AK Parti'nin Balıkesir mitingi

AK Parti'nin Balıkesir mitingi
AK Parti'nin Balıkesir mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Niye Mısır'da büyükelçimiz yok biliniyor. Çünkü Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum etmiş bir rejim var. Problemimiz Mısır halkıyla değilki Mısır devletiyle dahi değil. Problemimiz darbecilerle" - "Şimdi Kılıçdaroğlu'nu sınava sokma zamanı geldi. Çıksın söylesin, seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin yanında mı darbeci Sisi'nin yanında mı?" - "Siz daha Kılıçdaroğlu'nun ağzından doğru biz söz duyduğunuz mu? Bir gün söylediğini ertesi gün yalanlayan, çark eden birinden siz medet umar mısınız? Onun vaatlerine kanar mısınız?"

BALIKESİR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Niye Mısır'da büyükelçimiz yok biliniyor. Çünkü Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum etmiş bir rejim var. Problemimiz Mısır halkıyla değilki Mısır devletiyle dahi değil. Problemimiz darbecilerle" dedi.

Davutoğlu, partisinin Balıkesir mitinginde vatandaşlara seslendi. Türkiye'nin, cumhuriyetin üzerinden 80 yıl geçmesine karşın 2002'de hala Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaç duyduğu silahları dışarıdan hibe olarak aldığını anlatan Davutoğlu, "Para ödeyecek, onların bedelini ödeyecek elimizde imkan yoktu. İnsansız hava aracını İsrail'den alıyorduk. Tankları başka ülkelerden hibe olarak alıyorduk. Başkalarının hibesiyle Kuvayımilliye olur mu? Başkalarına muhtaç olan bir ülke Kuvayımilliye ruhunu yaşatabilir mi" diye konuştu.

AK Parti hükümetleri kurulduktan sonra Türkiye Cumhuriyeti devletinin kendi "Atak" helikopterini yapar hale geldiğini belirten Davutoğlu, Atak helikopterlerinin geçen hafta hizmete girdiğini ve ilk görevinde Bitlis-Muş arasında Başbakanlık helikopterine eşlik ettiğini söyledi.

Davutoğlu, "O kadar büyük gurur duydum ki aklıma Balıkesir'de toplanan Hilmi Efendi, Müftü Abdullah Efendi geldi. Dedim ki eğer onlar Türk semalarında Türk yapımı Atak helikopterlerini görseydi değil Yunan ordularına dünyaya meydan okurlardı" ifadesini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, vatandaşların "Dik dur eğilme, Balıkesir seninle" tezahüratlarına, "Hiç şüphemiz yok Balıkesir bizimle her zaman bizimle oldu, her zaman bizimle olacak" karşılığını verdi.

Gençlerin yoğun sevgi gösterisi üzerine de Davutoğlu, "Sizlerle buluşmak bir hoca için en büyük şereftir gençler. Türkiye'nin bütün meydanlarında gençlerimizi böyle inançla aşkla şevkle gördükçe 2023'ten emin oluyoruz. Biz 2002 Türkiye'sinden bugünlere getirdik. İnşallah bu gençlerin idare edeceği Türkiye küresel bir güç olacak" diye konuştu.

-"Dünyanın umudu yükselen Türkiye'nin mazlumlara kucak açan elidir"

