AK Parti'nin Antalya mitingi

AK Parti'nin Antalya mitingi
AK Parti'nin Antalya mitingi
- Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (6) "Gençleri evlendiriyoruz diye, bizi eleştirmeye kalkıyorlar. Biz gençlerimizin her şeyini yapar, önünü açar, onların yanında dururuz" - "Emeklilerimizi ve asgari ücretlilerimizi, TOKİ'nin yaptığı konutlardan ayda 250 liraya onları ev sahibi yapıyoruz. Kimse evsiz kalmayacak, kimse işsiz kalmayacak, kimse rızksız kalmayacak" - "65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız, kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını almaya devam edecek. Eskiden birinci derece yakınının yanında yaşıyorsa maaşı kesiliyordu. Şimdi diyeceğiz ki kim nerede yaşarsa yaşasın 65 yaş aylığı kesilmeyecek Allah'ın izniyle"

ANTALYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gençleri evlendiriyoruz diye, bizi eleştirmeye kalkıyorlar. Biz gençlerimizin her şeyini yapar, önünü açar, onların yanında dururuz" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, partisinin Antalya mitinginde yaptığı konuşmada, İstanbul'da bir kütüphane kafede gençlerle biraya geldiğini anımsatarak, bir gencin, kendisine, "Babam bana kız istemeye gitmiyor, sen ister misin Başbakanım" dediğini anlattı.

"Allah hayırlı eşler nasip etsin kızlarımıza oğlanlarımıza" diyen Davutoğlu, "Biz böyle gençlerimizle ilgileniyoruz diye, kıskandılar, gençleri evlendiriyoruz diye bizi eleştirmeye kalkıyorlar. Biz gençlerimizin her şeyini yapar, önünü açar, onların yanında dururuz" ifadesini kullandı. 

Gençlerin evliliklerine yardımcı olmak için çeyiz hesabı uygulamasını getirdiklerini ifade eden Davutoğlu şöyle devam etti:

"Anneler babalar, çocuk doğduğunda bizim Toros Dağlarında her doğan çocuk için bir kavak ağacı dikilirdi. Üstüne de büyüdükçe adı kazılırdı. Ya da başka ağaçlar. O ağaçlar çeyizde kullanılırdı. Şimdi annelere babalara buradan çağrıda bulunuyorum. Çocuk doğduğu zaman bir çeyiz hesabı açın küçük küçük hesapları biriktirin ya da daha sonra açın ne zaman isterseniz. Çocuk evleneceği gün ne kadar para biriktirmişseniz biz onun yüzde 20'sini ona ekliyoruz. 100 bin lira mı biriktirdiniz? 20 bin lira da devlet verecek, 200 bin lira mı biriktirdiğiniz? 40 bin lira da devlet verecek. Yüzde 20 devlet katkı verecek, buna da çeyiz hesabı diyoruz. Hanımlar, beyler bunun adı çeyiz hesabı. İşte devlet bu. Evlilik olduysa, 'benim ev ihtiyacım var' dediyse, bu sefer de evi almak için biriktirilen her paranın her hesabın peşinat olarak yatırılacak yüzde 25'in yüzde 15'ini biz karşılıyoruz. Her şeyinize bu anlamda katkıda bulunuyoruz." 

Davutoğlu, "Bundan sonra, bizim iki oğlan, iki kızımız var ama her zaman yanımızda olan bir de sırtımızı dayadığımız devletimiz var, devletimiz. Ailenin parçası oluyoruz, ailenin içinde aileyle birlikte planlıyoruz. Bilsinler kimse bizim dönemimizde, değil namerde, merde dahi muhtaç olmayacak" şeklinde konuştu.  

- "Geçmişe dönük tahakkuk eden borçlarınızı sileceğiz"

Gençlere bir müjde daha vermek istediğini kaydeden Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Geçmişe dönük tahakkuk eden borçlarınızı bu genel sağlık sigortası gelir testi üzerinden tahakkuk eden borçlarınızın hepsini de sileceğiz. Pasaportlarınıza bundan sonra harç almak yok. Yurt dışına çıkan gençlerden harç almayacağız, pasaport harcı ödemek yok. Türk Hava Yolları biletleri için de yurt dışında gençler için yüzde 25 indirim, yurt içi biletlerde yüzde 20 indirim sağlayacağız. Tüm gençlerimiz, interneti bedava kullanacak. Burada yabancı öğrencilerimiz var, sadece Türk gençleri, Türkiye gençleri değil bütün yabancı öğrenciler de ücretsiz kullanacak." 

Annelere ve babalara seslenen Davutoğlu, "Sevgili anneler babalar, yeni doğan bebeğiniz dünyaya gözünü açar açmaz dünyaya geldiği anda annelere ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üçüncü çocuk için 600 lira veriyoruz. Şimdiye kadar da 347 bin 960 civarında anneye bu ödemeyi yaptık. Bebek doğduğu anda devletin sıcaklığını hissedecek. Çalışan annelerimiz doğum sonrası yarı zamanlı çalışıp tam ücret alacaklar. Çocuğun okula başlama zamanına kadar da isterse yarı zamanlı yarı ücretli çalışacak. Merak etmeyin yeni dönemde belediyelere kreş açacağız ve bütün çocukları çalışan anneler buralara koyabilecek" diye konuştu.  

