AK Parti'nin Ankara mitingi

AK Parti'nin Ankara mitingi
AK Parti'nin Ankara mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (7) - "Ankara'da güçlü bir hükümet varsa, Saraybosna emniyettedir. Filistinli kardeşlerim biliyorlar ki Ankara'da onların derdine deva olan, onlarla ağlayan, onlarla haykıran bir Türkiye varsa, bir hükümet varsa, onlar emniyettedir. Mescid-i Aksa'nın önündeki kardeşim biliyor ki herkes terk etse, Allah şahit ki Türkiye, Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü terk etmez. Ben söylüyorum, bütün AK Parti kadroları söylüyor, işte buradan haykırıyorum, Kudüs bizim ebedi davamızdır. Mescid-i Aksa bize Hazreti Ömer'in, bize Sultan Abdulhamit'in emanetidir" -"Kimse seçim üzerinde ipotek kurmaya, vatandaşlarımızın iradeleri üzerinde baskı oluşturmaya kalkmasın. Geçen seçimlerde olduğu gibi halkımızın üzerinde baskı kurmaya kalkan olursa adalete teslim edilir. Kesinlikle taviz vermeyiz. Seçim güvenliğini bozmak isteyenlere, seçime gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz" - "Yarınki seçim sadece Türkiye'de kimin iktidara geleceğinin seçimi değildir, yarınki seçim dünyada adalete sahip çıkacak bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacak mı olmayacak mı onun seçimidir. Yarın dünyada herkes zalimlerin yanında yer aldığında gür sesle hakkı, hukuku, masumları koruyacak bir devlet olacak mı olmayacak mı onun seçimidir" - "Büyükşehir Belediye Başkanımıza da gerekli talimatları verdim. Kızılay-Esenboğa havalimanı metro hattının yapımına da başlıyoruz"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Ankara'da güçlü bir hükümet varsa, Saraybosna emniyettedir. Filistinli kardeşlerim biliyorlar ki Ankara'da onların derdine deva olan, onlarla ağlayan, onlarla haykıran bir Türkiye varsa, bir hükümet varsa, onlar emniyettedir. Mescid-i Aksa'nın önündeki kardeşim biliyor ki herkes terk etse, Allah şahit ki Türkiye, Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü terk etmez. Ben söylüyorum, bütün AK Parti kadroları söylüyor, işte buradan haykırıyorum, Kudüs bizim ebedi davamızdır. Mescid-i Aksa bize Hazreti Ömer'in, bize Sultan Abdulhamit'in emanetidir" dedi.

Davutoğlu, partisinin Sincan Kent Meydanında yapılan Ankara mitingindeki konuşmasında, Ankara'ya yönelik müjdeleri de açıkladı.

Kalecik ve Beypazarı Uruş barajlarının yapıldığını, Ankara'nın 2045 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacını karşılayacak Gerede Projesi'nin hayata geçirildiğini anımsatan Başbakan Davutoğlu, 24 sağlık tesisi, 6 spor tesisi, 25 gölet, 5 taşkın koruma tesisi ve 56 bin yeni konut inşa edileceğini bildirdi. 

Dar gelirli vatandaşların çok uygun fiyatlarla ev sahibi yapılacağını, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teslim edilen arsalarda Güneykent projesiyle evlerin yükseleceğini ve Türkiye'nin başkentinde evi olmayan kimse kalmayacağını belirten Davutoğlu, Ankara'nın sağlığın ve termal turizmin de başkenti olması için 14 ilçedeki termal su zenginliğini ortaya çıkaracak yeni yatırımları anlattı.  

Tarım ve hayvancılığı teşvik için 17 çevre ilçede 17 yeni proje hayata geçirileceğini, banliyö hatlarının metro standardına kavuşturulacağını, bir semtten diğerine hızlı bir şekilde gidebilmek için şehrin farklı noktalarına yeni teleferik hatları kurulacağını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, "Bu teleferiklerden ilk olarak Kızılay- Dikmen-Sıhhiye-Etlik teleferik hattını hizmete alacağız" dedi. 

Davutoğlu, Ankara'ya uluslararası fuar alanı ve kongre merkezi yapacaklarını, havalimanı ile kongre merkezi arasında bağlantı yolu olacağını, böylece dünyada sadece üç büyük şehirde yapılan havacılık fuarlarının artık Ankara'da da düzenlenebileceğini anlattı. 