Bütün dünyanın umudunun yükselen Türkiye'nin mazlumlara kucak açan eli olduğunu dile getiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Kervan yola çıktı, küresel güç olacak Türkiye'ye var mısınız? Herkesin onuruyla yaşadığı, izzetiyle itibarıyla bütün haklarının korunduğu yeni Türkiye'ye var mısınız? Kendi tankını, kendi uçağını, kendi gemisini, kendi otomobilini, kendi denizaltısını, kendi uzay ajansını kuran büyük Türkiye'ye var mısınız? İnşallah dünyanın en güçlü 10 ekonomisi arasına girecek yükselen Türkiye'ye var mısınız? Bunun için huzur lazım, bunun için istikrar lazım, bunun için güven lazım, bunun için iddia ve ideal lazım. Bütün bunları harekete geçirmeye var mısınız? İstikrarımızı bozmak için bir takım tuzaklarla 1990'lı yıllarda olduğu gibi koalisyon hesabı yapanlara şöyle bir demokrasi sillesi vurmaya var mısınız? Onlara buraya gelirlerse Kurtdereli Mehmet Pehlivan gibi iyi bir elense çekmeye var mısınız? Bütün muhalefet partilerini iyi bir elenseyle kündeye getirmeye var mısınız? 7 Haziran'da inşallah gür bir ses duyacak mıyız? Hiç şüphemiz yok."

AK Parti'nin bu iddialarla ve hedeflerle Kuvayımilliye ruhunu 2023'e taşıdığını belirten Davutoğlu, muhalefet partilerini eleştirerek, " CHP  hiçbir şey kalmamış gibi HDP ile Diyanet'in kapatılmasını tavsiye ediyor. Zaten şimdi biz bunlara artık HDP, CHP demiyorum, CHDP. Çünkü ikisinin derdi de dinle. Biri Türkleri dininden uzaklaştırmaya çalıyor, biri Kürtleri. Halbuki Türkler, Kürtler Alparslan'ın ordusunda tekbir için İslam için bu toprağı vatan kılmak için savaştılar. Aynı şekilde, Türkler, Kürtler, Sünniler, Aleviler, Seyit Onbaşı ile Çanakkale'de hep beraber oldular" değerlendirmesinde bulundu. 

Her ikisinin de Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e olmadık hakaretlerde bulunduğunu ifade eden Davutoğlu, Gözmez'in dün Mescid-i Aksa'da tarihi bir hutbe okuduğunu anımsattı.

Hasan Basri Çantay, Gönenli Mehmet Efendi ve 78 milyon adına bu hutbeyi okuduğunu belirten Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mescid-i Aksa'nın bizim için kutsal olduğunu dahi bilmeyenler soruyorlar, 'İsrail ile biz niye dost olmuyoruz?' diye. Kılıçdaroğlu dün yine Kahramanmaraş'ta demiş ki 'Bizim niye İsrail'de büyükelçimiz yok.' Dört ülke sayarak, Suriye'yi, Mısır'ı...Şimdi, bugün anlaşılıyor. Kılıçdaroğlu bugün cevap versin, değilse yarın. Niye Mısır'da büyükelçimiz yok biliniyor. Çünkü Mısır'da seçilmiş cumhurbaşkanını idama mahkum etmiş bir rejim var. Problemimiz Mısır halkıyla değilki Mısır devletiyle dahi değil. Problemimiz darbecilerle. Şimdi Kılıçdaroğlu'nu sınava sokma zamanı geldi. Çıksın söylesin, seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi'nin yanında mı darbeci Sisi'nin yanında mı? Elemanlarını Sisi'ye gönderdi. Türkiye'yi eleştiriyor, 'niye böyle davranıyorsunuz?' diye. Yine İsrail'de 'niye büyükelçimiz yok' diyor. Biz Mescid-i Aksa'ya asker postallarıyla girenlerle dost olur muyuz? 'Kılıçdaroğlu, olalım' diyor. Ona bir cevap verecek misiniz?"

-"HDP'yi destekleyen CHP'den ulusalcılık çıkar mı?" 

Kuvayımilliye ruhuyla dolu Balıkesirliler'e, özellikle CHP'ye oy verenlere seslenen Davutoğlu, CHP'nin batıda ulusalcı olduğunu ancak doğuda bambaşka konuştuğunu belirtti.

