AK Parti'nin Kilis Mitingi

AK Parti'nin Kilis Mitingi
AK Parti'nin Kilis Mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: - "(Diyarbakır'daki patlama) Burada da seçime 48 saat kalmadan böyle bir saldırı açık bir provokasyondur. Demokrasimize bir provokasyondur, Türkiye'nin istikrarına dönük bir provokasyondur. Kim olursa olsun yakasından tutup, inşallah adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız" - "Bugün Diyarbakır'da birkaç saat önce HDP mitingi esnasında ortaya çıkan patlama konusunda haber alır almaz hem İçişleri Bakanımıza hem valimize gerekli talimatları verdim. Bu işin sorumluları, kaza mı değil mi tetkik ediliyor ama bir patlama söz konusu olduğu için suikast ihtimali, seçimlere dönük bir provokasyon ihtimalini de göz önüne alıyoruz, o çerçevede çalışmalar yürütüyoruz. Kim yapmış olursa olsun, ne gerekçeyle yapmış olursa olsun, hangi partiye karşı yapılmış olursa olsun, bu saldırılar demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılan saldırılardır. Hepsini lanetliyoruz"

KİLİS (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbakır'daki patlamayla ilgili, "Burada da seçime 48 saat kalmadan böyle bir saldırı açık bir provokasyondur. Demokrasimize bir provokasyondur, Türkiye 'nin istikrarına dönük bir provokasyondur. Kim olursa olsun yakasından tutup, inşallah adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız" dedi.

Partisinin Kilis'te Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingindeki konuşmasına, kendisini zılgıtlarla karşılayan Kilislilere teşekkür ederek başlayan Davutoğlu, Kilis'i ve Kilislileri selamladı.

Kilis'in her zaman milli davanın arkasında ve istiklalin koruyucusu olduğunu ifade eden Davutoğlu, Suriyelilere kucak açan Kilis'e gelmekte ısrarcı olduğunu söyledi.

Davutoğlu, AK Parti'nin son 12 yılda, al bayrağı dalgalandırmak için dik durduğunu belirterek, 7 Haziran'nda, AK Parti'den 2 milletvekili çıkarılması için Kilislilerden destek istedi.

Kilis'ten Halep'e yapılması öngörülen hızlı tren projesinin Esed'in halkına saldırması nedeniyle gerçekleştirilemediğini belirten Davutoğlu, Suriye'deki zor günlerin geçeceğini ve hızlı tren projesinin gerçekleştirileceğini belirtti.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye'nin 12 yıl önce IMF'ye muhtaç olduğunu ancak IMF borcunu ödediklerini, Türkiye'yi kendi milli silah sistemlerini üretir hale getirdiklerini vurguladı.

İktidara geldiklerinde Kilis'te 4 ambulans bulunduğunu, bu sayıyı 31'e çıkardıklarını anlatan Davutoğlu, bunun yanı sıra Kilis'e üniversite kurduklarını, kente doğal gaz getirdiklerini ve daha fazla projeyi hayata geçireceklerini vurguladı.

Polatali Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulması için gereken ÇED raporunu imzaladıklarını bildiren Davutoğlu, bu sanayi bölgesinin Orta Doğu'nun en büyük sanayi bölgelerinden olacağını belirtti. Davutoğlu, Suriye'de barışın sağlanmasıyla ve Kilis'i İskenderun'a bağlayacak tünelin tamamlanmasıyla kentin çok daha hızlı büyüyeceğini kaydetti.

Türkiye'yi otoyollarla donattıklarına işaret eden Davutoğlu, Kilis'in de otoyola bağlanacağını ve hızlı tren ağına dahil edileceğini, yapacakları yeni barajlarla kentin içme suyu problemlerini de çözeceklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Mademki Kilis bizim izzetimize sahip çıktı, mademki Kilis mazlumların yanında yer aldı, mademki Kilis Anadolu'nun şefkatini gösterdi, Allah şahit ki Kilis'e hizmet bize en büyük borç, en büyük şereftir" dedi.

