AK Parti'nin Kayseri mitingi

AK Parti'nin Kayseri mitingi
AK Parti'nin Kayseri mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Bütün ülkelere sesleniyorum, bütün dünyaya da ilan ediyorum. Angajman kurallarımız bellidir. Hangi ülke, hangi gerekçeyle olursa olsun ülke sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ederse sınır güvenliğini koruyup gereken cevabı veririz. Herkes ayağını denk almalıdır" - "(Ankara'daki terör saldırısı) Her türlü takibat ve soruşturma dikkatle yapılıyor. Bu çalışmaların sonuçları da yavaş yavaş ortaya çıkacak. Sorumluları mutlaka yakalayıp adalete teslim edeceğiz, bundan hiç şüpheniz olmasın" - "Sabit fikirli, her şeye 'hayır' diyen bir zihniyetten ne ülkeye, ne millete, ne de siyasete hayır gelmeyeceği aşikar"

KAYSERİ (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bütün ülkelere sesleniyorum, bütün dünyaya da ilan ediyorum. Angajman kurallarımız bellidir. Hangi ülke, hangi gerekçeyle olursa olsun ülke sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ederse sınır güvenliğini koruyup gereken cevabı veririz. Herkes ayağını denk almalıdır" dedi.

Davutoğlu, partisinin Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na yönelik eleştirilerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun Çankaya Köşkü'nde yaptıkları ikili görüşmeyi siyaset malzemesi yaptığını belirten Davutoğlu, "Bundan sonra onunla oturup konuşurken, karşımda çıkar çıkmaz konuştuğum devlet meselelerini kendi günlük siyasetine alet edecek, bir şantaj siyasetçisi var gibi konuşacağım" ifadelerini kullandı.

Siyasetçilerin her türlü kimliğinden önce ahlaklı, sözüne sadık ve insan olması gerektiğini dile getiren Davutoğlu, "Neymiş o beni zorda bırakacak şey? Bildiğini söylesin. Ne kadar ayıp bir tavır. Ne kadar yanlış bir tavır. Tehdit ve şantajla siyaset yapılamayacağını onlara birer birer öğreteceğiz. Eminim Cumhuriyet Halk Partisi kitlesi de bu tavırdan hicap duymuştur. Bir başbakanın, anamuhalefet partisi genel başkanı ile konuşmasından sonra böylesi bir tutumdan rahatsız olmuştur. Bu milletin en önemli özelliği ak ile karayı iyi ayırmasıdır. Buyurun millet meydanına, o meydan size ne olduğunuzu haykıracaktır. Biz siyasi muhataplarımıza güven duymak isteriz, onlarla devlet meselelerini paylaşmak isteriz. İnanın ben Kılıçdaroğlu'nu dinlerken, onu sevenler adına da hicap duydum" diye konuştu.

Davutoğlu, AK Parti iktidarının terör karşısında asla tavizkar olmadığını ve her zaman kararlılıkla mücadele ettiğini belirterek, "Ankara'daki olayda da her türlü tedbir alınmıştır, her türlü takibat ve soruşturma dikkatle yapılıyor. Bu çalışmaların sonuçları da yavaş yavaş ortaya çıkacak. Sorumluları mutlaka yakalayıp adalete teslim edeceğiz, bundan hiç şüpheniz olmasın. DEAŞ, PKK, DHKP-C, MLKP, alfabenin bütün harfleriyle üzerimize gelen o terör odaklarına ve onları bizim üzerimize salanlara söylüyorum, hepsinin hesabını sorup adalete teslim edeceğiz" dedi.

