AK Parti'nin Antalya mitingi

AK Parti'nin Antalya mitingi
AK Parti'nin Antalya mitingi
- Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "İkinci yarı başlıyor. Milli iradenin hakim olduğu, bütün yönleriyle ekonominin ayağa kalktığı, bütün sosyal sektörlerin beraberce el ele bu büyüyen pastadan pay aldığı yeni Türkiye'ye doğru yürüyoruz" - "Biz bu planları yaparken, birileri de tuzaklar kuruyor. İşte dün Diyarbakır'daki saldırı tuzağı gibi. Kirli eller seçime gölge düşürmek istiyor" - "Ayrıca CHP, MHP, HDP birbirleriyle iş birliği halinde paralelcilerin oyunlarıyla, Pensilvanya paralelinin, Kandil paralelinin, DHKP-C'nin destekleriyle her beraber AK Parti'yi, Türkiye'yi sendeletmek istiyor"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İkinci yarı başlıyor. Milli iradenin hakim olduğu, bütün yönleriyle ekonominin ayağa kalktığı, bütün sosyal sektörlerin beraberce el ele bu büyüyen pastadan pay aldığı yeni Türkiye'ye doğru yürüyoruz" dedi. 

Davutoğlu, partisince Antalya Turgut Özal Spor Salonu yanındaki alanda düzenlenen mitingdeki konuşmasında, otoyollar, havalimanları ve hızlı trenlerle Antalya'nın, Akdeniz'in ayağa kalkacağını ifade etti.

Bölünmüş yollar, tünellerle Torosları Antalya'yla Akdeniz'e bağlayacaklarını anlatan Davutoğlu, "Antalya, Manavgat, Akseki, Konya yolu bölünmüş yol oluyor. Böylece Konya'dan Manavgat'a, Antalya'ya inmek kolay olacak. Aynı şekilde Gembos yolu, ayrıca Alanya Kuş Yuvası benim doğduğum Taşkent, birbirine birleşecek" diye konuştu. 

Yörük Türkmen obalarının zorluklarla, develerle daha sonra da motorlarla Kuş Yuvası'ndan geçtiklerini anlatan Davutoğlu, "Kuş Yuvası" denilen yerin "Kartal Yuvası" olduğunu belirtti. Davutoğlu, "Ama şimdi bütün o yollar Antalya'yla Konya'yı Taşkent'i birbirine bağlayan, refah yolları, konfor yolları olacak. İşte Türkiye'deki otoyol hamlemiz, Türkiye'deki havalimanı hamlemiz, hızlı tren hamlemizin en doğrudan yansıdığı yerlerden biri Antalya oldu ve Antalya, bu anlamda bizim hizmetlerimizin yansımasıdır" dedi.

- "İkinci yarı başlıyor"

Davutoğlu, Antalya'nın tarımda, turizmde, ulaşımda, ticarette zirvede olduğunu vurgulayarak, bu sene başında Rusya ve İran'daki ekonomik kriz sebebiyle turizmin herhangi bir şekilde etkilenmemesi için her türlü tedbiri aldıklarını bildirdi. 

Davutoğlu, "İnşallah turizm sezonunun 12 aya çıkması için kış esnasında da da turizmin aynı canlılıkta devamı için her türlü tedbiri alacağız. Antalya'nın bu güzelliklerini herkesin görmesini, duymasını, hissetmesini istiyoruz. Türkiye bütün bu hamlelerle ikinci yarıya yürüyor. İkinci yarı başlıyor. Milli iradenin hakim olduğu, bütün yönleriyle ekonominin ayağa kalktığı, bütün sosyal sektörlerin beraberce el ele bu büyüyen pastadan pay aldığı yeni Türkiye'ye doğru yürüyoruz. Küresel bir güç olacak olan Türkiye'ye var mısınız? Biz bunun için gece gündüz çalışıyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

- "Antalya, Türkiye'nin yükselen şehri olacak"

Antalya'da özellikle Akdeniz Üniversitesinin şifa dağıtan bir yer olduğuna işaret eden Davutoğlu, üniversitede organ nakli ve yüz nakli gibi pek çok başarılı operasyonlar yapıldığını, artık Antalya'nın üniversitelerini herkesin bildiğini ve saygı duyduğunu vurguladı.