Yapımı süren otoyol ve çevre yollarının en kısa sürede tamamlanacağını ifade eden Davutoğlu, Ankara'nın hızlı tren ağlarının kalbi yapacaklarını, Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir yüksek hızlı tren hatlarının en kısa sürede tamamlanacağını, Ankara'yı İstanbul'a 350 kilometre hızla 1,5 saatte doğrudan bağlayacak yeni bir yüksek hızlı tren projesi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Başbakan Davutoğlu, "15 yıl önce 'Ankara'ya hızlı tren gelecek, Türkiye'nin her yerine hızlı tren ağları döşenecek' deseydik 'Bunlar hayal' diyorlardı. Aramızdaki fark bu. Biz bu memleket için hayaller kurarız, uyumaz rüyalar görürüz, vizyonlar üretiriz. Bu ülke için hayalleri olmayanlar, dökecek teri olmayanlar, rüyasını veremeyenler, elini taşın altına koyamayanlar utansın" diye konuştu.

Ankara'daki yeni şehir içi metro hatlarını en kısa sürede hizmete alacaklarının müjdesini veren Davutoğlu, "Büyükşehir Belediye Başkanımıza da gerekli talimatları verdim. Kızılay-Esenboğa havalimanı metro hattının yapımına da başlıyoruz" dedi.

Dünyanın en büyük tema parkı olan Ankapark'ın bitirileceğini, en ileri görsel efekt teknolojileri kullanılarak Kur-an'ı Kerim mucizeleri müzesi yapıldığını anlatan Davutoğlu, İmrahor Vadisinde Ankara Boğazı projesinin hayata geçirileceğini kaydetti.

- "Seçime gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz"

1 Kasım'ın Türkiye için yeni bir başlangıç olacağını vurgulayan Davutoğlu, bu seçimin demokrasi tarihinde dönüm noktası olmasını isteyen bütün vatandaşların sandığa gitmesini, ilk defa oy kullanacak gençlerden vatandaşlık haklarını kullanmalarını istedi. 

Hakkari'den Edirne'ye, Muğla'dan Artvin'e, Diyarbakır'dan İzmir'e seçim güvenliğini mutlaka sağlayacaklarını bildiren Davutoğlu, "Kimse seçim üzerinde ipotek kurmaya, vatandaşlarımızın iradeleri üzerinde baskı oluşturmaya kalkmasın. Güvenlik birimlerimize gerekli talimatlar verilmiştir. Geçen seçimlerde olduğu gibi halkımızın üzerinde baskı kurmaya kalkan olursa adalete teslim edilir. Kesinlikle taviz vermeyiz. Seçim güvenliğini bozmak isteyenler, seçime gölge düşürmek isteyenlere fırsat vermeyeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, vatandaşın iradesi üzerinde baskı kuranın hukuken de ahlaken de suç işlemiş olacağını, buna kimsenin tevessül etmemesini istedi.

Miting alanına gelişinde Saraybosnalı bir gazinin kendisini karşıladığını anlatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eline sarıldım. Bize 'Aliya İzzetbegoviç'in emaneti olan Saraybosna'ya selam olsun' dedim. 'Ben buraya bugün sizin için geldim, gaziyim. Saraybosna, Srebrenitsa bütün Rumeli bugün AK Parti için dua ediyor' dedi. Çünkü onlar biliyorlar ki Ankara'da güçlü bir hükümet varsa, Saraybosna emniyettedir. Filistinli kardeşlerim biliyorlar ki Ankara'da onların derdine deva olan, onlarla ağlayan, onlarla haykıran bir Türkiye varsa, bir hükümet varsa, onlar emniyettedir. Mescid-i Aksa'nın önündeki kardeşim biliyor ki herkes terk etse, Allah şahit ki Türkiye, Mescid-i Aksa'yı, Kudüs'ü terk etmez. Ben söylüyorum, bütün AK Parti kadroları söylüyor, işte buradan haykırıyorum, Kudüs bizim ebedi davamızdır. Mescid-i Aksa bize Hazreti Ömer'in, bize Sultan Abdulhamit'in emanetidir."

-"Ankara'nın oyu Türkiye'nin tapu senedi"

Mescid-i Aksa'da alnını secdeye koymuş, Saraybosna'da ellerini arşa kaldırmış 1 Kasım için dua edenler olduğunu kaydeden Davutoğlu, Gazze'de herkes terk ettiğinde oraya doğru gidip şehit veren milletin başarısı için dua eden Gazzeliler, Arakan'da herkes onları terk ettiğinde onlarla kucaklaşıp ağlayanların olduğu bir ülkenin varlığı dolayısıyla dua eden Arakanlılar bulunduğunu ifade etti.