- "Uçak da olsa aynı mukabelede bulunurduk"

Türkiye'nin tökezlemesini arzu edenlerin milletin kenetlenmesi karşısında hayal kırıklığına uğratılacağını dile getiren Davutoğlu şunları kaydetti:

"Bu karanlık hesabı yapanlara, Türkiye'yi yolundan çevirmek isteyenlerin hepsine hak ettikleri cevabı vereceğiz. Biz hiçbir zaman hiçbir vatandaşımızdan vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Vatandaşlarımızın hukukunu sonuna kadar koruyacağız. Bildiğiniz gibi dün Suriye sınırımızda güvenlik güçlerimiz, milliyeti belli olmayan insansız bir hava aracını düşürdü. Daha önce angajman kurallarını ilan etmiş ve bu kuralların ihlal edilmesine seyirci kalmayacağımızı bütün dünyaya duyurmuştuk. Düşürülen insansız hava aracı değil de uçak olsaydı da aynı muameleyle mukabelede bulunurduk. Buradan bir kez daha ilgili bütün ülkelere sesleniyorum, bütün dünyaya da ilan ediyorum. Angajman kurallarımız bellidir. Hangi ülke, hangi gerekçeyle olursa olsun ülke sınırlarımızı, hava sahamızı ihlal ederse sınır güvenliğini koruyup gereken cevabı veririz. Herkes ayağını denk almalıdır."

Davutoğlu, 7 Haziran Milletvekili Genel Seçimi'nde milletin, bütün partilere "Türkiye için bir araya gelin ve uzlaşın" mesajı verdiğini ifade ederek, bunun üzerine AK Parti'nin milletin verdiği mesaja uygun hareket ettiğini ama diğer partilerin uzlaşmaktan uzak tutum sergilediğini dile getirdi. 

CHP'nin, koalisyon görüşmeleri sırasında AK Parti'nin adeta CHP zihniyetine teslim olmasını istediğini söyleyen Davutoğlu, MHP ile yapılan görüşmelerde ise MHP'nin değil ama partinin Genel Başkanı Devlet Bahçeli 'nin "hayır"cı siyasetiyle karşılaştıklarını belirtti.

- "Bahçeli'ye milletimiz size notunu verdi"

"Millet uzlaşın dediği halde uzlaşmayan, her söylenene 'hayır' cevabı veren bir liderlik olur mu? Terörle mücadele eden bir başbakan olup gidip onunla koalisyon hükümeti kuralım, beraber mücadele edelim dediğimizde bana 'hayır' diyenden terörle mücadele edecek bir lider çıkar mı? Seçim hükümeti kurmak zorunda kaldığımızda, 'Buyurun siz de bakan verin' dediğimde kendi milletvekillerine baskı yapıp bu hükümete anayasal olarak onların da bulunmak zorunda olduğu bu hükümete bakan vermeyenden terörle mücadele iradesi çıkar mı?" sorularını yönelten Davutoğlu, konuşmasına söyle devam etti:

"Bir tek, takdirle anıyorum Sayın Tuğrul Türkeş, 'Ben buradayım' dedi. Ve yiğitçe aramıza katıldı. Şimdi bütün terörle mücadele toplantılarına da katılıyor. MHP tabanından biz o dönemde çok olumlu mesajlar aldık ama Bahçeli sadece 'hayır' dedi. Böyle sabit fikirli, her şeye 'hayır' diyen bir zihniyetten ne ülkeye ne millete ne de siyasete hayır gelmeyeceği aşikardır. Siyasi ve ekonomik kriz olmuş zerre kadar umurlarında değil. Askerlerimiz, polislerimiz şehit oluyormuş umurlarında değil. 'Gelin taşın altına elinizi koyun' diyoruz, koymuyorlar, 'Beraber olalım' diyoruz olmuyorlar. Ama biz yola çıktık mı sağa ve sola bakmayız. Bu milletin hasmına karşı yürüdük mü arşı titretiriz. Şimdi koalisyon hükümeti kurulamamasını bize fatura etmeye çalışıyorlar. Güya bütün hazırlıkları tamammış da dosyalar çantasındaymış da aslında koalisyona hazırlarmış. Bu hazırlıkları bizimle paylaşmadılar? Terörle mücadelede bizi yalnız bıraktıktan sonra millet şimdi size inanır mı? İşte geçti o günler Sayın Bahçeli, milletimiz size notunu verdi. En fazlada yüreği yanan Milliyetçi Hareket Partili kardeşlerim verdi. O notu 1 Kasım'da göreceksiniz. İşte o bu milletin ak ile karayı ayırt ettiğini ortaya koyacak."

(Sürecek)