AK Parti'nin Düzce Mitingi

AK Parti'nin Düzce Mitingi
AK Parti'nin Düzce Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Bizim siyasetimizde şiddet yoktur, nefret yoktur, öfke yoktur. Biz muhabbet yolcularıyız, biz aşk yolcularıyız, biz kutlu yürüyüşün yolcularıyız, hikmet yolcularıyız" - "Tek AK Partili şiddete bulaşmamıştır, tek bir AK Partili herhangi bir eylemin içinde olmamıştır. Bakın şimdi, bu HDP Eş Başkanı'nın kendisi siyaset yapıyor, dağda kardeşi terörist. Bir ayağı dağda, bir ayağı ovada demokrasi olmaz. Net tercih yapacaklar, gelecekler milletin huzuruna. Öbür tarafta CHP, biz Çözüm Süreci'ni, Milli Birlik ve Demokrasi Projesi olarak ortaya koyduk ama bunlar hem şiddeti kullanıp hem siyaset yapmak istiyorlar. Öbür tarafta CHP, DHKP-C ile birtakım başka terör örgütleri ile irtibatlı kişileri kendi bünyelerinde barındırıyor"

DÜZCE (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bizim siyasetimizde şiddet yoktur, nefret yoktur, öfke yoktur. Biz muhabbet yolcularıyız, biz aşk yolcularıyız, biz kutlu yürüyüşün yolcularıyız, hikmet yolcularıyız" dedi. 

Davutoğlu, partisinin, Anıtpark Meydanı'nda düzenlenen mitinginde yaptığı konuşmada, Düzce'nin, millet harmanının küçük bir numunesi, Türkiye'nin özeti, kardeşliğin sembol şehri olduğunu belirtti. 

"Biz dediklerinde, şu veya bu etnik veya mezhebi kesimi kastederler, şu veya bu şehri. Ama biz, Düzce'den biz dedik mi 78 milyonu kastederiz" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Bu, bizim 45. seçim mitingimiz. Türkiye'nin her köşesine, her yerine gittik, geldik. Önünüzde söz veriyorum, 81'i de tamamlayacağız inşallah. Ama bakıyorsunuz bir parti sadece Doğu'da, Güneydoğu'da konuşuyor. Diğer yerlere hitap ettiğinde bile hep sınırlı kesimlere. Bir başkası, İç Anadolu'da konuşuyor. Doğu'ya, Güneydoğu'ya gidemiyor. Üçüncüsü sahillerde dolaşıyor. Bir parti var ki Türkiye'nin her yerinde al bayrağı, ak bayrağı dalgalandırıyor. Onun için aramızdaki fark bu. Sayın Bahçeli, bundan bir müddet önce bana dönüp dedi ki, kendince eleştiriyor, 'Doğu'da mele Ahmet, Batı'da yörük Ahmet'. Eksik söylemiş dedim. Türkiye'nin her yerinde bana farklı unvanlarla hitap ederler. Dün Kırşehir'de bana 'Ahi Ahmet' dediler, Erzurum'da 'Dadaş Ahmet' dediler, Sivas'ta 'Yiğido Ahmet' dediler, Elazığ'a gittim 'Gakkoş Ahmet' dediler, Aydın'a gittim 'Efe Ahmet' dediler, Toroslar'a indim 'Yörük Ahmet' dediler. Şimdi Düzce'de bunların hepsi var. Burada da 'Şeyh Şamil'in torunu', 'Evladı Fatihan' derler. Biz, Hakkariyiz, biz Konyayız, biz Rizeyiz, Trabzonuz, Kayseriyiz, İzmiriz, biz Üskübüz, biz Saraybosnayız, biz Kafkaslar, biz Orta Asyayız, biz Kudüsüz. Onlar bunu hissedemezler, onların tarihi yok, onların kimliği sınırlı. Bizim tarihimiz Akçakoca'ya gider, bizim tarihimiz Konuralp'e gider. Bizim tarihimiz Şeyh Edebali'ye gider."

- "AK Parti koltuk davası değil, millet davasıdır" 

Başbakan Davutoğlu, daha önce yaptığı, seçimi kazanamamaları halinde görevi bırakma çağrısına muhalefet partilerinden yanıt gelmediğini kaydederek, "Onlar Düzce'ye geldiğinde böyle bir topluluğa hitap edemez ki, onlar 81 vilayete gidemez ki, onlar gözgöze milletle konuşabilir mi, gelip Düzce'ye, sizlere hitap edebilir mi, vatan evlatlarının her biriyle diz dize oturabilir mi, onun için korkarlar, biz meydan okuruz, onlar meydandan kaçarlar" diye konuştu.

Miting yaptığı her yerde coşkuyla ve halkla beraber olduğuna işaret eden Davutoğlu, Allah'ın izni ve milletin desteğiyle 7 Haziran'da yeni bir destan yazacaklarını söyledi.