 

-"Saldırı açık bir provokasyondur"

Seçim sürecinde birçok provokasyon yapıldığına ve istenmeyen olaylar yaşanabileceğine dikkati çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

"Bugün Diyarbakır'da birkaç saat önce HDP mitingi esnasında ortaya çıkan patlama konusunda haber alır almaz hem İçişleri Bakanımıza hem valimize gerekli talimatları verdim. Bu işin sorumluları, kaza mı değil mi tetkik ediliyor ama bir patlama söz konusu olduğu için suikast ihtimali, seçimlere dönük bir provokasyon ihtimalini de göz önüne alıyoruz, o çerçevede çalışmalar yürütüyoruz. Kim yapmış olursa olsun, ne gerekçeyle yapmış olursa olsun, hangi partiye karşı yapılmış olursa olsun, bu saldırılar demokrasiye ve Türkiye Cumhuriyeti'ne yapılan saldırılardır. Hepsini lanetliyoruz." 

Davutoğlu, buna rağmen ülkede şiddet kültürünün yayılmasına izin vermediklerini ifade ederek, "Barış içinde seçimlere gideceğiz inşallah" dedi.

Başbakan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Vefat eden vatandaşlarımıza rahmet, yaralı olan vatandaşlarımız için sağlık tedbirleri alındı, onlara da acil şifalar diliyoruz. Her zaman AK Parti olarak tutumumuz ilkesel olmuştur. Kim, nerede, hangi gerekçeyle yaparsa yapsın şiddetin karşısında olduk. Burada da seçime 48 saat kalmadan böyle bir saldırı açık bir provokasyondur. Demokrasimize bir provokasyondur, Türkiye'nin istikrarına dönük bir provokasyondur. Kim olursa olsun yakasından tutup, inşallah adli makamlara teslim etmek için gece gündüz çalışacağız."

AK Parti olarak tutumlarının ilkesel olduğunu dile getiren Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Diyarbakırlı vatandaşlarıma sesleniyorum. İstismar edenlere karşı, istismar kapılarını kapatın. Herhangi bir provokasyona izin vermeyin. İnşallah bütün partiler eşit şartta pazar günü seçimlere gidecek. Nihayetinde sadece ve sadece milletin dediği olacak. İçeriden ve dışarıdan kurulan tuzakları birer birer bozacağız. Bütün partileri bu konuda aynı ilkesel tutumu sergilemeye çağırıyorum. Arkadaşlarıma da talimat verdim. Hem Diyarbakır ilinde bütün partilerle temas ediyorlar hem de valiliğimiz gerekli tedbirleri alıyor. Önemli olan inşallah pazar günü barış içinde, hiçbir şekilde hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan seçime gitmektir."

Davutoğlu, yarınki Antalya ve Konya mitingleriyle 81 ili tamamlamış olacaklarını vurgulayarak, "81 ili, bütün illeri dolaşan tek parti AK Parti oldu. Kilisliler, işte sizin huzurunuza da geldik. Hakkari'de de Edirne'de bu al bayrağı dalgalandıran parti, hangi parti? Milleti bağrına basan parti, hangi parti? İşte pazar günü de hep beraber AK Parti'nin öncülüğünde "yeni Türkiye"ye yürümeye var mısınız? Bütün bu tuzakları yapanlara tarihi bir ders vermeye var mısınız?" diye konuştu.

- Notlar

Gaziantep'ten karayoluyla Kilis'e gelen Davutoğlu, konuşma yaptığı platforma eşi Sare Davutoğlu ile çıktı ve vatandaşları selamladı.

Mitingde vatandaşların tekbir getirmeleri üzerine Davutoğlu, Suriye semalarından da tekbirlerin özgürce yükselmesini diledi. 

Mitinge, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in yanı sıra bazı AK Parti milletvekilleri, milletvekili adayları ve teşkilat yöneticileri de katıldı.

Konuşmasının ardından Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile vatandaşlara karanfil attı.