AK Parti'nin Eskişehir mitingi

AK Parti'nin Eskişehir mitingi
AK Parti'nin Eskişehir mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "Bu benim 38. mitingim ama şimdi karar verdim inşallah Rabbim sağlık verirse, 81 vilayete de gidip her yerde al bayrağı dalgalandıracağız" - "Kimsenin hayat tarzına karıştık mı? Kimseye herhangi bir şekilde engel olduk mu? Bunu bildikleri halde bir korku salmaya çalışıyorlar. 'Türkiye'de özgürlükler kısıtlanıyor' diyorlar" - "Tekrar koalisyonların istikrarsız eski Türkiye'sine dönmek ister misiniz? Türkiye'yi herkese muhtaç bırakan, en ufak bir darbede, e-muhtırada, muhtırada iktidarı bırakıp gidenlere tekrar bu şansı verir misiniz? Ama Kılıçdaroğlu diyor ki, 'Bana 4 yıl verin yeter'. Neden böyle diyor? Çünkü biliyor ki bizim hazinemiz bereketli. Gelecek 4 yıl veya 4 gün içinde tüketip bırakıp gidecek. Biz buna izin verir miyiz?"

ESKİŞEHİR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, 38. mitingini Eskişehir'de gerçekleştirdiğini belirterek, "İnşallah Rabbim sağlık verirse, 81 vilayete de gidip her yerde al bayrağı dalgalandıracağız" dedi.

Davutoğlu, partisince Sıhhiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, AK Parti'ye iktidar olmadan önce "halkın yaşam tarzına karışacaklar" şeklinde eleştiriler yöneltildiğini anımsattı.

"Kimsenin hayat tarzına karıştık mı? Kimseye herhangi bir şekilde engel olduk mu?" diye soran Davutoğlu, bunu bildikleri halde korku salmaya çalışıldığını ve " Türkiye 'de özgürlükler kısıtlanıyor" denildiğini söyledi.

Vatandaşın özgürlüklerinin, hükümetin teminatı altında olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "28 Şubat'ın ikna odacılarını milletvekilini yapanlar, başörtülü kardeşlerimize zulüm seansları yapanları milletvekili yapanlar bize özgürlük dersi veremez. Biz başı açık, örtülü tüm vatandaşlarımıza aynı gözle bakarız, hepsi bizim için namusumuz kadar azizdir ve onların onurunu korumak vazifemizdir" diye konuştu.

Davutoğlu, 2002'nin toplam bütçesinin üçte ikisini tek başına milli eğitime ayırdıklarına işaret ederek, ülkede 865 bin öğretmen bulunduğunu, 475 binini AK Parti döneminde göreve başlattıklarını bildirdi.

Başbakan Davutoğlu, 23 Nisan'da bir esnafın dükkanının önünden geçerken bayrağı öpen Eskişehirli öğrenci Beren Nafi Alsan'ı da yanında getirdiğini dile getirerek, "Eskişehir'in bu bayrak aşkı. Beren'i yetiştiren annelerden Allah razı olsun" değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin dünyada en fazla temsil edilen 6. ülke olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Türk bayrağının sadece Türklerin değil, tüm mazlumların sembolü olduğunu anlattı.

- "Bu yol kutlu yoldur ve menzile ulaşacağız"

"Bu benim 38. mitingim ama şimdi karar verdim inşallah Rabbim sağlık verirse, 81 vilayete de gidip her yerde al bayrağı dalgalandıracağız" diyen Davutoğlu, "Hızımızı kesemezler, sendeletemezler. Bu yol kutlu yoldur ve menzile ulaşacağız. Menzil, 2023'te küresel güç olan Türkiye'dir" şeklindeki görüşünü paylaştı.  

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Tekrar koalisyonların istikrarsız eski Türkiye'sine dönmek ister misiniz? Türkiye'yi herkese muhtaç bırakan, en ufak bir darbede, e-muhtırada, muhtırada iktidarı bırakıp gidenlere tekrar bu şansı verir misiniz? Ama Kılıçdaroğlu diyor ki, 'Bana 4 yıl verin yeter'. Neden böyle diyor? Çünkü biliyor ki bizim hazinemiz bereketli. Gelecek 4 yıl içinde veya 4 gün içinde tüketip bırakıp gidecek. Biz buna izin verir miyiz?"

- Eskişehir'e yönelik planlar

Yüksek Hızlı Tren'in Eskişehir'i, Ankara, İstanbul ve Konya ile bağladığını hatırlatan Davutoğlu, Bursa'dan Bilecik'e, oradan da Eskişehir'e geleceğini aktardı.

Eskişehir'e 33 bin kişilik yeni stadyum inşa edeceklerini bildiren Davutoğlu, eski stadyumun yerine de 55 bin metrekarelik Türkiye'nin en büyük meydanını inşa edeceklerini belirtti.

Davutoğlu, Azeri doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak TANAP'ın da Eskişehir'den geçeceğini ifade ederek, Eskişehir'e yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi.

- Notlar

Başbakan Davutoğlu, mitinge eşi Sare Davutoğlu ile katıldı. Davutoğlu çifti, sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları, miting alanında kurulan platforma çıkarak selamladı.

Mitingde vatandaşlara seslenen Davutoğlu'nun konuşması, zaman zaman "Davutoğlu sen bizim her şeyimizsin", "Davutoğlu sen bize Reis'in emanetisin", "Mücahit Başbakan" şeklindeki sloganlarla kesildi.

Davutoğlu, konuşmasının ardından, AK Parti Eskişehir milletvekili adaylarıyla el ele tutuşarak vatandaşları selamladı.

Başbakan Davutoğlu, alandan ayrılırken de vatandaşların Miraç Kandili'ni kutladı. Davutoğlu, gençlerden, Miraç Kandili dolayısıyla anne ve babalarının ellerini öpmesini istedi.

 Mitinge, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli ile AK Parti Eskişehir milletvekilleri ve milletvekili adayları da katıldı.

Davutoğlu'nun konuşmasını, miting alanının dolması nedeniyle bazı vatandaşlar, alanın çevresindeki binaların balkonlarından dinledi.

Miting alanında, "Kızımız doktor, damadımız başbakan, liderimiz cumhurbaşkanı oldu", "Yesevi'nin hikmeti, Mevlana'nın emaneti, yok milletin endişesi, Eskişehir'in Eniştesi", "Biz seninle devam dedik, biz seni Yavuz bildik, elimizde Kuran, kalbimizde vatan, sen yürü Başbakan", "Tele kulakla değil, can kulağıyla dinliyoruz, emret Sayın Başbakanım" yazılı pankartlar asıldı.

Milli Eğitim Bakanı Avcı da kısa bir konuşma yaptı.

(Bitti)