AK Parti'nin Bursa mitingi

AK Parti'nin Bursa mitingi
AK Parti'nin Bursa mitingi
-Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) -"Diyanet İşleri Başkanımız Türkiye'yi, milletimizi temsilen, Mescid-i Aksa'da dün hutbe okudu. O Diyanet İşleri Başkanı'na hakaret eden HDP Eş Başkanı, CHP'liler ders alsınlar, ders" -"Miraç, Mescid-i Aksa'dır. Mescid-i Aksa bizim ilk kıblemizdir. İlk kıblemize asker postallarıyla girenle biz dost olmayız. Bedeli ne olursa olsun olmayız" -"Dört yanlış yan yana. Karşılarında 'elif' gibi bir doğru var. Bizim hareketimizin sembolü 'elif'tir. Uludağ gibi dimdik duran 'elif'tir"

ANKARA (AA) - AK Parti  Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in Türkiye'yi temsilen dün Mescid-i Aksa'da hutbe okuduğunu belirterek, "O Diyanet İşleri Başkanı'na hakaret eden HDP Eş Başkanı, CHP 'liler ders alsınlar, ders" dedi.

Davutoğlu, Gökdere Meydanı'ndaki mitingte, üniversite sınavlarında "dört yanlışın bir doğruyu götürmesi" kuralını anımsatarak, "Bunlara diyorlar ki 'Siz dört yanlışsınız ama doğru olan AK Parti'yi götürün.' Biz de diyoruz ki: Bu sınav üniversite sınavı değil millet sınavı, burada bir doğru dört yanlışı götürür" ifadesini kullandı.  

CHP'nin, "tek parti zihniyetini bugüne getirdiğini, her gün yalan söylediğini, milletle kavgalı olduğunu" ifade eden Davutoğlu, bu nedenle CHP'yi birinci yanlış olarak tanımladı. Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:  

"İkinci yanlış, MHP . Neden? Madem sen millete hizmet edecektin 2002'de Başbakan Yardımcılığını bırakıp, niye terk ettin? Niye şimdi 'çatı aday' diye bir adayı çıkarıp, karşımıza geçtin? İkinci yanlış, MHP. Üçüncü yanlış, mübarek Miraç Kandili'ni dün idrak ettik, Diyanet İşleri Başkanımız Türkiye'yi, milletimizi temsilen Mescid-i Aksa'da dün hutbe okudu, o Diyanet İşleri Başkanı'na hakaret eden HDP Eş Başkanı, CHP'liler ders alsınlar, ders. Mescid-i Aksa bizim miracımızın sembolüdür. Hazreti Peygamber'in miraca yükseldiği makamın olduğu yerdir Mescid-i Aksa da Kudüs de. Bu gafil, özellikle de şimdi Bursa'da dahi gelip buradaki samimi Kürt vatandaşlarımızdan destek istemeye kalkışan bu gafil HDP Eş Başkanı diyor ki 'Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır.' Yanlışın büyüğünü görüyor musunuz? Şimdi Ulu Cami'ye giden, Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın kokusunu alan bir Bursalı Allah aşkına bu adamlara oy verir mi?"

-"İşte din derslerini biz bunun için zorunlu kılıyoruz" 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu 'nun "Niye bizim İsrail'de büyükelçimiz yok" diye sorduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Miraç günü bunu soruyor. Bilmiyor ki. Öğrenmesi lazım. Miraç, Mescid-i Aksa'dır. Mescid-i Aksa bizim ilk kıblemizdir. İlk kıblemize asker postallarıyla girenle biz dost olmayız. Bedeli ne olursa olsun olmayız" diye konuştu. 

Kılıçdaroğlu'na sorulsa Mescid-i Aksa'nın nerede olduğunu bilemeyeceğini söyleyen Davutoğlu, "Sonra da 'Din derslerinin zorunluluğunu kaldıralım' der. İşte din derslerini biz bunun için zorunlu kılıyoruz, öğrensin, millet dinini öğrensin, başka dinleri de öğrensin ama ezberden konuşmasın" değerlendirmesini yaptı. 

Davutoğlu, Paralel Yapı'nın dördüncü yanlış olduğunu dile getirerek, Diyarbakır Belediye binasının arkasından girip, HDP Belediye Başkanı ile oturup, Kandil ile Pensilvanya arasında bağ kurmaya çalıştıklarını kaydetti. Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Dört yanlış yan yana. Karşılarında elif gibi bir doğru var. Bizim hareketimizin sembolü eliftir. Uludağ gibi dimdik duran eliftir. Ey Bursa bu gafiller karşısında elif gibi duranların yanında olacak mısınız? Ulu Cami'nin, ulu sultanların hakkını verecek misiniz? Yani özetle, bir doğru 7 Haziran'da dört yanlışı birden tarihten silecek."

Bahçeli'nin Başbakan Yardımcısı olduğu, DSP olarak CHP zihniyetinin devam ettiği günlerde Türkiye'nin IMF'nin borç istediğini belirtti. CHP'nin "2002'de biz yoktuk" dediğini anımsatan Davutoğlu, 1994'te ise CHP-DYP koalisyonunun IMF'den borç aldığını söyledi. 

-"Onlar konuşa dursunlar, biz yeni bir Türkiye inşa ediyoruz"  

Davutoğlu, alandakilere "milleti borçtan kurtaran kim" diye sordu, Türkiye'nin 2002'de terörle mücadele için silah satın alırken, hibe kullanmak zorunda kaldığını hatırlattı. Türkiye'nin kasasında o silahların bedelini ödeyecek para olmadığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:  

"Modernizasyon için İsrail'e gönderiyorduk. Hiçbir silahı yapamaz durumdaydık. Silahını yapamaz durumdaki birisi, kimden silah alıyorsa onun önünde başı eğik olur. Ey Bursalılar şimdi sizi şahit kılıyorum, bir hafta önce Bitlis'ten Muş'a uçarken, Başbakanlık helikopterinin sağ ve sol yanında iki helikopter daha vardı. Yüzde yüz Türk yapımı ATAK helikopteri. Artık biz kimseden helikopter istemeyeceğiz, kendi helikopterimizi yapıyoruz. Kimseden tank istemeyeceğiz, kendi tankımızı, kendi füzemizi yapıyoruz, kendi uzay ajansımızı yapıyoruz. İnşallah Uludağ'ın o ulu semalarında, en geç 2023'te milli savaş uçağımızı uçuracağız, Türk yapımı milli savaş uçağı. Onlar konuşa dursunlar, onlar yalan ve palavralar üzerine konuşa dursunlar, biz yeni bir Türkiye inşa ediyoruz. Milli savaş uçağımızı yapan kim? Türkiye'ye onuru itibarı kazandıran kim? Paradan altı sıfırı atıp, itibar kazandıran kim?"   

Başbakan Davutoğlu, 2002'de 70 olan toplam organize sanayi bölgesi sayısının 281'e, buralarda istihdam edilen işçi sayısının da 415 binden 1,5 milyona çıktığını bildirdi.

(Sürecek)