AK Parti'nin Bursa mitingi

AK Parti'nin Bursa mitingi
AK Parti'nin Bursa mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "Bugün bu hükümette bütün partilerin olması lazımdı. Gelmediler. Sorumluluk paylaşmaya gelmediler. Terörle mücadeleyi beraber vermeye gelmediler" - "Teröre karşı birlik olmak, teröre karşı ortak hareket etmek üzere yaptığımız davete icabet ederken bile kendi siyasi hesaplarını, kendi siyasi çıkarlarını ön plana getirdiler. Milletimizin acısını paylaşması gerekirken, karanlık yapıların gündeme taşınmasına aracılık ettiler" - "(Bahçeli'nin sözleri) Dün, dahi 'hayırda, hayır vardır' diyor. Bir kez de millete 'evet' deyin. Bir kez de 'gelin şu sorumluluğu paylaşalım' dediğimizde 'evet' deyin. Bizim için hayır da hayır yok. Bizim için evet de hayır var, milli iradeye 'evet' demekte, kardeşliğe evet demekte, beraberliğe, birliğe 'evet' demekte hayır var"

BURSA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün bu hükümette bütün partilerin olması lazımdı. Gelmediler. Sorumluluk paylaşmaya gelmediler. Terörle mücadeleyi beraber vermeye gelmediler" dedi.

Başbakan Davutoğlu, partisinin Bursa'daki Göktere Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin atılımlarla bütün Türkiye'nin partisi olduğunu gösterdiğini belirterek, bütün güçlükleri aşmaya hazır olduklarını, asla bir tereddütlerinin bulunmadığını ifade etti.

Milletin verdiği görevden hiçbir zaman kaçmadıklarını ve kaçmayacaklarını aktaran Davutoğlu, sorumluk gerektiğinde o sorumluluğu omuzlarında taşımaya devam edeceklerini vurguladı.

Son 4 yıl içerisinde diğer siyasi partiler, sorumluluktan kaçarken milleti zor günlerde, dar boğazlardan çıkarma görevini üstlerine aldıklarını anlatan Davutoğlu, "Hem koalisyon çalışmaları sırasında hem geçici hükümetin oluşumu, kuruluşu aşamasında hem de teröre karşı verdiğimiz mücadelede ortak bir tavır istediğimizde, bütün çağrılara olumsuz cevap aldık. Biz bu çabaları gösterirken diğer partiler hepsi bize, bizim çabalarımıza destek vermek, terörle mücadelede bizimle işbirliği yapmak yerine 'hayır' demeyi tercih ettiler. Sayın Bahçeli hep 'hayır' dedi" diye konuştu.

Bu sırada alandakilerin, "yuh" demesi üzerine, alandakileri "yuhalamayın" diye uyaran Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hep 'hayır' dedi. Dün dahi 'hayırda, hayır vardır' diyor. Bir kez de millete 'evet' deyin. Bir kez de 'gelin şu sorumluluğu paylaşalım' dediğimizde 'evet' deyin. Bizim için hayır da hayır yok. Bizim için evet de hayır var, milli iradeye 'evet' demekte, kardeşliğe evet demekte, beraberliğe, birliğe evet demekte hayır var. Sayın Kılıçdaroğlu , çağrılarımıza cevap verdi ama hem uzlaşmaya yanaşmadı, hem de geçici hükümete bakan göndermeyi reddetti. Bugün bu hükümette bütün partilerin olması lazımdı. Gelmediler. Sorumluluk paylaşmaya gelmediler. Terörle mücadeleyi beraber vermeye gelmediler. Beraber bu seçimlere Türkiye'yi taşıyalım dediğimizde 'hayır' cevabı aldık. Teröre karşı birlik olmak, teröre karşı ortak hareket etmek üzere yaptığımız davete icabet ederken bile kendi siyasi hesaplarını, kendi siyasi çıkarlarını ön plana getirdiler. Milletimizin acısını paylaşması gerekirken, karanlık yapıların gündeme taşınmasına aracılık ettiler. Biz ülkemiz için daima göreve hazırız. Türkiye 'ülke meselesine sahip çıkacak bir yiğit yok mu?' dediğinde biz her zaman buradayız."

AK Parti'nin demokratik hedeflerden asla vazgeçmediğini belirten Başbakan Davutoğlu, milleti birbirinden ayrıştırmak isteyenlere gereken dersin verileceğinin altını çizdi.

