AK Parti'nin Hatay mitingi

AK Parti'nin Hatay mitingi
AK Parti'nin Hatay mitingi
- AK Parti Genel Başbakanı ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "(CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, 'Türkiye, iki gün içinde Suriye'ye girecek' iddiası) Bu kadar palavra olur mu? Kılıçdaroğlu'nun asgari ücreti de o kadar palavra, o kadar palavra. Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözlerin hepsi de o kadar palavra" - "Millet iktidar vermez ya hadi denemek için hani 23 Nisan'da çocuklara bir gün başbakan koltuğunu veriyoruz, 48 saatliğine Kılıçdaroğlu'na versek memleketi batırır, batırır" - "Mısır'daki darbecilerle problemimiz var ama Kılıçdaroğlu'nun problemi yok. Çünkü o Türkiye'de de darbeci, dünyada da darbeci"

HATAY (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin'in, "Türkiye'nin, iki gün içinde Suriye'ye gireceği" iddiasının palavra olduğunu söyleyerek, " Kılıçdaroğlu 'nun asgari ücreti de o kadar palavra, o kadar palavra. Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözlerin hepsi de o kadar palavra" dedi.

Davutoğlu, partisince İtfaiye Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, büyük alim Davud-i Antaki'den bahsettiğini hatırlatarak, "Bu kadar fedakarlıktan ve böyle bir insanlık destanından sonra ben de adımı Ahmet Hatayi koymak istiyorum. Davut Hatayi. Gönülden Hayatlıyım" ifadelerini kullandı.

Medeniyetler tarihi okuduğunu, medeniyetin en derininin Hatay'da, dinler tarihi okuduğunu dini hoşgörünün en güzelinin Hatay'da bulunduğunu, Orta Doğu tarihi okuduğunu ve okuttuğunu belirten Davutoğlu, Orta Doğu'nun en hoşgörülü ve en güzel barışının da Hatay'da olduğunu ifade ederek, "Hatay sen ne güzel örneksin" değerlendirmesinde bulundu.

Tahriklerin bitmediğini ifade eden Davutoğlu, "CHP Genel Sekteri 2 gün, 3 gün önce 'Türkiye 48 saat içinde Suriye'ye girecek' dedi. Bu ne biliyor musunuz? Hataylılar, hani bunu örnek alın bak 48 saat geçti girmedik değil mi? Bu kadar palavra olur mu?" diye konuştu.

İddianın palavra olduğunu söyleyen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kılıçdaroğlu'nun asgari ücreti de o kadar palavra, o kadar palavra. Kılıçdaroğlu'nun verdiği sözlerin hepsi de o kadar palavra. Ama tabi şimdi iki gün içinde test etmek kolay, gerçekleşmedi, bitti. İki günde attığı palavra boşa çıktı. 

Millet iktidar vermez ya hadi denemek için hani 23 Nisan'da çocuklara bir gün başbakan koltuğunu veriyoruz, 48 saatliğine Kılıçdaroğlu'na versek memleketi batırır, batırır. Şimdi diyor ki 'Bana 4 yıl verin yeter'. Niye öyle diyor biliyor musunuz? Gözleri fal taşı gibi açık. AK Parti hazineyi doldurdu. 36 milyar dolardan, 146 milyar dolara Merkez Bankası rezervi çıktı, hazine dolu. Dediği şey şu aslında, ben yorumlayayım; 'Bana 4 yıl verin şu hazineyi bir tüketeyim, ondan sonra çekip gideceğim.' Biz ise ne diyoruz, bize 4 yıl yetmez, biz büyük Türkiye inşa ediyoruz, biz asırlık yola çıkmışız, bize 4 yıl yetmez, cumhuriyetin 100. yılında da var olacağız, 2053'te de 2071'de de Malazgirt'in bininci yılında da AK Parti farklı kişilerle ama mutlaka inancıyla davasıyla bu yolun hizmetkarı olacak."