Önümüzdeki dönemde bin yataklı şehir hastanesini, 300 yataklı Alanya Kepez hastanelerini yaptıklarını dile getiren Davutoğlu, her ilçeye, Serik'e 100 yataklı hastaneler yaptıklarını anlattı. Davutoğlu, "Antalya bütün bu imkanlarıyla Türkiye'nin yükselen şehri olacak. Bir tarafta Türk ekonomisi büyürken, savunma sanayi olağanüstü bir hamle içindeyken diğer taraftan da bütün sektörlerde tarımda, turizmde, ulaştırmada Antalya merkezli olarak Akdeniz'i ayağa kaldıracağız ve bütün Akdeniz'in en önemli şehirlerinden biri Antalya olacak. Sadece Türkiye'nin Akdeniz'ini söylemiyorum, bütün Akdeniz'in güzide şehri Antalya olacak" dedi. 

Antalya'ya iki büyük faaliyet getireceklerinin altını çizen Davutoğlu, Antalya'nın gelecek sene EXPO 2016'ya ilk defa ev sahipliği yapacağını belirterek, "Antalya, hazır mısın? Dünyanın huzuruna çıkmaya hazır mısın?" diye seslendi. 

- "Büyüme, kalkınma için istikrar lazım"

EXPO'ya gidecek olan tramvay hattıyla ilgili gerekli çalışmaları tamamladıklarını bildiren Davutoğlu, böylece her köşeye ulaşılacağını söyledi.

Başbakan Davutoğlu, bu yıl kasım ayında Antalya'da G-20 Liderler Zirvesi'nin yapılacağını anımsatarak, zirvede dünyanın en önemli 20 ülkesinin liderinin Antalya'nın huzuruna geleceğini dile getirdi. Davutoğlu, "Antalya, dünya liderlerini ağırlamaya var mısın, hazır mısın? Dünya liderlerini Türkiye'ye getirecek şekilde Türkiye'nin gücünü yükselten, yücelten kim? G-20 Dönem Başkanlığı ile dünya ekonomisine yön veren Türkiye'yi kuran kim" diye sordu.

Alandakilerden "AK Parti" cevabını alan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İnşallah 2023'e giderken ihracatımız 500 milyar, toplam gayrisafi hasılamız 2 trilyona doğru yürüyecek. Ama bunun için istikrar lazım. Büyüme, kalkınma için istikrar lazım. Onun için de 7 Haziran'da sandığa yeni bir mühür vurmak lazım. Bu mühürle, yeni Türkiye'yi kurmak lazım. 

Biz bu planları yaparken, birileri de tuzaklar kuruyor. İşte dün Diyarbakır'daki saldırı tuzağı gibi. İşte kirli eller seçime gölge düşürmek istiyor. Ayrıca CHP , MHP, HDP birbirleriyle işbirliği halinde paralelcilerin oyunlarıyla, Pensilvanya paralelinin, Kandil paralelinin, DHKP-C'nin destekleriyle hep beraber AK Parti'yi, Türkiye'yi sendeletmek istiyor. İzin verir misiniz? Türkiye'nin yükselişini durdurmak isteyenlere izin verir misiniz? AK Parti dönemindeki istikrarı, huzuru engellemek isteyenlere izin verir misiniz? Toroslar'ın çocukları, Akdeniz'in çocukları milli iradeyi egemen kılmaya var mısınız? Toroslar'ın yiğitleri, kendi uçağını, kendi gemisini yapan izzetli ve kudretli yeni Türkiye'yi kurmaya var mısınız? Demokrasiyi savunmaya, her türlü darbeye, vesayete karşı 28 Şubat zulmünün etkilerini silmeye, 12 Eylül'ün askeri Anayasasını değiştirmeye var mısınız? Demokrasiyi yeniden kurmaya, ekonomiyi yeniden ayağa kaldırmaya, özetle Türkiye'yi bir dev haline getirmeye var mısınız? Bu devi, diz çöktürmek isteyenlere karşı, yurt dışındaki işbirlikçilerine, ağ babalarına karşı 'biz uyandık, biz ayağa kalktık' demeye var mısınız? Antalya'da bir destan yazacak mıyız?" 

Başbakan Davutoğlu, alandakilere "Antalya'da bu sefer bütün geçmiş seçimlerden farklı olarak bir Antalyalı Başbakan, kendini Antalyalı hisseden birisi, evim diye hisseden birisi olarak Toroslar'ın çocuğu Ahmet hocaya destek vermeye var mısınız? Toroslar, ayağa kalkmaya var mısınız? Vakur bir şekilde başınızı dik tutup Akdeniz'e doğru 'biz geliyoruz' demeye var mısınız" sorularını yöneltti. Davutoğlu, "evet" yanıtını aldıktan sonra da Antalya'nın kendilerine güç verdiğini söyledi. 

Antalya'dan sonra Konya'da da miting yapacağını anımsatan Davutoğlu, "Yoksa Antalya'ya doyulmaz. Antalya'ya tekrar geleceğiz, tekrar tekrar gelip sizlerle kucaklaşacağım" dedi. 