"Kafkaslarda, Orta Asya'da, Somali'de dünyanın her köşesinde her dinden her etnik kökenden insanlar bizim için dua ediyor" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"7 Haziran'da tek başına iktidar olamadığımızda oralardan nasıl çığlıklar yükseldiğini biz biliyoruz. Yarınki seçim sadece Türkiye'de kimin iktidara geleceğinin seçimi değildir, yarınki seçim dünyada adalete sahip çıkacak bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti olacak mı olmayacak mı onun seçimidir. Yarın dünyada herkes zalimlerin yanında yer aldığında gür sesle hakkı, hukuku, masumları koruyacak bir devlet olacak mı olmayacak mı onun seçimidir. Yarınki seçim kendi halkını katleden Esad zulmü karşısında onlardan kaçan kadınların çocukların yetimlerin sığınacağı ana kucağı gibi bir Türkiye, bir ülke olacak mı olmayacak mı bunun seçimidir."

Ankaralıların oyunun "Türkiye'nin tapu senedi" olduğunu anımsatan Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"İşte yarın 1 Kasım'da başkent başkentliğini gösterecek, önce başkent haykıracak, önce başkent diyecek ki, 'Ben başkentim, ben istiklalin başkentiyim, ben istikbalin de başkenti olacağım' diye haykıracak mısın Ankara? Ankara gözün yaşlı değil, istikbalin parlaktır. Ankara herkes sana bakıyor, dünyada herkes sana bakıyor iken sen, dünyaya bir ışık saçacak mısın? Allah razı olsun, Allah bu heyecanınızı, şevkinizi yarın sandıklarda görmeyi bize nasip eylesin, Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim eylesin, Allah bizi bir kılsın, iri kılsın, diri kılsın, kardeş kılsın, dost kılsın, kaderdaş kılsın ve en önemlisi her birimizi birbirimize gönüldaş kılsın."

-Notlar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, mitinge, eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Miting meydanına otobüsle gelen Davutoğlu çifti, saatler öncesinde alanı dolduran vatandaşların sevgi gösterisiyle karşılandı.

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, miting alanında kurulan platforma çıkarak vatandaşları selamladı.

Mitingde vatandaşlara seslenen Başbakan Davutoğlu'nun yaklaşık 1 buçuk saat süren konuşması sırasında zaman zaman, "Vur vur inlesin, Paralel dinlesin", "Bu millet seninle gurur duyuyor" şeklindeki sloganlar atıldı. Davutoğlu, konuşmasına, ezan okunduğu sırada ara verdi.

Başbakan Davutoğlu, konuşmasının ardından platforma davet edilen AK Parti"nin Ankara milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

-Saraybosnalı Gazi, vatandaşlara seslendi

Mitinde, daha sonra Saraybosnalı bir gazi platforma çıkarak, vatandaşlara seslendi.

"Canım Türkiye'miz sen uyanmadan, biz uyuyamıyoruz" diyen Bosnalı gazi, 20 sene önce de tedavi amaçlı Türkiye'ye geldiğini o dönem ile bugünkü dönemi çok iyi bildiğini ifade ederek, "Yarın Rabbimizin izniyle kendinize, geleceğinize, çocuklarınıza oy veriniz. Allah rahmet eylesin, sevdiğimiz Aliye İzzet Begoviç burada benim yerimde olsaydı, şimdi aynı şeyi söylerdi. Begoviç'in mesajını getirdim, şehitlerin mesajını getirdim, Bosna'dan" diye konuştu.

Bosnalı gazi, Başbakan Davutoğlu için yazdığı bir şarkıyı da seslendirdi.

Başbakan Davutoğlu, bunun üzerine, "Saatlerce sürecek bir konuşmadan daha etkili konuşmayı aziz kardeşimiz Begoviç'ten mesaj getirerek yaptı. Mitingimize, Diyarbakır'dan gür sesle Grup Tillo ile başladık. Türkiye'nin her yerindeki ses, bu. Balkanların, Ortadoğu'nun, Kafkasların, Orta Asya'nın sesi de bu. Allah bu sesin kısılmasını izin vermesin, gür eylesin, aziz eylesin. İnşallah balkonda, hep beraber demokrasi şenliğini, Saraybosna'nın, Somali'nin, Filistin'in bayramını kutlayacağız. Allah yardımcımız olsun" dedi.

Mitingde, Grup Tillo ve AK Parti'nin seçim şarkısını söyleyen rap sanatçısı Zeo Jaweed de sahne alarak, sevilen parçalarını seslendirdi.

Miting alanında, "Bu vatan bir, Toprak belli, Hilaldir Gölgesi, Bayrak belli, Kardeşlik için Kitap belli, Rüzgar seni bekler besbelli", "78 milyon omuz omuza", "Birlikte daha güçlü Ankara", "Sen ben yok Türkiye var", "Teröre Şiddete Boyun Eğmeyeceğiz" yazılı pankartlar asıldı.

Mitinge, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili adayı Tuğrul Türkeş, eski TBMM Başkanı ve Ankara Milletvekili adayı Cemil Çiçek, eski Başbakan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili adayı Ali Babacan, AK Parti'nin Ankara milletvekili adayları da katıldı.

(Bitti)