Davutoğlu, "Bizi birbirimizden ayrıştıramayacaklar, bizi birbirimize yabancı kılamayacaklar, bizi birbirimize hasım haline getiremeyecekler, madem ki AK Parti ailesi vardır, Türkiye her zaman bir aile gibi aynı sofrada, aynı kıblede, aynı yürekte buluşacak. Bu hain tuzağın, kardeşliğimizi bozmasına izin vermeyeceğiz. Tarih boyunca defalarca imtihanlardan geçen milletimizin en zor şartlarda dahi asla kırılmayan dirayeti sonunda yine kazanacaktır. Bu milletin birliğini, dirliğini bozmaya, insanlarımız arasına fesat sokmaya çalışanlar, her zaman olduğu gibi kaybetmeye mahkumdurlar" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terörü ve teröriste azmettiren karanlık odakların milletin iradesi karşısında mutlaka diz çökeceğini ve kaybedeceğini ifade etti. 

- "Dünyanın en modern test merkezi olacak"

Davutoğlu, geçen hafta Kapalıçarşı'daki Mobilyacılar Çarsı'nda yaşanan yangında zarar gören dükkanların sahiplerine geçmiş olsun dileklerini iletti. Zararların giderilmesi için gerekli tazminatları ödediklerini belirten Davutoğlu, restorasyona da başlayacaklarını bildirdi.

Bursa'ya 13 yılda 20 milyar lira yatırım yaptıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, şehri Balıkesir, Kocaeli, Kütahya'ya bölünmüş yollarla bağladıklarını, 16 Organize Sanayi Bölgesinde toplam 150 bin Bursalının çalıştığını, istihdam sayısını artırmak için organize sanayi bölgelerinde çalışma yaptıklarını kaydetti.

Aralarında bin 355 yataklı şehir hastanesinin bulunduğu 13 sağlık tesisi ile 11 atık su arıtma tesisinin yapılacağını açıklayan Davutoğlu,  spor ve adalet sarayının yanında bin 852 konut daha inşa edecekleri bilgisini paylaştı.

Başbakan Davutoğlu, çeşitli yatırımların tamamlanmak üzere olduğunu vurgulayarak, 6 farklı noktada kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

İstanbul-Gebze-Orhangazi-İzmir otoyolunun yapıldığına değinen Davutoğlu, proje tamamlandığında İstanbul-Bursa arasının 2 buçuk saatten bir saate düşeceğini belirtti. 

Şu anda 40 kilometre şehir içi metro hattını, hızlı tren hattına bağlayacaklarını, Bursa-Bilecik hızlı tren projesinde ise hem yük hem de yolcu taşınacağı bilgisini paylaşan Başbakan Davutoğlu, otomotiv test merkezini Yenişehir'de kuracaklarını, 1 milyar lirayı aşan yatırımın dünyanın en modern test merkezi olacağını ifade etti.  

Davutoğlu, konuşmasının son bölümünde vatandaşlara, "1 Kasım'a doğru giderken kardeşlik, birlik, dirlik, kıyamete kadar beraber' demeye var mıyız?" diye seslendi.

- Notlar

Mitingin yapılacağı Gökdere Meydanına gelen Davutoğlu, konuşmasının öncesinde konuşmayı gerçekleştirileceği platformdan eşi Sare Davutoğlu ve AK Parti'nin Bursa mitingi için hazırlanan reklam filminde oynayan Mehmet Gürkan ve Hidayet Önel'le vatandaşları selamladı. Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu, Gürkan ve Önel'in elini öptü.

Vatandaşların sık sık, "Bursa seninle gurur duyuyor", "Vatana uzanan eller kırılsın", "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Vur vur inlesin Pensilvanya dinlesin" şeklinde attıkları sloganlar dikkat çekti.

Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasının ardından, AK Parti'nin milletvekili adayları isimleri okunarak platforma davet edildi. Davutoğlu, milletvekilleriyle vatandaşları selamlarken, eşi Sare Davutoğlu'yla vatandaşlara karanfil attı.

Alanda konuşmalar öncesi yapılan anonsta, Türk bayraklarının rengini şehitlerin kanından aldığı belirtilerek, miting sonrasında bayrakların dikkatle korunması gerektiğine ilişkin uyarı yapıldı.

Anonslarda terörle mücadelede verilen şehitler ve geçtiğimiz hafta Ankara'da gerçekleştirilen terör saldırısında vefat eden vatandaşlar dolayısıyla alanda müzik yayını yapılmayacağı da ifade edildi.

Miting boyunca gerçekleştirilen konuşmalar işitme engelli vatandaşlar için görevli tarafından işaret diline çevrildi.

Mitinge, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, eski Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, milletvekilleri, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün, AK Parti Bursa İl Başkanı Cemalettin Torun ile Bulgaristan Hak ve Özgürlükler Hareketi Milletvekilleri Şaban Ali Ahmet ve Aydoğan Ali de katıldı.

(Bitti)