AK Parti'nin Iğdır mitingi

AK Parti'nin Iğdır mitingi
AK Parti'nin Iğdır mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (2) -"Bu toprağa gelen yetimler, bu toprağa gelen garipler, ister Kafkaslar'dan, ister Ortadoğu'dan, ister Balkanlar'dan sığınacak bir diyar olarak Anadolu'ya gelirlerse, Allah şahit ki aşımız aşlarıdır, evimiz evleridir, bağımız bağlarıdır, canımız canlarıdır" - "Zalime biz hiçbir zaman mazlumu teslim etmedik, etmeyeceğiz" - "Birileri 77 milyonun arasına fitne sokmaya çalışıyor, Sünni, Şii, Alevi, Caferi ya da Türk, Kürt ayrımları üzerinden. Bizim için Sünni-Şii ayrımı yoktur, hepimiz Müslümanız" - "Bizde mezhep ayrımı yok ve bizim için Türk-Kürt bütün Anadolu'daki her bir vatandaşımız için, bizim için her yer Türkiye"

IĞDIR (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu toprağa gelen yetimler, bu toprağa gelen garipler, ister Kafkaslar'dan, ister Ortadoğu'dan, ister Balkanlar'dan sığınacak bir diyar olarak Anadolu'ya gelirlerse, Allah şahit ki aşımız aşlarıdır, evimiz evleridir, bağımız bağlarıdır, canımız canlarıdır" dedi.

Davutoğlu, partisinin mitinginde, barış istemenin onur ve erdem istemekle aynı olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun dün Ardahan'da olduğunu hatırlatan Davutoğlu, alandakilerin yuhalaması üzerine, "Yuhalamayın" uyarısında bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında tekrar Suriyeliler'den şikayet ettiğini ve Türkiye'ye sığınan Suriyeliler'i geri göndereceklerini söylediğini aktaran Davutoğlu, şunları söyledi:

"Ne zaman hatırlasam yüreğime hançer saplanmış gibi olan bir olaydır. Günlerdir onu söylüyorum ne Kılıçdaroğlu ne Bahçeli ne Demirtaş'tan bir ses yok. Tarih 1944, can Azerbaycan, can kardeşlerimiz, Ahıska Türkleri sürülürken onlardan bir kısmı, 146'sı buraya Boraltan Köprüsü'den Türkiye'ye özgürlük için yürüdüler. Zannettiler ki sınırın bu tarafında onları bekleyen kardaşları var. Doğru, bütün Anadolu onları bekliyordu ama yönetimde CHP yönetimi vardı. Sınırı kapattı, Anadolu onları beklerken, biz 'çırpınırdı Karadeniz' diye ağıtlar yakarken, onlar, o yiğit insanlar, oradan düşmana teslim edildiler. Şef, milli demekten bile artık şey yapıyorum, İnönü, Kılıçdaroğlu, CHP zihniyeti, 146 kardeşimizi Ruslar'a teslim etti. O 146 yiğit, Türk askerinin gözü önünde şehit edildi."

Bu olayla ilgili Azeri şairlerinin "Bizi siz öldürün vermeyin Rus'a, yakışmaz Türklüğe sığmaz namusa" ve "Men ne diyem bu vefasız dağlara, öz kardaşı dönek olan ağlara" dizelerini hatırlatan Davutoğlu, "Öz kardaşı dönek olur mu? Yüreğimize hançer gibi saplandı bu sözler. Kılıçdaroğlu'na bu meydandan sesleniyorum, bütün Azeriler, bütün Suriye'deki Türkmenler, Kürtler, Araplar, Saraybosna'daki Boşnaklar, Kırım'daki Tatarlar adına Allah şahit ki bu topraklarda bir daha böyle bir zillet yaşanmayacak. Bu toprağa gelen yetimler, bu toprağa gelen garipler, ister Kafkaslar'dan, ister Ortadoğu'dan, ister Balkanlar'dan sığınacak bir diyar olarak Anadolu'ya gelirlerse Allah şahit ki aşımız aşlarıdır, evimiz evleridir, bağımız bağlarıdır, canımız canlarıdır" ifadelerini kullandı.

- "Bahçeli'den bir ses çıkmıyor"

Kılıçdaroğlu'nun Bayır Bucak'tan gelenleri, Esed zulmünden kaçan Türkmenleri geri göndereceğini, Esed'e teslim edeceğini söylediğini bildiren Başbakan Davutoğlu, "Aynen İnönü'nün yaptığı gibi Boraltan Köprüsü'nde. Bu acıyı yaşamış olan Iğdırlılar'ın torunları, biz mazlumu zalime verir miyiz" diye sordu.

