AK Parti'nin Bursa Mitingi

AK Parti'nin Bursa Mitingi
AK Parti'nin Bursa Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen, sadece kendi problemleriyle, kendi içinde, kardeşin kardeşi kırdığı bir ülke haline gelmesini isteyen, Türkiye'yi dış dünyaya kapatmak isteyenler, işte onlar bu karanlık, bu kirli terör örgütlerini teşvik ediyor. Bu güçler, bu haince planlarını, Türkiye'nin istikrarlı yükselişi devam ettiği sürece, devam ettirecekler. Biz bu kirli oyunları, tıpkı bu meydandan dünyaya haykırdığımız gibi birlik içinde olarak, birbirimize daha da kenetlenerek, bozacağız. Bütün oyunları bozacak, Türkiye'nin aydınlık geleceğine birlikte yürüyeceğiz" - "Terör eylemleri yaparak, bu milletin kardeşliğine ihanet ederek, hiç kimse bu ülkeyi teslim alamaz" - "Türkiye'yi hedef alan terörist saldırının arkasında da bölge üzerinde hesabı olan bir takım güçlerin desteği, himayesi var" - "Bugün Suriye'de PYD'ye, PKK ile iş birliği yapan, PYD'ye yardım gönderenlere de buradan sesleniyorum, bizim için DEAŞ ne kadar adi ve alçak bir terör örgütü ise PKK ve onun bağlantıları da aynı ölçüde adi, aynı ölçüde cani, aynı ölçüde katildir"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye 'nin kendi problemleriyle, kardeşin kardeşi kırdığı bir ülke haline gelmesini ve dış dünyaya kapatmak isteyenlerin terör örgütlerini teşvik ettiklerini belirterek, "Bu güçler, bu haince planlarını, Türkiye'nin istikrarlı yükselişi devam ettiği sürece, devam ettirecekler. Biz bu kirli oyunları, tıpkı bu meydandan dünyaya haykırdığımız gibi birlik içinde olarak, birbirimize daha da kenetlenerek, bozacağız" dedi.

Davutoğlu, partisinin Bursa Gökdere meydanında gerçekleştirilen mitinginde yaptığı konuşmada, terör örgütlerinin tuzaklarına karşı, Uludağ gibi dimdik duracaklarını belirtti.

Türkiye'nin uzun yıllardır bu terör belasıyla mücadele ettiğini vurgulayan Davutoğlu, "Hiç durmadan gece gündüz bu mücadelemizi sürdürüyoruz. Yarım asırdır farklı terör örgütlerine PKK 'ya DHKP-C'ye El Kaide'ye DEAŞ'a binlerce kurban verdik" diye konuştu. 

Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Türkiye'nin güçlenmesini istemeyen, sadece kendi problemleriyle, kendi içinde, kardeşin kardeşi kırdığı bir ülke haline gelmesini isteyen, Türkiye'yi dış dünyaya kapatmak isteyenler, işte onlar bu karanlık, bu kirli terör örgütlerini teşvik ediyor. Bu güçler, bu haince planlarını, Türkiye'nin istikrarlı yükselişi devam ettiği sürece, devam ettirecekler. Biz bu kirli oyunları, tıpkı bu meydandan dünyaya haykırdığımız gibi birlik içinde olarak, birbirimize daha da kenetlenerek, bozacağız. Bütün oyunları bozacak, Türkiye'nin aydınlık geleceğine birlikte yürüyeceğiz. Terör eylemleri yaparak, bu milletin kardeşliğine ihanet ederek, hiç kimse bu ülkeyi teslim alamaz."

Türkiye'nin AK Parti hükümetleriyle bu ülkenin geçmişten gelen bütün yanlışlarını düzeltmek, kanayan bütün yaralarını sarmak için en güçlü iradeyi gösterdiklerine dikkati çeken Davutoğlu, çözüm iradelerini ortaya koyduklarını anlattı.

Kardeşi kardeşe kırdıran, düşmanlıkların sona ermesi için büyük bir kararlılıkla yola devam ettiklerini vurgulayan Başbakan  Davutoğlu, "Biz bu iradeyi ortaya koyduk ve bu irademizde de asla ve asla bir adım dahi geri gitmeyeceğiz. Terörü temizleyerek, toplumsal barışı bir daha geri alınamaz biçimde tesis etmek için gece gündüz mücadelemizi sürdürüyoruz" diye konuştu.  

Miting alanındakilerin "tekbir" getirmesi üzerine sözlerine ara veren Davutoğlu, "İşte meydanlar konuşuyor. Bursa'da nasıl bu tekbir aşkla dile getiriliyorsa Diyarbakır'da Van'da, Şanlıurfa'da getiriliyor Edirne'de de. Bu tekbirleri aşkla söyleyen bu ulu topluluğun içinde Türkiye'nin doğusundan da batısından da kuzeyinden de güneyinden de kardeşlerimiz var. Allah bu tekbirleri bu semadan, kardeşliğimizi de yüreğimizden hiç eksik etmesin" değerlendirmesinde bulundu. 