CHP'li belediye başkanının "Hep halkı dinlersek iş yapamayız" dediğini aktaran Davutoğlu, "Bunların zihniyeti bu. Bunlar halkı, halkı dinlemeyi zül kabul ederler, biz ise halkın yanından hiç ayrılmayız" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, Başbakanlığı döneminde 12 yılda defalarca Hatay'a geldiğini, kendisinin de başbakan olduktan sonra ikinci kez ili ziyaret ettiğini dile getiren Davutoğlu, alandakilere "Sizin yanınızdan hiç ayrıldık mı? Sizinle omuz omuza dururken sizi hiç terk ettik mi? Sizin başınızı hiç öne eğdik mi?" sorularını yöneltti. 

Hatay'da aralık ayında gerçekleştirilen kongrede İskenderun'da üniversite açacaklarına söz verdiklerini ve İskenderun Teknik Üniversitesinin 23 Nisan'da açıldığını hatırlatan Davutoğlu, hayırlı olsun temennisinde bulundu.

-"Millet 24 saat çalışanı da biliyor, yatanı da biliyor"

"Onlar konuşur AK Parti yapar. Millet biliyor. Yapanı da biliyor yıkanı da biliyor. Mazlumun yanında olanı da zalimin yanında uyuyanı da biliyor. 24 saat çalışanı da biliyor, yatanı da biliyor" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Mazlum, zalim konusunda bir hususa daha dikkat çekelim. Kılıçdaroğlu bu meydandan biraz daha dinlesin. Kılıçdaroğlu soruyor, 'Bizim niye Suriye'de, İsrail'de, Mısır'da, büyükelçimiz yok?' Kafası almıyor. İsrail'de niye yok biliyor musunuz? Çünkü İsrail askerleri, postallarıyla Mescid-i Aksa'ya giriyor. Kılıçdaroğlu, Mavi Marmara'da 9 kardeşimizi şehit etti. Gazze'de çocukları öldürüyor. Hataylılar, yiğit Hataylılar, Arap, Türkmen, Sünni, Nusayri, Orta Doğu'nun çocukları biz Kudüs'ü işgal eden, Mescid-i Aksa'yı işgal edenlerle dost olur muyuz? Kılıçdaroğlu gitsin olsun. Biz olmayız."

-"Kılıçdaroğlu'nun vicdanı mühürlenmiş" 

"Suriye ile ilgili bu kadar zalim, kendi halkına kimyasal silah kullanan bir zalimle biz dost olur muyuz?" diye soran Davutoğlu, alandakilerin "Hayır" yanıtını vermesi üzerine, "İşte Hatay'ın vicdanı, böyle derken Kılıçdaroğlu'nun vicdanı mühürlenmiş" diye konuştu. 

Bir gün Suriye'de, Suriye halkının gerçek temsilcileri Şam'a oturduğunda Türkiye ile Suriye arasında sınırların dahi kalmayacağını, dostluğun ebedi olacağını ve hep beraber eşit halklar olarak geleceğe yürüneceğini vurgulayan Davutoğlu, "Biz onlara saygı göstereceğiz, onlar bize. Mısır'da yok. Niye yok? Çünkü Mısır'daki darbecilerle problemimiz var ama Kılıçdaroğlu'nun problemi yok. Çünkü o Türkiye'de de darbeci, dünyada da darbeci" şeklinde konuştu.

Hatay'ın ana vatana katılmasını sağlayan Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen ve arkadaşlarını rahmetle anan Davutoğlu, o zaman milli birliğin pekiştirildiğini hatırlattı. 

Davutoğlu, "CHP, liste başı Esed'e şarkı yazan bir adam. Hatay'daki liste başı. Biliyorsunuz değil mi? Allah aşkına Tayfur Sökmen'in torunları Esed'e şarkı yazanlara oy verir mi?" diye sordu. 

(Sürecek)