Akdeniz Gelişme Projesi'yle 37 milyar liralık yepyeni bir hamleyi de başlatacaklarını bildiren Davutoğlu, "Antalya'da 5 milyarlık yeni bir proje. Barajlar, göller, yeni mesire alanlarıyla Antalya sadece deniziyle değil, dağlarıyla da ayağa kalkacak. Antalya, sadece merkeziyle değil, doğu ve batı kanatlarıyla da ayağa kalkacak. Antalya her haliyle ayağa kalkacak" diye konuştu.

- "Zirveleri fethedecek miyiz?"

Başbakan Davutoğlu, yarın seçime giderken Yörük obalarının töresiyle, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Ahi Evran'ın sözlerinden mülhem şekilde "hep beraber ahitleşmek" istediğini belirterek, "Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi ve insan onurunu korumaya, her gönüle girmeye, her haneye bereket getirmeye, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi kurmak için gece gündüz çalışmaya Allah, tarih ve millet önünde söz veririz, söz veririz. Söz mü Antalya, söz mü Antalya?" ifadesini kullandı. 

"Toroslar, yörük obalar ayakta mı, kervan yola çıktı mı" diye soran Davutoğlu, "Yürüyor muyuz dağlara doğru, yürüyor muyuz zirveye doğru? Zirveleri fethedecek miyiz? Akdeniz'in ufkunu fethedecek miyiz? Bunun için Antalya'da destan yazmak lazım, destan yazacak mısınız? Söz mü? Gönül ister, 14 milletvekilini de hep beraber gönderirsiniz. Gönderir misiniz?" diye konuştu. 

"Her yerde beni şu sloganlarla karşıladılar dün Kahramanmaraş'ta, Gaziantep'te, 'Türkiye birincisi olacağız, sizi oraya davet edeceğiz' diye. 'Antalya Türkiye birincisi olmaya var mısın" sözleriyle partililere seslenen Davutoğlu, "Evet" yanıtını aldı. 

Davutoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Milliyetçilik iddiasıyla gelip Türkiye'yi dışarıya muhtaç edenlere bir milliyetçilik dersi vermeye var mısın? Yörükler, Türkmenler, baş verirler ama baş eğmezler' demeye var mısın? Bizim başımızı eğenlere 2001'de bizi IMF'ye borçlu edenlere, 2001'de bizi bir piyade tüfeğine dahi borçlu edenlere ders vermeye var mısınız? Cumhuriyetçilik iddiasıyla gelen CHP'ye MHP'ye dönüp 'Cumhuriyet demek Cumhuriyeti yüceltmek demek, onurlu bir devlet kurmak demek' demeye var mısınız? Şimdi özgürlük iddiasıyla gelenlere 'gerçek özgürlükleri AK Parti'de tattık' demeye var mısınız? Antalya, tuzaklar kuruyorlar. Tuzakları kırmaya var mısın, var mısın? Yarın gün bugündür, fetih günüdür diyecek miyiz? Antalya söz verdi mi Toros sözüdür, sözünün gereğini yapar, biz noter filan sormayız." 

- Mitingden notlar

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, mitingin yapıldığı Turgut Özal Spor Salonu yanındaki alana araçla geldi. Burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu çifti, platformdan vatandaşları selamladı, karanfil dağıttı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması sık sık "Antalya seninle gurur duyuyor", "Dik dur eğilme, AK Gençlik seninle" sloganlarıyla kesildi.

Türk bayrakları ve parti flamalarıyla süslenen miting alanına, "Yüzümüz ak, alnımız ak, oyumuz ak. Yörükbeyine selam olsun",  "Ebediyen tütecek AK ocağın bacası, evine hoşgeldin, Türkiye'nin hocası", "Birlikte daha güçlü Antalya", "Sayın Başbakanımız Antalya'ya hoşgeldiniz" pankartları asıldı.

Alanda, Süper Lig'e çıkan Antalyaspor için "Antalyasporumuza Süper Lig'de başarılar dileriz" pankartı da yer aldı.

Öte yandan, meydandaki binalara, dev boyutta Türk bayrakları ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun resimleri asıldı. Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarıyla alanı dolduranlar, Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını alandaki dev ekrandan da izledi. 

Konuşması süresince boynunda Antalyaspor'un atkısını takan Davutoğlu'na mitingi sonunda Antalyasporlular Derneği Başkanı Nazif Tanır tarafından üzerinde "Şampiyon Davutoğlu" yazılı "7" numaralı forma hediye edildi.

AK Parti'nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan şarkıların da seslendirildiği mitinge, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, milletvekili ve milletvekili adayları katıldı.

(Bitti)