AK Parti'nin Bursa mitingi

AK Parti'nin Bursa mitingi
AK Parti'nin Bursa mitingi
- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (2) - "Seçim mühendisliği yaparak milletin karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle geleceğine karar vermesinin önününe geçmeye çalışıyorlar" - "PKK kahrolsun, DEAŞ kahrolsun, DHKP-C, bütün terör örgütleri kahrolsun. Canlarımızı bizden alan kim varsa hepsi kahrolsun. Bunlar, bu terör örgütleri 7 Haziran'dan itibaren adeta bir yerden emir almışcasına saldırıya geçtiler ve Türkiye'ye hedef seçtiler" - "Kimden gelirse gelsin, ne amaçla yapılıyor olursa olsun her türlü terör odağını lanetliyoruz. DEAŞ'ı, PKK'yı, DHKP-C'yi MLKP'yi alfabenin hangi harfini kullanıyor olurlarsa olsunlar, bütün bu cinayet odaklarını tek tek ve topluca lanetliyoruz"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Seçim mühendisliği yaparak milletin karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle geleceğine karar vermesinin önününe geçmeye çalışıyorlar" dedi.

Davutoğlu, partisince Bursa Gökdere Meydanında düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran'da tek başına iktidar çıkmayınca terör ve fitne odaklarının harekete geçtiğini, 7 Haziran'dan bu yana oynanan oyunların görüldüğünü belirtti.

AK Parti'nin yönetimde olmayacağı bir Türkiye hedefiyle eski Türkiye'nin tüm aktörlerinin bir arada aynı anda sahneye çıktıklarını anlatan Davutoğlu, "Bunlar böyle zor zamanlarda puslu havalarda daima ortaya çıkar. Hep söylerim, çakallar puslu havayı sever.  Bursalı yiğitler aydınlık geleceği yürürler. Yapıları bozmak, işleyeni durdurmak, Türkiye'nin ilerlemesine engel olmak için hareket geçerler" diye konuştu.

Olayların seçim sonuçlarının etkilemek için gerçekleştirildiğini ifade eden Davutoğlu, "Seçim mühendisliği yaparak milletin karar alma iradesini ipotek altına almaya çalışıyorlar. Milletin özgür iradesiyle geleceğine karar vermesinin önününe geçmeye çalışıyorlar. Şunu bilsinler ki Türkiye artık onların serbestçe at oynattıkları eski Türkiye değil. Meydanı asla onlara bırakmayız. Bu ülkeyi hedeflerinden uzaklaştırmalarına, milletin boynunu yere eğdirmelerine asla izin vermeyiz. Bu millet gerekirse bağrına taş basar ama çıktığı yoldan asla geri dönmez, istikametini asla terk etmez" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Davutoğlu, 7 Haziran'dan bu yana çok acılar yaşandığını anımsatarak, şunları söyledi:

 "Hala yaşıyoruz. Terör odaklarının vahşi yüzlerini bir kere daha gösterdiği bu dönemde birçok insanımızı teröre kurban verdik, milletçe yaralandık, yüreğimiz dağlandı. Askerlerimiz, polislerimiz insana hizmet gayretiyle ülkemizin çeşitli bölgelerinde görev yapmakta olan insanlarımız alçakça şehit edildiler. Terör, sokaktaki insanları, işinde, gücünde, geçim derdinde olan, evine götürmek için çalışan insanlarımızı, canlarımızı bizden aldı. Yetmedi, cumartesi günü Ankara'da yine 99 insanımızın canına kıydı. Büyük bir katliam yaptı. Acımız derin Bursalılar. Gönüllerimiz yaralı, kaybımız büyük. Terör onlarca canımızı, kardeşimizi bizden ayırdı. Allah hepsine rahmet eylesin. Milletimize sabır versin." 

Ankara'daki patlamada yaralananların bir çoğunun hastanelerde tedavi gördüğünü belirten Başbakan Ahmet Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Bu taziye şu veya bu partinin, şu veya bu siyasi grubun taziyesi değil, hepimizin, milletimizin taziyesidir. Bu acı şu veya bu kesimin değil hepimizin acısıdır. Kimse bu kandan siyaset devşirmeye, insanların acısından siyasi rant çıkarmaya kalkışmasın. Bugün vicdanlı, erdemli ve insan olma, ortak acıya sahip çıkma günüdür. Terörün ortaya koyduğu bu insanlık dışı manzaralar karşısında 78 milyon insanımız yaralandı, derinden sarsıldı. Bu ülkede asırladır dostça, kardeşçe yaşayan, bu ülke için ortak bir iradeyle çalışıp didinen insanlarımız bu düşmanlığı, vahşeti görüyor. Bu vahşet kültürünün bizim değerler dünyamızda yeri yoktur."