"AK Parti milletin ta kendisi. Millette ne varsa AK Parti'de o var. AK Parti'de ne varsa millete var" diyen Davutoğlu, sözlerine şöyle devam etti: 

"Emeklilik döneminde rahat bir emeklilik hayatı temin etmek bizim boynumuzun borcudur. Sizlere aylık yüz liradan yılda bin 200 lira, -bin 100 liraya kadar olanlara vermiştik- şimdi bütün emeklilere yılda bin 200 lira daha katkıda bulunuyoruz. Artık aileye yeni torunlar geliyor, 'Bireylerin aldıkları paralar, harçlıklar azalacak mı?' diye düşünmeyecekler. Dedeler, babaanneler, hepsi çocuklarını torunlarını bağırlarına basacak. Emekli esnafımızın maaşındaki prim kesintilerini de kaldırıyoruz. Emeklilerimizi ve asgari ücretlilerimizi  TOKİ'nin yaptığı konutlardan ayda 250 liraya onları ev sahibi yapıyoruz. Kimse evsiz kalmayacak, kimse işsiz kalmayacak, kimse rızksız kalmayacak." 

65 yaş üzeri vatandaşlara da müjde veren Davutoğlu, "65 yaşın üzerinde olup maaş almaya hak kazanmış bütün yaşlılarımız, kimin yanında yaşarsa yaşasın maaşını almaya devam edecek. Eskiden birinci derece yakınının yanında yaşıyorsa maaşı kesiliyordu. Şimdi diyeceğiz ki kim nerede yaşarsa yaşasın 65 yaş aylığı kesilmeyecek Allah'ın izniyle. Bununla ilgili kanuni değişikliği de yapıp yaşlılarımızın bu sorununu da çözeceğiz. Hayırlı uğurlu olsun" dedi.

Başbakan Davutoğlu, "Antalyalılar memnun musunuz? Çiftçimize sahip çıktığımızı şahitlik ediyor musunuz? Kadınlarımıza, gençlerimize, yaşlılarımıza sahip çıkıyor muyuz? Size sahip çıkan bu kadrolara siz de sahip çıkacak mısınız? 1 Kasım'da 'tek başına iş başına' diyecek misiniz?" şeklinde soru yöneltirken, alandakiler "evet" yanıtını verdi. 

Mitinge gelen vatandaşların öz çekim yapma isteği üzerine, Davutoğlu, "Bitince yapalım. Artık her yerde gelenek oldu, bitince yaparız" dedi.

- "Dikey değil yapay yapılaşma modeli ile şehirlerimizi yenileyeceğiz"

İnsana yatırım yaparken şehirleri de unutmadıklarını vurgulayan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"Şehirlerimizde de imar uygulamaları tamamen değişecek. Dikey değil yapay yapılaşma modeli ile şehirlerimizi yenileyeceğiz. Kişi başı 10 metrekare olan yeşil alan şartını 15 metrekareye kadar çıkaracağız. Zaten Antalya'nın her yeri yeşil ve mavi. Tarihi şehir merkezlerini canlandıracağız. Trafiğin yoğun olduğu şehir merkezlerimizde trafiği yerin altına alacağız. Şehirlerle ilgili vizyonumuz için de Antalyamızın ayrı bir yeri var çünkü Antalya ülkemizin turizm başkenti. Bütün dünyaya açılan penceremiz Antalya. Biz Antalya'ya teşekkür borçluyuz." 

- "Turizmde büyük atılımlar yaptık"

Turizme en çok yatırımı, Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığını söyleyen Davutoğlu, "Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyoruz. Biliyorsunuz son zamanda turizmde de büyük atılımlar yapıyoruz" dedi. 

Vatandaşların, "Antalya seninle gurur duyuyor" şeklindeki slogan atması üzerine, Davutoğlu, "Biz de Alanya'yla da Antalya'yla da gurur duyuyoruz, şöyle Geyik Dağı'na da selam olsun" karşılığını verdi. 

Turizmde 13 yılda 11 basamak çıktıklarına dikkati çeken Davutoğlu, dünya genelinde turist alan ülke sıralamasında 17'ncilikten 6'ncı sıraya yükseldiklerini bildirdi.

Türkiye'nin en çok turizm gelirine sahip ülke sıralamasında 12'nci olduğunu anlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"2002'de 13 milyon turist ülkemizi ziyaret ederken, 2014'de 40 milyona ulaştık. Antalya, 2012'deki toplam turist kadar belki daha fazla turist alıyor. Turizm gelirimiz yüzde 180 arttı. Gelirimizi 2 milyar dolardan 34 milyar dolara çıkardık. 436 mavi bayraklı plaj sıralamasıyla, dünyada ikinci sıradayız. 111 olan turizm alanı sayısını 270'e çıkardık. 13 yılda turizme 1 milyar 300 milyon lira altyapı desteği sağladık. Seyahat acentesi sayısını, 4 bin 344'den 8 bin 16'ya çıkararak tam iki misli, neredeyse 1.8 kat artış sağladık. Müze ve ören yerlerimiz, temmuz ayında doldu taştı. Temmuz 2014'de 2 milyon 791 bin olan turist sayısı, bu sene 3 milyon 197 bine çıktı. Sadece bir yılda müze ve ören yeri ziyaretçi sayısı yüzde 15 oranında arttı. Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en fazla giriş yaptıkları sınır kapısı, İstanbul. İkinci de Antalya. Antalya'ya yılda 11.5 milyon ziyaretçi geliyor. 11.5 milyon, birçok ülkenin toplam nüfusu kadar."

(Sürecek)