AK Parti'nin Aydın mitingi

AK Parti'nin Aydın mitingi
AK Parti'nin Aydın mitingi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) -"Daha düne kadar 'F tipi' deyip bu paralelcilere seslenenler, paralelcileri tehdit olarak görenler, şimdi onlarla iş tutuyorlar. Bu savcılar meslekten HSYK kararıyla men edildiğinde; CHP'li milletvekili 'bu savcıları iktidara gelirsek göreve iade edeceğiz' dedi. Kimlerin eli kimlerin cebinde görüyor musunuz?" -"CHP'nin sicili demokrasi anlamında bozuktur. 27 Nisan e muhtırası bize verildiğinde biz dimdik ayakta durduk. Ama CHP Genel Sekreteri, MHP Genel Başkan yardımcıları; bunlar bizim hislerimize tercüman oldular deyip, muhtıracılara sahip çıktılar" -"Şimdi burada da ister 'yörük Ahmet deyin, ister zeybek Ahmet, ister efe Ahmet', ama biz bu milletin her bir ferdiyle aynı dili konuşuruz, aynı gönül dilini" -"Bir millet eğer kendi silahını yapamıyorsa, bir milletin ordusu, eğer başkalarının silahına muhtaçsa o millet bağımsız olamaz"

AYDIN (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Daha düne kadar 'F tipi' deyip bu paralelcilere seslenenler, paralelcileri tehdit olarak görenler, şimdi onlarla iş tutuyorlar. Bu savcılar meslekten HSYK kararıyla men edildiğinde; CHP 'li milletvekili 'bu savcıları iktidara gelirsek göreve iade edeceğiz' dedi. Kimlerin eli kimlerin cebinde görüyor musunuz?" değerlendirmesinde bulundu. 

Partisinin Aydın mitinginde konuşan Davutoğlu, "CHP'nin sicili demokrasi anlamında bozuktur. 27 Nisan e muhtırası bize verildiğinde biz dimdik ayakta durduk. Ama CHP Genel Sekreteri, MHP Genel Başkan yardımcıları; bunlar bizim hislerimize tercüman oldular deyip, muhtıracılara sahip çıktılar" dedi. 

Davutoğlu, mitinge katılanlara "Şimdi Adnan Menderes'in çocukları, hangi partiye oy vermiş olursa olsun, aziz Aydınlılar ihtilale, darbeye vesayete sahip çıkanlara; siz oy verir misiniz? verir misiniz?" diye seslendi. Vatandaşlar da "Hayır" karşılığını verdi. 

CHP'ye oy verecek olan vatandaşlara çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Daha düne kadar F tipi deyip bu paralelcilere seslenenler, paralelcileri tehdit olarak görenler, şimdi onlarla iş tutuyorlar, iş tutuyorlar. Bu savcılar meslekten HSYK kararıyla men edildiğinde; CHP'li milletvekili 'bu savcıları iktidara gelirsek göreve iade edeceğiz' dedi. Kimlerin eli kimlerin cebinde görüyor musunuz?" diye konuştu. 

"Efelerin içinde yörük Ahmet'i seçecek misiniz, seçecek misiniz" şeklinde meydandakilere seslenen Başbakan Davutoğlu şöyle devam etti:

"Efelerin içinden kardeşiniz yörük Ahmet'i seçecek misiniz? İşte böyle biz yörük Ali'nin yolcusuyuz. Bahçeli, Diyarbakır'da bana 'serok Ahmet' dediklerini bahane gösterip eleştiriyor; bilmediği şu; doğrudur orada Kürtçe, Zazaca 'serok Ahmet' dediler. Ama Erzurum'da 'dadaş Ahmet' dediler. Elazığ'da 'gakkoş Ahmet' dediler. Sivas'ta 'yiğido Ahmet' dediler. Osmaniye'de 'yörük Ahmet, Türkmen Ahmet' dediler. Şimdi burada da ister yörük Ahmet deyin, ister zeybek Ahmet, ister efe Ahmet', ama biz bu milletin her bir ferdiyle aynı dili konuşuruz, aynı gönül dilini. Sizlerin yiğit efelerin, zeybeklerin omzuyla omuz omuza olmak bize en büyük şereftir."

