AK Parti'nin Hatay mitingi

AK Parti'nin Hatay mitingi
AK Parti'nin Hatay mitingi
- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu: (1) - "Etrafımızda bir ateş çemberi var. Kardeş kardeşi vuruyor. Herkes bir zalimden kaçabilmek için sığınacak diyar arıyor. Bu ateş çemberi içinde Irak'ın, Suriye'nin, Lübnan'ın, Ukrayna'nın, Mısır'ın, Libya'nın ateş çemberi içinde bir ülke var ki demokrasisiyle ayakta, birliğiyle, beraberliğiyle ayakta. O ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti." -"Huzurunuza geldiysek, emin olun sizlerden sadece oy talep etmek için gelmedik, destek talep etmek için gelmedik. Sizlerle beraber Ortadoğu'ya haykırmak için geldik. Gelin ey kardeşler, birbirinize kıymayın. Hatay'da olduğu gibi, barış içinde yaşayın. 'Halep'i de Hatay gibi barış şehri yapın. Lazkiye'yi barış kenti yapın. Musul'u da Bağdat'ı da Şam'ı da barış kenti yapın' diye haykırmaya geldik" -"AK Parti demek, birlik demek. AK Parti demek, vahdet demektir. AK Parti demek, Bayezid-i Bestami'nin 'kesrette vahdet' ideali demektir"

HATAY (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye 'nin etrafında ateş çembere bulunduğunu belirterek, "Kardeş kardeşi kırıyor. Herkes bir zalimden kaçabilmek için sığınacak diyar arıyor. Bu ateş çemberi içinde Irak'ın, Suriye'nin, Lübnan'ın, Ukrayna'nın, Mısır'ın, Libya'nın ateş çemberi içinde bir ülke var ki demokrasisiyle ayakta, birliğiyle, beraberliğiyle ayakta. O ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti" dedi.

Davutoğlu, partisince İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuşmasına, Hatay'ın hoşgörü mimarları Habib-i Neccar'a, Bayezid-i Bestami'ye, Davud-i Antakiyi'ye selam ederek başladı. 

Kendilerini muhabbetle karşıladıkları için Hataylılara teşekkür eden Davutoğlu, Hatay'ın davalarını en iyi anlayan, vahdetin, kültürel çoğulculuğun ve kardeşliğin kenti olduğunu söyledi.

Davutoğlu, "kesrette vahdet" sözünü hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Biz Hatay'da Müslüman, Hristiyan, Sünni, Alevi, Nusayri, Türkmen, Arap, Kürt, tüm Hataylılar kesret içinde vahdeti temsil ediyoruz. Birliğiniz, beraberliğiniz daim olsun. Siz sadece Türkiye'ye değil,  Ortadoğu 'ya güzel bir örneksiniz. Etnik ve mezhebi çatışmaya girmiş Ortadoğu'daki kardeşlerimize örneksiz. Hatay, bu birliği ve beraberliği korumaya devam edecek miyiz? Aramıza fitne sokanlara karşı Hatay'daki çoğulculuğu Türkiye'ye, Türkiye'deki çoğulculuğu Ortadoğu'ya. Ortadoğu'daki çoğulculuğu dünyaya yayacak mıyız? Sizler barışın en güzel timsalisiniz. AK Parti hareketi aslında temelde bu felsefeyle hareket etti. Dedik ki bu vatan, bu güzel vatan her bir köşesiyle farklı etnik mezhebi grupları barındırıyor. Tarihi zengin, yani çok, kesret var ama onun ötesinde bir de vahdet var, vahdet. Birlik var, bu birliğin sembolü İbrahimi gelenektir, bu birliğin sembolü tarihimizdir, bu birliğin sembolü al bayrağımızdır."

Davutoğlu'nun "Ana vatana bağlandıktan sonra hep semasında albayrak dalganan Hatay'ı ebediyen albayrağın gölgesinde yaşatacak mıyız? Bu albayrak, Hatay'a gölgelik olan bu albayrak 780 bin kilometrekarelik vatan toprağın ve ötesinde dalgalanmaya devam edecek mi? İşte bizimi davamız budur" sözlerine üzerinde meydandakiler '"evet" yanıtını verdi.

-"Herkes bir zalimden kaçabilmek için sığınacak diyar arıyor"

"Huzurunuza geldiysek, emin olun sizlerden sadece oy talep etmek için, destek talep etmek için gelmedik. Sizlerle beraber Ortadoğu'ya haykırmak için geldik" diyen Davutoğlu, şunları söyledi:

"Gelin ey kardeşler, birbirinize kıymayın. Hatay'da olduğu gibi, barış içinde yaşayın. Halep'i de Hatay gibi barış şehri yapın. Lazkiye'yi barış şehri yapın, Musul'u da Bağdat'ı da Şam'ı da barış şehri yapın diye haykırmaya geldik. Hatay, biz size çok şey borçluyuz. Siz hep destek verdiniz ama en güzel örnek olma vakti bugünlerdir.

Etrafımızda bir ateş çemberi var. Kardeş kardeşi kırıyor. Herkes bir zalimden kaçabilmek için sığınacak diyar arıyor. Bu ateş çemberi içinde Irak'ın, Suriye'nin, Lübnan'ın, Ukrayna'nın, Mısır'ın, Libya'nın ateş çemberi içinde bir ülke var ki demokrasisiyle ayakta, birliğiyle, beraberliğiyle ayakta. O ülke, Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Türkiye Cumhuriyeti Devleti..."

Başbakan Davutoğlu, 13 yıl önce başlattıkları demokratik hamlelerle 28 Şubat zulmüne son verdiklerini belirterek, "Darbelere, vesayet kültürüne son verdik" dedi.

"Hatay şahit misin? Darbelere son verdik mi? Vesayet kültürüne son verdik mi? 28 Şubat'ta vatandaşları bölen anlayışa son verdik mi? Başörtüsü zulmüne son verdik mi? Başı açık, başörtülü bütün vatan bacılarına Meclisin kapılarını açtık mı?" sorularına olumlu yanıt alan alan Davutoğlu, "AK Parti demek, birlik demek. AK Parti demek, vahdet demektir. AK Parti demek, Bayezid-i Bestami'nin 'kesrette vahdet' ideali demektir" dedi.

Davutoğlu, meydandakilere "Bu ideali yaşatmaya var mısınız? Hatay'dan gür bir sesle bizi kimse ayıramaz. Sünni, Nusayri, Alevi, Arap, Türk, Kürt, hep beraberiz, biriz, beraberiz, iriyiz demeye var mısınız? Biriz demeye var mısınız? İriyiz demeye var mısınız? Ayaktayız demeye var mısınız?" sorularına "varız" cevabı aldı.

Bunun üzerine Davutoğlu, "Bu topraklar merhamet toprağıdır, bu topraklarda biz hiç bir zaman zulme izin vermedik, vermeyeceğiz. Habib-i Neccar, yani Hz. İsa'nın havarileri zulme uğrayıp Antakya'ya geldiklerinde, onlara kapısını açıp buyur eden, Hatay denilince akla gelen Habbi-i Neccar'ın çocukları ve torunları olarak gelin dertleşim" dedi.

(Sürecek)