Davutoğlu, eski TBMM Başkanlarından Köksal Toptan ve Mehmet Ali Şahin'in üç dönem kuralı dolayısıyla yeniden milletvekili olamayacaklarına rağmen her yerde yanlarında bulunduklarına dikkati çekerek, "AK Parti'nin koltuk davası değil, millet davası" olduğunu vurguladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu, birilerinin, muhalefet partilerinin kulaklarına "Siz iktidar olamazsınız ama bari AK Parti'nin önünü kesin" cümlesini fısıldadıklarını anlattı.

Miting alanında bulunan ve üzerinde  "Paralel dikey fark etmez, Düzce ihaneti affetmez" pankartını okuyan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bir de ihanet şebekesi. Dördü bir araya geldiler. Birileri dediler ki üniversite sınavından mülhem, 'Dördünüz bir araya gelin. Dört yanlış bir doğruyu, yani AK Parti'yi götürsün'. Gafiller, bir doğru dört yanlışı götürür. Bizim dört diye bildiğimiz şey Rabia'dır, tek vatan, tek millet, tek bayrak, tek devlettir. Bakıyorsunuz, düşman kardeşler bile bizim karşımızda birleşiyor. HDP binasına saldırılıyor, HDP'liler suçu AK Parti'ye atmak için MHP 'ye pas atıyor. MHP de pası alıyor, 'Biz yapmadık AK Parti yapmıştır'. Bu MHP, şehit cenazeleri üzerinden siyaset yürütürken şimdi HDP ile aynı çizgide buluşuyor. Siz bunlara oy verir misiniz? Yine İç Güvenlik Reformu'nda, biz 6-7 Ekim olayları bir daha olmasın diye İç Güvenlik Reformu çıkardık. Bir baktık, MHP ile HDP, CHP aynı safta bunu engellemeye kalkıştı. Ben o zaman onlara dedim ki molotof cephesi. Molotofu engellemek için çıkan yasaya karşılar. Şimdi de bunlar paralel cephesi oldular ve hemen AK Parti'ye suçu atmaya kalktılar. Halbuki ilk günden bütün bunlara karşı olduğumuzu, saldırı olduğu anda söyledik.

Yine söylüyorum Düzce meydanından, bizim siyasetimizde şiddet yoktur, nefret yoktur, öfke yoktur. Biz muhabbet yolcularıyız, biz aşk yolcularıyız, biz kutlu yürüyüşün yolcularıyız, hikmet yolcularıyız. Tek AK Partili şiddete bulaşmamıştır, tek bir AK Partili herhangi bir eylemin içinde olmamıştır. Bakın şimdi, bu HDP Eş Başkanı'nın kendisi siyaset yapıyor, dağda kardeşi terörist. Bir ayağı dağda, bir ayağı ovada demokrasi olmaz. Net tercih yapacaklar, gelecekler milletin huzuruna. Öbür tarafta CHP, biz Çözüm Süreci'ni, milli birlik ve demokrasi projesi olarak ortaya koyduk ama bunlar hem şiddeti kullanıp hem siyaset yapmak istiyorlar. Öbür tarafta CHP, DHKP-C ile birtakım başka terör örgütleri ile irtibatlı kişileri, neredeyse bir takım ilişkilerle Reyhanlı saldırısında, kendi bünyelerinde barındırıyor. Hatay birinci sıradaki aday, Esed'e övgüler düzen, şarkı yapan bir kişi. Şimdi bunlar millete hizmet edebilirler mi? Bunlar milli birliği koruyabilirler mi? Düzce, milli birlik şehri, bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı ve İstiklal Harbimizin meşalesinin yandığı, Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıktığı gün. Türkiye'de üç kez Kuvayımilliye hareketi oldu. Bir, İzmir'e düşman çıktığında, Balıkkesir'de Alacamescit'te Müftü Abdullah Efendi, Mutasarrıf Hilmi Efendi, Belediye Reisi Mehmet Emin Efendi, Hasan Basri Çantay, Vehbi Bolak bir araya geldiler, ilk Kuvayımilliye'yi kurdular ve İstiklal Savaşı'nı kazandık. İkinci Kuvayımilliye, Adnan Menderes'in demokrasi hareketidir. Millet ve devleti barıştırma hareketi. Üçüncü Kuvayımilliye hareketi, AK Parti hareketidir." 

Mitingden notlar...

Düzce'ye helikopterle gelen Davutoğlu, 18 Temmuz Stadyumu'ndan mitingin yapıldığı Anıtpark Meydanı'na seçim otobüsüyle geçti. Davutoğlu'na, yol boyunca vatandaşlar sevgi gösterisinde bulundu. Konuşma yaptığı platforma eşi Sare Davutoğlu'yla çıkan Başbakan Davutoğlu, Düzcelileri selamladı.

Mitinge, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, TBMM AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, eski TBMM Başkanlarından Köksal Toptan, Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, AK Partili Düzce milletvekilleri ve milletvekili adayları ile teşkilat yöneticileri de katıldı.

Vatandaşlar tarafından "Türkiye Seninle Gurur Duyuyor", " Recep Tayyip Erdoğan " ve "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı.

Davutoğlu, konuşmasının ardından, milletvekili adaylarıyla beraber vatandaşlara karanfil attı.

(Bitti)