AK Parti'nin Eskişehir Mitingi

AK Parti'nin Eskişehir Mitingi
AK Parti'nin Eskişehir Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "2002'den bu yana Türkiye öylesine bir kudrete sahip oldu ki öylesine bir güce sahip olduki artık ayakları üzerinde doğrulmuş bir dev var. Kimse bu devin diz çökmesine sebep olamaz. Bu dev bir daha diz çökmeyecek" - "Hani şimdi birileri Koalisyondan bahsediyorlar ya işte bunlar eski Türkiye kafası, tekrar Türkiye'yi muhtaç etmek istiyorlar"

ESKİŞEHİR (AA) -   AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "2002'den bu yana Türkiye öylesine bir kudrete, öylesine bir güce sahip olduki artık ayakları üzerinde doğrulmuş bir dev var. Kimse bu devin diz çökmesine sebep olamaz. Bu dev bir daha diz çökmeyecek" dedi.

Davutoğlu, partisinin Eskişehir mitinginde yaptığı konuşmada, Eskişehir'den cihan devletinin harmanlandığını söyledi.

Bu devletin Balkanlar'a, Ortadoğu'ya Kafkaslar'a, Afrika'ya bir gölgelik olduğunu ve 7 iklime hükmettiğini anlatan Davutoğlu, küçülmeye başladığında, birçok uluslararası komployla vatan toprağı işgal edildiğinde, bütün o topraklardakilerin Anadolu'ya sığındıklarını anımsattı.

Kırım Tatarlarının, Balkanlardan muhacirlerin Eskişehir'e geldiklerini belirten Başbakan Davutoğlu, "Eskişehir bizim millet harmanımız oldu" ifadesini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun geçen yıl Eskişehir'e geldiğinde "Bu 2 milyon Suriyeli niye Türkiye'ye geldi bunun sorumlusu kim?" dediğini hatırlatan Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Balkanlar'dan, Kafkaslar'dan, Kırım'dan gelen burada milli harmanı oluşturanlar, Suriye'de bıraktığımız Bayırbucak Türkmenlerini zalim Esed'e teslim eder miyiz? Eğer emin olun bunlar o dönemde parti başkanı olsalardı Ziştovi'den kaçıp gelen, mazlum Bulgaristan'dan gelen soydaşlarımıza karşı çıkarlardı. Kırım Tatarlarına karşı çıkarlardı. Şimdi biz nasıl bırakırız Türkmenleri, oradaki kardeşlerimizi, Suriye'deki mazlumları, Araplar'ı, Kürtleri, Müslümanları, Hıristiyanları... Bilsinler, Eskişehir'den söylüyorum, Ya Rab bize öyle bir kudret ver ki bütün mazlumları bağrımıza basabilelim." 

Azerbaycan'da 1944 yılında Stalin'in zulmünden kaçan 176 Azerinin Iğdır'da Boraltan Köprüsü'nde Türkiye'ye sığınmak istediklerini hatırlatan Davutoğlu, CHP'nin talimatıyla Azerilerin, Ruslara teslim edildiğini ve şehit edildiklerini söyledi.

Azeri şairin yazdığı "Bizi siz öldürün, vermeyin Rus'a, yakışmaz Türklüğe, sığmaz namusa, men nediyem şu vefasız dağlara, öz gardaşı dönek olan ağalara" dizelerini anımsatan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bize bu zilleti yaşatanlar, bugün bilsinler o günkü Türkiye yok, güçlü ve kudretli bir Türkiye var. Zalime kimseyi vermeyiz. Kimseye de bu topraklarda ırkçılık yaptırmayız. 2002'den bu yana Türkiye öylesine bir kudrete sahip oldu ki öylesine bir güce sahip oldu ki artık ayakları üzerinde doğrulmuş bir dev var. Kimse bu devin diz çökmesine sebep olamaz. Bu dev bir daha diz çökmeyecek. 7 Haziran'da bu gücümüzü, kudretimizi kırmak için bize diz çöktürmek istiyorlar, siz izin verir misiniz?" 

Süleyman Şah'ın Suriye topraklarında kalan kutsal mekanını koruduklarını ve emanete sahip çıktıklarını anlatan Davutoğlu, Süleyman Şah'tan, Bilecik'e, Domaniç Yaylası'na, Mihalıççık'a ve Eskişehir'e selam getirdiğini söyledi.

"Eskişehir'e gelip milliyetçilik yapanlara şunu sorun" diyen Davutoğlu, 2002 Türkiye'sinde ülkenin en basit silahı, helikopteri, uçağı, piyade tüfeğini yapamadığını söyledi.

"O dönemde üçlü koalisyon vardı. Hani şimdi birileri koalisyondan bahsediyorlar ya işte bunlar eski Türkiye kafası, tekrar Türkiye'yi muhtaç etmek istiyorlar" değerlendirmesini yapan Davutoğlu, Türkiye'deki millileşme ve yerli sanayinin nasıl geliştiğini anlattı.

Geçtiğimiz hafta Bitlis'ten Muş'a giderken, Başbakanlık uçağına Türk Silahlı Kuvvetleri emrine verilen yüzde 100 yerli iki ATAK helikopterlerinin eskortluk yaptığını vurgulayan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Zırhlı araçlarla geçtik, Süleyman Şah tarafına bütün zırhlı araçlarımız yüzde 100 Türk yapımı, orada fırtına topu var, sınıra yerleşmiş, yüzde 100 Türk yapımı, şimdi Altay tankımız geliyor 2018'de yüzde 100 Türk yapımı, şimdi Eskişehirliler bununla gurur duyuyor musunuz? Milli tankımızı, milli helikopterimizi, milli piyade tüfeğimizi inşallah milli savaş uçağımızı kim yaptı? Kim yapıyor?"

 "Onlar konuşur" sorusuna vatandaşlardan "AK Parti yapar" yanıtını alan Davutoğlu, itibar ve onurun, başkasına muhtaç olmamak olduğunu dile getirdi.

Davutoğlu, 14 Mayıs'ın tarihi bir gün olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"14 Mayıs 2013'te Türkiye IMF'ye son borcunu ödedi ve IMF borç defterini kapattı. 2002'de bir IMF memuru Türk ekonomisini idare ediyordu. Şimdi onun için bizden intikam almaya kalkıyorlar. IMF'ye borç defterini kim kapattı? Biz değil namerde merde dahi Rab'bim bir daha bu ülkeyi borçlu kılmasın. Değil namerde merde dahi boyun eğdirmesin. Bizim davamız bu. Bizim davamız koltuk, mevki, makam davası değil. Şu güneş batarken, şu karanlık çökmeye başlarken meydanı dolduran onurlu vatandaşlarımızın, onurlu bir şekilde dünyada yaşaması, tek gayemiz, tek hedefimiz bu. Bu konuda da hiç bir vatandaşımızın diğerinden farkı yoktur. Biz ayrım yapmayız. Biz Türk, Kürt, Arap, Sünni, Alevi gibi ayrımlar yapmayız. Biz herkese saygı gösteririz."

(Sürecek)