"CHP Genel Başkan Danışmanı diyor ki HDP'nin barajı geçmesi bizim için çok önemli. HDP'yi destekleyeceğiz. HDP'yi destekleyen CHP'den ulusalcılık çıkar mı? Paralelcilerle iş tutan CHP'den ulusalcılık çıkar mı? Çıkarsa ırkçılık çıkar. Şimdi olduğu gibi 'Suriyeliler'i dışarı gönderelim' diyen yabancı düşmanı bir yaklaşım çıkar" diyen Davutoğlu, MHP 'ye oy verenlere de seslenerek, Türkiye'nin 2002'de Orta Asya'ya, Balkanlar'a, Kırım Tatarlarına yardım edecek durumda olmadığını, hatta diplomatik kağıtlarını basacak parasının bulunmadığını söyledi.

"Bu mu milliyetçilik?" diye soran Davutoğlu,  Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyatdin Kassanov'un da alanda bulunduğunu belirterek, 3-4 bin Ahıskalı ile Bursa'ya geldiklerini ifade etti.

Dünyanın her yerindeki Ahıskalılar'ı, Tatarlar'ı, soydaşları ve gönüldaşları ismen bildiklerini belirten Davutoğlu, Dışişleri Bakanı iken dünyanın bir köşesindeki Ahıskalıların ihtiyaçlarının karşılanması ve imkanların seferber edilmesi için talimat verdiğini aktardı.

Artık güçlü ve şefkatli bir Türkiye bulunduğunu dile getiren Davutoğlu, Ukrayna'da 3 bin Ahıskalının iki taraf arasında sıkıştığı dönemde bunu yetkililerle istişare etiklerini belirterek, "Madem ki bu Ahıskalılar, Stalin döneminde Türk oldukları, Müslüman oldukları için katledildiler, sürüldüler bizim üzerimize vebaldir, hepsini getireceğiz. Ukrayna'da ateş altındaki Ahıskalıları tek tek kurtarmaya and içtik, ahdettik. Yoksa bu Anadolu toplarındaki Kuvayımilliye'nin hakkını veremeyiz" ifadelerini kullandı.

Üsküp ziyaretinde kendisinden bayrak istendiğini hatırlatan Davutoğlu, herkese al bayrak, Kuran-ı Kerim ve Türkçe sözlük gönderilmesi için talimat verdiğini hatırlattı.

"MHP'ye de bunları anlatmak lazım" diyen Davutoğlu, Türkiye'nin 2002'de ekonomik kriz içinde kıvrandığını,12 yılda ise devin ayağa kalktığını, ihracatın 36 milyardan 158 milyara, milli gelirin ise 230 milyardan 830 milyar dolara çıktığını söyledi.

Türkiye'nin her alanda, dünyanın öncü ülkesi haline geldiğini ifade eden Davutoğlu, ülkenin Avrupa'nın en büyük tarım üreticisi olduğunu belirti.

Dünyada Türkiye'nin katettiği ve küresel krize rağmen elde ettiği mesafeyi görenlerin hayranlıkla izlediğini aktaran Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ama Kılıçdaroğlu baktığımda her gün bir yalan üretiyor, her gün bir yalan. Bugün Kahramanmaraş'ta yine zikrettiği için sordum, bir cümlede 3 yalanı birden söyleyebiliyor. Türkiye'de diyor, '200 liranın altında 17 milyon kişi yaşıyor'. Yalan.  'Türkiye'de bin liranın altında 8 milyon emekli var' diyor. Yalan. 'Türkiye'de 6 milyon işsiz var' diyor. Yalan. Siz daha Kılıçdaroğlu'nun ağzından doğru biz söz duyduğunuz mu? Bir gün söylediğini ertesi gün yalanlayan, çark eden birinden siz medet umar mısınız? Onun vaatlerine kanar mısınız? Anlaşılan biri eline bir kağıt vermiş ve demiş ki bizim insanımız saftır, ne dersen tekrar tekrar söyle inanır. Allah aşkına bu millet bu şekilde, hiçbir temeli olmayan vaatlere inanacak kadar saf değil. Bu millet ancak ve ancak yapılana inanır, yapanı görür, yapanı takdir eder.''