-"Cana kıyan, masumiyet kast eden, insanın hakkını ve hukukunu çiğneyen bizden değildir"

Meydandakilerin "Kahrolsun PKK " sloganları atması üzerinde Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"PKK kahrolsun, DEAŞ kahrolsun, DHKP-C, bütün terör örgütleri kahrolsun. Canlarımızı bizden alan kim varsa hepsi kahrolsun. Bunlar, bu terör örgütleri, 7 Haziran'dan itibaren adeta bir yerden emir almışcasına saldırıya geçtiler ve Türkiye'yi hedef seçtiler. Cana kıyan, masumiyete kast eden, insanın hakkını ve hukukunu çiğneyen bizden değildir. Biz hep beraber bu vahşetin ve katliamın karşısındayız. Biz bir cana kıyanın insanlığa kıymış  gibi olduğunu, bir kişiyi öldürenin bütün insanlığı öldürmüş olduğunu söyleyen bir inanca mensubuz. Bizim için Allah'ın yarattığı her can azizdir. Biz biliyoruz ki Türkiye bütün bu değerleriyle bütün bu farklılıklarıyla, bütün bu çeşitliliğiyle birlikte Türkiye'dir. Türkiye'nin bu değerlerini ilelebet yaşatmaya kararlıyız." 

-"Biz kim terör yapıyorsa ona karşı durduk"

Bu ülke için hayal kurarken, Türkiye'nin tüm değerleriyle beraber yükseleceği bir gelecek için hayal kurduklarını anlatan Davutoğlu, hiçbir ferdi diğerinden ayırt etmediklerini, herkesi bir ve kardeş bildiklerini kaydetti.

Her bir insanın derdine, acısına, ihtiyacına, beklentisine ve duasına aynı samimi gayretle çare olmaya çalıştıklarını ifade eden Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Hiç bir başarı, hiç menfaat, hiç bir kazanç insanımızın canından daha değerli değil. Kim en ufak bir menfaat için bir insanın hayatıyla oynuyorsa biz onu lanetliyoruz. Kendi menfaatleri için bu ülkeye kastedenleri, dış güçlerin menfaati için bu ülkenin huzuruna, istikrarına insanlarımızın kardeşliğine pusu kuranları lanetliyoruz. Kimden gelirse gelsin, ne amaçla yapılıyor olursa olsun her türlü terör odağını lanetliyoruz. DEAŞ'ı, PKK'yı, DHKP-C'yi MLKP'yi alfabenin hangi harfini kullanıyor olurlarsa olsunlar, bütün bu cinayet odaklarını tek tek ve topluca lanetliyoruz." 

Bütün bu terör odaklarının arkasındaki mihrakları lanetlediklerini vurgulayan Davutoğlu, "Terörü lanetlemekle kalmıyor, terörün tam karşısında bütün farklılıklarımızla bütün renklerimizle birbirimize kenetleniyor, bir oluyoruz.  Eti tırnaktan ayıramazlar. Türk'ü Kürt'ten, Kürt'ü Türk'ten, Sünni'yi Alevi'den, Alevi'yi Sünni'den ayıramadılar, ayıramayacaklar" diye konuştu.

Teröre kimden gelirse gelsin karşı durduklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, şöyle dedi:

"(Senin teröristin kötü, benim ki iyi) diyen anlayışları asla kabul etmiyoruz. Terör terördür, iyisi kötüsü olmaz. Kim aksini söylüyorsa bu yaptığı iki yüzlülüktür, teröre alet olmak, teröriste destek vermektir. Duyuyorsunuz, birileri 'DEAŞ kötüdür, PKK iyidir' diyor. Birileri, birini lanetlerken, diğerine sessiz kalıyor. Biz, hepsine birlikte karşı çıkıyoruz ve tüm terör odakların tek tek ve topluca lanetliyoruz. Milletimiz, terörle mücadele edenleriyle, teröre gizli veya açık destek verenleri de tüm açıklığıyla görüyor." 

(Sürecek)