 "Bu kirli ittifakın hedefi Türkiye'dir. Türkiye'deki kardeşlik iklimidir" diyen Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Milletimizin huzuru ve güveni, ülkemizin istikrarıdır. Hedef demokrasimizdir. Hedef, insan hakları ve özgürlükleridir, hedef bütün olarak Türkiye'dir. Türkiye'nin son 13 yılda elde ettiği kazanımlardır, hedef. Bizim büyüme irademizdir. Bu terör odakları bunlara meydan okuyor. İşte biz ileri demokrasiyi, AK Partiyi kurduğumuz 2001 yılından bu yana en temel yol haritamızdır, hep demokrasiyi, hep ileri demokrasiyi savunduk. Demokrasiden, hak ve özgürlüklerden, adalet terazisinden, en önemlisi kardeşliğimizden hiç bir zaman taviz vermeyeceğiz."

-"Kıyamete kadar kardeş kalacağız"

Ezan okunması üzerine konuşmasına  bir süre ara veren Davutoğlu, daha sonra şunları anlattı:

"Allah ezanı bu semalardan hiç eksik etmesin. Bu semalardaki bu ezanı kardeşliğimizin sembolü eylesin. İşte değerli kardeşlerim terör; hepimizi, kardeşliğimizi ve bu Ezan-ı Muhammediye de birleşen ortak dünyamızı, ortak ruhumuzu yıkmaya çalışıyor. Ama biz bu ezanı muhammedi, bu ülkenin semalarında böyle aiziz bir şekilde yükseldikçe hep kardeş kalacağız, hep kardeş olacağız, kıyamete kadar kardeş kalacağız."

Sözleri  vatandaşların sloganlarıyla kesilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gençler, vatana hepimizin canı feda, bu ülkeye hepimizin canı feda" diye yanıt verdi.

 Terörün sadece Türkiye'nin değil bugün bütün dünyanın karşı karşıya kaldığı bir tehdit halini aldığını aktaran Davutoğlu, bu saldırılarda yüzlerce sivil masum insanın hedef alındığını ve canından olduğunu, bir çok insanın da yaralandığını kaydetti.

 Davutoğlu, "Terör örgütleri özellikle sivil kalabalıkları hedef alarak, etkilerini artırmanın yollarını arıyor" dedi.

- "Bütün bu teröre karşı duracak olan, milletin kardeşliğidir"

Teröre karşı yıllardır her zeminde çağrı yaptıklarını ve ortak bir bilinç oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Başbakan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Şu acı bir gerçek ki işine geldiğinde terörü görmezden gelen hatta kendi menfaatleri doğrultusunda teröre destek veren yönetimler var. Türkiye'yi hedef alan terörist saldırının arkasında da bölge üzerinde hesabı olan bir takım güçlerin desteği, himayesi var. Biz bu destek ve himayelere karşı dimdik duracak mıyız? Teröre karşı onu destekleyen odaklara karşı 'inadına birlik, inadına kardeşlik' diyecek miyiz? Çevre ülkelerdeki yangını Türkiye'ye sıçratmaya çalışanlara karşı yüreğimizdeki aşk ateşini yakmaya devam edecek miyiz? İşte budur, milletin muhabbetidir bütün bu teröre karşı duracak olan, milletin kardeşliğidir."  

Türkiye'nin bölgedeki bütün sıkıntılara rağmen istikrarını korumasının, bölge üzerinde hesabı olan bazı güçleri rahatsız ettiğine değinen Davutoğlu, "Elinde hiç bir mesnedi, dayanağı olmadan iftira üstüne iftira atanlar, yalan söyleyenler, provokasyon yapanlar var" diye konuştu. 

Terörün yaslandığı fikir veya düşünce nedeniyle asla hoş görülemeyeceğini bildiren Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Milletin birliğini beraberliğini katletmek isteyen kim olursa olsun, ona karşı duracağız. Daha ortada  hiç bir delil yokken yüreğimiz o yaralılarla, o hayatını kaybedenlerle çarpıyor iken 'katil devlet' diye devleti suçlayan, milletin bir kesimini diğerine karşı tahrik etmek isteyenlere de bu millet cevabını verir.  Yüreğinde insan sevgisi olan hiç kimse bir terör örgütüne, bir organize suç şebekesine bir cinayet örgütüne sempati duyamaz. Terör örgütleri arasında da asla fark gözetilemez. 'A terör örgütü, B kötü, B ve C terör örgütü şununla bununla savaşıyor' diye ona iyi örgüt denmez. Bugün Suriye'de PYD'ye, PKK ile iş birliği yapan, PYD'ye yardım gönderenlere de buradan sesleniyorum; bizim için DEAŞ ne kadar adi ve alçak bir terör örgütü ise PKK ve onun bağlantıları da aynı ölçüde adi, aynı ölçüde cani, aynı ölçüde katildir. Türkiye'nin birliğine Türkiye'nin kardeşliğine saldırı  nereden gelirse gelsin, o saldırıyı yapanları bulundukları yerde gerektiğinde cezalandırır ve milletimizin kanının hesabını sorarız."  

(Sürecek)