AK Parti'nin Bolu mitingi

AK Parti'nin Bolu mitingi
AK Parti'nin Bolu mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Kılıçdaroğlu, bir iki cümlede üç yalanı birden söylüyor. '(Geliri) 200 liranın altında 17 milyon kişi var' diyor. Gençler burada. Gençlere verdiğimiz burs, kredi 330 lira. 200 lira nerede, bir gence verdiğimiz 330 lira nerede?" - "Türkiye'ye 'yoksulluğa gidiyor veya geri kalmış' diyorlar. Rakamlar her şeyi ortaya koyuyor. 83 yılda yapılan bölünmüş yol 6 bin 700 kilometre, AK Parti döneminde 13 yılda yapılan 18 bin kilometre"

BOLU (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal  Kılıçdaroğlu 'nun, geliri 200 liranın altında 17 milyon kişi bulunduğuna ilişkin sözlerine karşılık, "Kılıçdaroğlu, bir iki cümlede üç yalanı birden söylüyor. '200 liranın altında 17 milyon kişi var' diyor. Gençler burada. Gençlere verdiğimiz burs, kredi 330 lira. 200 lira nerede, bir gence verdiğimiz 330 lira nerede?" dedi.

Davutoğlu, partisinin Bolu'da düzenlediği mitingdeki konuşmasında, HDP'nin Adana ve Mersin'deki parti binalarına yapılan saldırıları kınadıklarını ve olayın üzerine gittikleri, CHP, HDP ve MHP 'nin saldırıyla ilgili aynı dili konuşarak AK Parti'yi suçladığını söyledi. Üç muhalefet partisi ile paralel yapıyı "ETP" yani "Eski Türkiye Partisi" olarak nitelendiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bolu Dağı'nın geçilmediği dönemler var ya, bunlar o eski Türkiye dönemlerinin partisi. Gençlerimizin bir kısmı muhtemelen o günleri hatırlamaz. 'Eski Türkiye' demek 27 Mayıs darbesi demek. 'Eski Türkiye' demek 12 Eylül'ün cuntacı rejimi demek. 'Eski Türkiye' demek 28 Şubat'ın inanç düşmanı Batı Çalışma Grubu demek, ikna odaları demek. 'Eski Türkiye' demek AK Parti'nin önünü kesmek için her türlü dolabı çeviren, her türlü tuzağı kuran çeteler demek."

- "Yalancı değil mi? Her şey yalan" -

Köroğlu'nun "Tüfek icat oldu, mertlik bozuldu" sözünü anımsatan Davutoğlu, "2002'de biz kendi tüfeğimizi bile yapamıyorduk. Kendi tankımızı bırakın yapmayı, başkalarından hibe olarak alıp bir yerlerden tamir ettiriyorduk. Yani namerde muhtaç olmuştuk" diye konuştu.

Meydandakilere "Eğer buraya Bahçeli gelirse kendisine 'sizin döneminizde Türkiye IMF kapısında bekliyor muydu?' diye bir sorun" diyen Davutoğlu, Türkiye'yi IMF'den AK Parti'nin kurtardığını belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na geliri 200 liranın altındaki 17 milyon kişinin nerede yaşadığını soran Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Yalancı değil mi? Her şey yalan. 'İspat et' diyorum, aynı şeyi tekrar ediyor. Tembel talebeler vardır. Bir şeyi ezberlerler, sen ne sorsan o aynı kağıdı okur, aynı şeyi söyler. Çünkü muhakeme olmadığı için ezberlediği şeyi söyler. Bunların ezberini bozacağız. Kılıçdaroğlu, bir iki cümlede üç yalanı birden söylüyor. '200 liranın altında 17 milyon kişi var' diyor. Gençler burada. Gençlere verdiğimiz burs, kredi 330 lira. 200 lira nerede, bir gence verdiğimiz 330 lira nerede? Bizim eşini kaybetmiş değerli hanımefendilere verdiğimiz sosyal yardım 250 lira. Geçen haftadan itibaren başladık, doğum yapan kadınlarımıza ilk doğumda 300 lira, ikinci doğumda 400 lira, üçüncü doğumda 600 lira veriyoruz. Bakın Kılıçdaroğlu gibi ilerideki bir vadeye atmıyorum. 'Verdik' diyorum, 'veriyoruz' diyorum, 'vereceğiz' diyorum."

- "Kendi şer ittifaklarıyla baş başa kalsınlar" -

Davutoğlu, AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye'de 76 üniversite bulunduğunu, 12 yılda kurulu üniversite sayısının 193'e yükseldiğini belirterek, "Şimdi Türkiye'ye 'yoksulluğa gidiyor veya geri kalmış' diyorlar. Bu rakamlar her şeyi ortaya koyuyor. 83 yılda yapılan bölünmüş yol 6 bin 700 kilometre, AK Parti döneminde 13 yılda yapılan 18 bin kilometre. Bizden önceki bütün cumhuriyet tarihinde açılan havaalanı sayısı 26, AK Parti döneminde açılan havaalanı sayısı 53" ifadesini kullandı.

Meydandakilerin "Dik dur eğilme, bu AK gençlik seninle" tezahüratları üzerine Davutoğlu, "Allah aşkına biz Bolu Dağı'nda kalmışız, Bolu'nun suyunu içmisiz, Köroğlu'nu okumuşuz, Akşemseddin'in duasını almışız, bizim boynumuz eğilir mi, başımız eğilir mi? Biz Fatih Sultan Mehmet Han'ın çizgisini sürdürüyoruz. Bırakın onlar kendi şer ittifaklarıyla baş başa kalsınlar. Hep bu tuzakları kurdular, kurmaya devam ediyorlar" dedi.

(Sürecek)