-"Çanakkale'yi onlara dar etmiş bir milletiz.."

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin onurlu ve izzetli bir devlet olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Biz yedi düvele meydan okumuş, Çanakkale'yi onlara dar etmiş bir milletiz. Ama bir de düşünün 2002 yılını hayal edin, yörük Ali'nin demirci Efenin düştüğü duruma bakınız ki, Bahçeli, Başbakan Yardımcısı olduğu o 3'lü koalisyonun karanlık günlerinde, Türkiye en ufak silah için bile başka ülkelere muhtaçtı, başka ülkelere. Biz iktidara geldik, insansız hava araçlarını İsrail'den alıyorduk. Türkiye'de tanka ihtiyaç vardı, başka bir ülkeden alıyorduk, onlar da şart koşuyordu, şuralarda kullanmayacaksın diye" ifadelerini kullandı. 

AK Parti iktidarları başladığı günden itibaren proje geliştirdiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Şu sonuca vardık ki; bir millet eğer kendi silahını yapamıyorsa, bir milletin ordusu, eğer başkalarının silahına muhtaçsa o millet bağımsız olamaz. Bunu ben akademik hayatta kitaplarımda da yazdım. İlk üzerinde durduğumuz şey, savunma sanayimiz oldu. Milli savunma sanayi" dedi. 

Davutoğlu, "Başkalarından helikopter alıyorduk, şartlar koşuyorlardı. Geçen hafta Bitlis'ten Muş'a uçarken, dediler ki, 'Efendim şu anda sağ kolunuzda ve Türk yapımı Atak Helikopterleri hizmete girdi' döndüm baktım. Kanat kanata uçuyoruz, sol yanımızda ikinci Atak Helikopterleri, geçen hafta başbakanlığa ilk defa hizmet sunan Atak Helikopteri artık Türk semalarında" diye konuştu. 

Kendilerine şereften bahsederek ders vermeye kalkanlara da seslenen Davutoğlu, "Şeref öyle bir şeydir ki; semalarında kendi helikopterini uçurur. Kara ordusunda kendi tankını, Altay Tankını kullanır" dedi. 

-" Ekonomi sağlam olmadan güçlü olamazsınız"

Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu ziyaret ettiklerini hatırlatan Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Yörük obalarının, Türkmen boylarının, efelerin ecdadı, kayı boyunun şahı, Süleyman Şah'ın huzuruna vardık. Hani Diriliş filminde şimdi gösteriyorlar ya işte o, işte oraya giderken kullandığımız her araç bizim malımızdı, bizim. Düşünün ki, hani demirci ustası vuruyor ya, 'hakdır Allah, haydır Allah...' işte olur ya bu zikir, bakın o zaman bile kılıcı kendimiz yapmaya çalışmışız. Daha Obayken bile, daha beylik değiliz, devlet değiliz. İmparatorluk değiliz, ama kendi kılıcımızı kendimiz yapıyoruz. 2002 Türkiyesinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti kılıca dahi dışarıya muhtaç hale gelmiş."  

Davutoğlu, partililere "Türkiye'de milli helikopteri kim yaptı? Milli savaş uçağını kim yapıyor, milli tankı Altay Tankını kim yaptı" diye sordu?  

"Demokrasi güçlü olacaksa, devlet güçlü olacaksa o ekonomiyle olur" değerlendirmesinde bulunan Başbakan Davutoğlu, "Ekonomi sağlam olmadan güçlü olamazsınız ve devlet olmanın eskiden sembollerinden biri de eskiden sikke basmaktı, para basmaktı. 2002'de Türkiye Cumhuriyeti yazan üzerinde albayrak olan Türk Lirası 6 tane sıfırla doluydu, değeri yoktu, değeri. Türk lirasına değeri kim kazandırdı" dedi. 

Başbakan Davutoğlu, "14 Mayıs Türkiye'nin 2013'te AK Parti hükumetleri yönetiminde IMF'ye son borcunu ödediği, borçlu olmaktan çıktığı tarih. Bize borçlu bir Türkiye devrettiler. Bize boynu eğik bir Türkiye devrettiler, ama biz o ülkeden IMF'ye borç veren kudretli bir ülke çıkardık. Yeni Türkiye bu" diye konuştu.