Alandakilerin "hayır" yanıtı üzerine Davutoğlu, "Soruyorum günlerdir, Bahçeli'den bir ses çıkmıyor, 'Biz Türkmenleri vermeyiz' demiyor. Diyor mu? Demiyor. Öte yandan eğer Kılıçdaroğlu'na kalsa Kobani'den gelen Kürt kardeşlerimizi de IŞİD'e teslim ederdi. 3 günde 290 bin Kürt kardeşimizi aldık, onu da IŞİD'e teslim ederdi. Bunun zihniyeti bu" ifadesini kullandı. 

"Bütün Kafkaslar'a, Ortadoğu'ya, Balkanlar'a barış gelsin" diyen Davutoğlu, bunun için çabaladıklarını belirterek, "Ama zalime biz hiçbir zaman mazlumu teslim etmedik, etmeyeceğiz" diye konuştu.

 - "Bizim için Nahcivan ile Iğdır arasında bir fark yoktur"

Başbakan Davutoğlu, Türkiye ve Azerbaycan'ın acı olaylar sonrasında şu anda et ve tırnak gibi iç içe olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Kim yaptı bunu? Azerbaycan ile stratejik işbirliğini kim kurdu? AK Parti. Bizim dönemimize kadar Türk Dünyası Konseyi kurulmamıştı, Azerbaycan ile bu derece ilişkiler gelişmemişti. Daha da geliştireceğiz inşallah. Cumhurbaşkanımızın, başbakanlığı döneminde Türkiye-Azerbaycan ilişkileri en üst düzeye çıktı. Bizim için Nahcivan ile Iğdır arasında bir fark yoktur, Azerbaycan ile Türkiye arasında da bir fark yoktur. Bir taraftan biz Kafkaslar'a bu barış çağrısında bulunurken diğer taraftan da ülkemizde büyük bir milli birlik ve kardeşlik hamlesini yürütüyoruz. Birileri 77 milyonun arasına fitne sokmaya çalışıyor, Sünni, Şii, Alevi, Caferi ya da Türk, Kürt ayrımları üzerinden. Bizim için Sünni-Şii ayrımı yoktur, hepimiz Müslümanız. Bizde mezhep ayrımı yok ve bizim için Türk-Kürt bütün Anadolu'daki her bir vatandaşımız için, bizim için her yer Türkiye." 

Diğer partilerin Iğdır'a gelerek sadece kendi görüşlerindeki kesimlere hitap etmeye çalışacağını ifade eden Davutoğlu alandakilere, "Türkiye'nin her yerinde bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını bağrına basan parti, hangi parti? Etnik ve mezhebi ayrıma karşı milli birlik ve beraberliği savunan parti, hangi parti" diye sordu. 

Kalabalığın "AK Parti" yanıtı üzerine Davutoğlu, bugün çok ümitlendiğini söyledi.

Iğdır'da düzenlenenle birlikte  20. mitingi gerçekleştirdiklerini belirten Davutoğlu, gösterilen ilgiden dolayı hiç yorgunluk hissetmediğini kaydetti. Davutoğlu'nun "Iğdır'da şu tabloyu gördüm ya artık gam yemem. İsterseniz sabaha kadar da dururuz, hiç yorulmam" sözleri alandakilerce coşkuyla alkışlandı.

Türkiye'deki bütün nifak tohumlarına karşı 'Çözüm Süreci' dediklerini ifade eden Davutoğlu, "Sürecin esası 78 milyonu kardeş yapmak, bütün ayrımcılıkları ortadan kaldırmaktır. Bu topraklarda mezhebi dolayısıyla kimse farklı görülemez. Sünni kardeşlerimiz ne kadar aziz ise Şii, Caferi, Alevi kardeşlerimiz de o ölçüde azizdir. Türk, Kürt, Boşnak, Arnavut her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı azizdir. Biz sadece bu nazarla bakarız ve bağrımızı açtığımızda Türk mü Azeri mi demeden bütün Iğdırlılar'a bağrımızı açarız, bütün Iğdırlılar'ı bağrımıza basarız, her bir Iğdırlı'da kendimizi görürüz" ifadelerini kullandı.

(Sürecek)