"12 yıl içinde muhtaç bir Türkiye'den muktedir bir Türkiye'ye kim getirdi? IMF borcunu kim bitirdi?" diye soran Davutoğlu, alandaki vatandaşlardan "AK Parti" yanıtını aldı.

- Balıkesir'e yapılan yatırımlar

Balıkesir'de, Bandırma 17 Eylül Üniversitesinin 23 Nisan'da çıkan yasayla kurulduğunu hatırlatan Davutoğlu, 76 kilometre olan bölünmüş yolun 543 kilometreye çıkarıldığını, Edremit'e bir havaalanı açıldığını anımsattı.

Balıkesir'i, Marmara, Ege ve İç Anadolu'yu buluşturan önemli bir kavşak şehir haline getireceklerini söyleyen Davutoğlu, ilin komşu illere duble yollarla bağlandığını ve İstanbul'dan İzmir'e yapılacak otoyol ile Balıkesir, İstanbul arasının iki saate düşeceğini ifade etti.

Balıkesir'in Yüksek Hızlı Trenle Bursa, İstanbul, Ankara, Konya ile birleşeceğini ve merkez üs haline geleceğini kaydeden Davutoğlu, Marmaray ringin de İstanbul, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa üzerinden bir ringle, tekrar İstanbul'a gideceğini anlattı.

Ege, Marmara, doğu, batı, kuzey ve güney arasında seyahat eden herkesin bir şekilde Balıkesir'e uğrayacağını ifade eden Davutoğlu, Balıkesir ve Havran Devlet Hastanesinin yapımının sürdüğünü hatırlattı.

-Notlar

Başbakan Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, mitingin yapıldığı Kuvayımilliye Meydanı'na parti otobüsüyle geldi. Burada vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Davutoğlu çifti, platformdan vatandaşları selamladı, karanfil dağıttı.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşması "Gençlik burada, hocasının yanında", Başbakan Ahmet, millet sana emanet", "Balıkesir seninle gurur duyuyor", "Vur vur inlesin, Pensilvan'ya  dinlesin" sloganlarıyla kesildi.

Parti bayraklarıyla süslenen miting alanında, "Ecdadın ruhu, ümmetin umudu hoşgeldin Ahmed Davutoğlu", "Yeni Türkiye yeni güç hedef 2023", "Sen yorma bu bedeni bu millet biliyor, uğruna kefen giyeni, takmıyoruz biz ne Kemal'i ne Gülen'i, dik dur eğilme ki bütün dünya bilmeli, yeniden doğuyor Osmanlı Devleti", "Bize her yer Türkiye", ''Daime adalet daima kalkınma", ''Haydi şimdi götür bizi Ahmet Hoca'ya'', "Birlikte daha güçlü Türkiye", "Millete hizmet, hedef büyük medeniyet", "Dün, Alp'ti, Yeniçeri'ydi, yiğitlerin adı bugün gençliktir, Osmanlı'nın aziz evladı", "Yeni Türkiye sözleşmesi 2023, cumhuriyetimizin demokrasiyle taçlandırılması geri döndürülemez", "Kul inşallah der, Allah inşa eder, 400 vekil tamam inşallah", "Onlar konuşur, AK Parti yapar", "Biz konuştuğumuzda tarih konuşacak,  biz konuştuğumuzda gelecek konuşacak", "Söyle var mısın Balıkesir"  pankartları asıldı.

Bu arada meydana babaannesi Hacıkızebe Davutoğlu'nun torunu Başbakan Davutoğlu için ettiği dua olan "Ahmet'im; dünyalar ayağına gele, herkes sana akıl danışa büyük adam olasın, halka hizmetkar olası, oğlun ola ordu olasın, kızın ola oba kurasın" pankartı asıldığı görüldü.

Ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti bayraklarıyla alanı dolduranlar, Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasını alandaki iki dev ekrandan da izledi.

AK Parti'nin seçim kampanyası kapsamında hazırlanan şarkıların da seslendirildiği mitinge, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Balıkesir milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı.

(Bitti)