha önceki heyecanı bulacak mısınız, buldunuz mu" diye soranlar olduğunu anlatan Davutoğlu, onlara "Bizimle millet arasında öyle bir gönül bağı varsa kim tehdit ederse etsin millet bizimle buluşur" dediğini aktardı.

Bugün son mitinglerinde dahi Ankara'da gördükleri bu coşkunun, milletin coşkusu olduğunu belirten Başbakan Davutoğlu, "Milletin bizimle beraber yürüme aşkıdır. Bu bayraklar Türkiye'nin her yerinde dalgalandı ve hiç durmadan dalgalandı" dedi.

- "Hiçbir yerde hiçbir devlet bunu yapmamıştır"

Alandaki gençlere, 'Sevgili öğrenciler, yüreğimin paresi öğrenciler' diye seslenen Davutoğlu, "Hayatta en büyük makamı hocalıkta, öğretmenlikte buldum. Ondan daha büyük bir makam yok. Türkiye'nin her yerindeki öğrencilerim benim yüreğimin paresidir. Onların her birinin gözündeki ışık Türkiye'nin ışığıdır" diye konuştu. 

Öğrenciler için bedava kitap, tablet dağıttıklarını anımsatan Davutoğlu, ikili eğitimi bırakıp tekli eğitime geçeceklerini bildirdi. 

Öğrencilere yönelik ücretsiz pasaport ve ücretsiz internet hizmetlerine değinen Başbakan Davutoğlu, THY biletlerindeki indirimleri de anımsatarak, "Biz öğrencilerimizin her birini geleceğimizin mimarı görüyoruz" ifadesini kullandı.

Mezun olduktan sonra bir iş bulamayan gençlere, 2 yıl süreyle sağlık hizmetlerinin prim almadan verileceğini, genel sağlık sigortası dolayısıyla oluşan geçmiş borçların silineceğini vurgulayan Davutoğlu, projesi olan ancak sermayesi olmayanlara da 50 bin lira sermaye sağlanacağını kaydetti.

Başbakan Davutoğlu, "(Ama bu 50 bin lira yetmiyor) diyen gençlere o zaman da diyoruz ki. '100 bin lira faizsiz kredi veriyoruz.' Dünyada hiçbir yerde, hiçbir devlet bunu yapmamıştır. Ama biz yapıyoruz, biz yapacağız. Emin olun petrol sondajı için yeri delmekten çok daha verimli olan şey, genç girişimciye sermaye vermektir. Biz orada nice petrol kuyularının getireceği kazançtan daha büyüğünü görüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

Gençlere "Yola çıkın, ümitsizliğe kapılmayın, kendinize güvenin, ayağınızı yere sağlam basın" sözleriyle seslenen Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Okullarınızı bitirin ve gelin. Her türlü imkanımızla yanınızda olacağız. Eğer 'kendi işimi kurmak istemiyorum ama bir başka yerde çalışmak istiyorum' diyorsanız o zaman da diyeceğiz ki bir iş bul, sana bir yıl maaşın bizden. İşverenlere sesleniyorum. Gençleri istihdam edin, maaşları bir yıl devletten. Hiçbir gencimiz aç ve açıkta kalmasın. Genç işini kurdu ya da bulduysa evlenmek istediğinde gelip diyecek ki, 'benim evlilik desteğine ihtiyacım var.' Gülmeye başladınız. Bunu dedim diye diğer parti liderleri, evlilik meselesini istihza ile anıyorlar. Biz ülkemizin geleceğini mutlu ailelerde, huzurlu ailelerde görüyoruz. Her gencimizin vatana, millete aşkı gibi ailesine de aşkla bağlı olmasını istiyoruz. Allah ailelerimizin, her bir hanemizin evinden, odasından huzuru eksik etmesin. Her bir hanemize, bütün çiftlere mutluluk nasip etsin. O zaman diyeceğiz ki, 'Eğer evleneceksen, annen baban bir çeyiz hesabı açtıysa sana 100 bin lira biriktirdiyse, 20 bin lira da biz vereceğiz' diyeceğiz. Biz çeyizini de yapıyoruz gençlerimizin."

Başbakan Ahmet Davutoğlu, alandaki gençlere, "İlk defa oy verecek olan genç kardeşlerim, oyunuzu yarın ak ellerinizle AK Parti'ye vuracak mısınız?" diye sordu. 

Davutoğlu, 'evet' yanıtı alınca alandakilere, "Allah razı olsun" karşılığını verdi. 

(Sürecek)