AK Parti'nin Kocaeli mitingi

AK Parti'nin Kocaeli mitingi
AK Parti'nin Kocaeli mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (3) - "Şimdi Kılıçdaroğlu, 'Yeni bir kent kuracağım' diyor. Daha İzmir'i bile idare edemeyenler, İzmir'i sele kurban edenler, Türkiye'ye hizmet edebilir mi? Türkiye'ye herhangi bir mega proje getirebilir mi? Zihninizde canlandırın" - "CHP, vaktinde bu 'Allahüekber' nidanlarını bu semalardan indirmişti. Onu tekrar bu selamlara getiren Adnan Menderes'e bir kere daha rahmet diliyoruz"

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Şimdi Kılıçdaroğlu, 'Yeni bir kent kuracağım' diyor. Daha İzmir'i bile idare edemeyenler, İzmir'i sele kurban edenler, Türkiye'ye hizmet edebilir mi? Türkiye'ye herhangi bir mega proje getirebilir mi? Zihninizde canlandırın" dedi.

Başbakan Davutoğlu, Kocaeli'nde, Perşembe Pazarı alanında düzenlenen AK Parti mitinginde halka hitap etti.

Davutoğlu, tarih yazmaya kararlı olduklarını ifade ederek, hazırlanan bütün projelerin dünyanın en büyük projeleri olduğuna dikkati çekti. 

İzmit Körfez Geçişi'nin uzunluğu itibarıyla dünyanın dördüncü büyük asma köprüsü olduğunu dile getiren Davutoğlu, "Buraya, 17 Ağustos depreminde gelemeyenlerin Türkiye'sinden, İzmit Körfezi'ne dünyanın en büyük köprülerinden birini yapan Türkiye'ye kim getirdi?" diye konuştu. 

Hızlı trenle 3,5 saatte İstanbul'dan Ankara'ya ulaşılabildiğini anlatan Davutoğlu, İstanbul ile Kocaeli'nin neredeyse komşu kapısı olduğunu söyledi. Daha büyük bir projelerinin olduğunu ifade eden Davutoğlu, "İstanbul ile Ankara arası süper hızlı trenle 1,5 saate inecek. Bütün bunların merkezinde Kocaeli var. Kocaeli'nin çalışkan insanları var. Kocaeli, Türkiye'nin özetidir. Türkiye'nin her vilayetinden vatandaşımız burada yaşıyor" değerlendirmesinde bulundu. 

Davutoğlu, "Şimdi Kılıçdaroğlu, 'Yeni bir kent kuracağım' diyor. Daha İzmir'i bile idare edemeyenler, İzmir'i sele kurban edenler, Türkiye'ye hizmet edebilir mi? Türkiye'ye herhangi bir mega proje getirebilir mi? Zihninizde canlandırın" ifadelerini kullandı.

Miting alanını dolduranların, "Esselamü Aleyküm" sloganları üzerine Davutoğlu, "Gençler neyi hatırlatmak istediğinizi anladım" dedi ve şöyle devam etti:

"Arakanlılar adına, esselamü aleyküm, Filistinliler için esselamü aleyküm, Suriyeli mazlumlar için esselamü aleyküm, Saraybosna için Evlad-ı Fatihan için esselamü aleyküm ve dahi Orta Asya, Kafkasya için esselamü aleyküm. İşte merkez ülkenin dirençli dinamik gençliği. Biz Türkiye'nin etrafında bir gönül coğrafyası kuruyoruz."

- " CHP , vaktinde bu 'Allahüekber' nidalarını bu semalardan indirmişti"

Yine alanı dolduran gençlerin, "Ya Allah, Bismillah, Allahüekber" demesinin ardından Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bu ne güzellik. Allah razı olsun. Şimdi CHP, vaktinde bu 'Allahüekber' nidalarını bu semalardan indirmişti. Onu tekrar bu selamlara getiren Adnan Menderes'e bir kere daha rahmet diliyoruz. CHP ile HDP ayı zihniyet demiştim ya birisi ezanı aslından uzaklaştırmıştı, diğeri de şimdi şunu söylüyor, 'Allah, Kürtçe bilmiyor mu?' diyor. Haşa. Bunlara bir ders verecek miyiz? 'Bu tekbirler, bu semada ebediyen çınlayacak' diyecek miyiz? 'Bu al bayrak, bu gökyüzünden Hakkari'de de Edirne'de de Diyarbakır'da da İzmir'de de ebediyen dalgalanacak' diyecek miyiz? 'Tek devlet' diyecek miyiz? Hiçbir paralel devlet yapılanmasına izin vermeden, 'Tek devlet' diyecek miyiz? Bütün Evlad-ı Fatihan'ı, Evlad-ı Şamil'i, Kafkas, Balkan, Orta Asya, Mezopotamya, bütün kardeşleri birleştiren, tek millet, diyecek miyiz? 786 bin kilometrekarelik alanda bölünmeyecek, yükselecek tek vatan diyecek miyiz? Ve dahi ne güzel ay yıldızlarla burayı süslediniz, Türkiye'nin her yerinde ve dünyada tek bayrak diyecek miyiz? İşte aşkımız budur, davamız budur. Onların da bizimle olan mücadelesinin sebebi budur."

"Bir şarkısın sen, ömür boyu sürecek. Dudaklarımdan yıllarca düşmeyecek" dizelerinin alandakilerce okunması üzerine Davutoğlu, "Dudaklarınızdan düşmemesi gereken şey millet aşkıdır, dava aşkıdır, istiklal ve istikbal aşkıdır" dedi.

Mega projeleri hayata geçireceklerini belirten Davutoğlu, Kocaeli'nin bütün bu mega projelerin merkezi olacağını ifade etti. 

Kocaeli'nin siyaseten şanslı olduğunu, çok kıymetli siyasetçiler yetiştirdiğine dikkati çeken Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Kurucu il başkanımız Nihat Ergün, yıllarca bakanlığımızı yaptı. İkinci başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, belediye başkanımız oldu. Üçüncü il başkanımız Fikri Işık Bey, şimdi bakanımız. Dördüncü il başkanımız Zeki Aygün, şimdi milletvekilimiz. Beşinci il başkanımız Şemsettin Bey, gençlik kolları başkanımız. İşte siyasi ahlak bu. Kadın kolları kurucu başkanımız Sibel Hanım, şu anda Kadın Kolları Genel Merkez Başkanı. Kocaeli, sen herkese gerçekten siyaset dersi verirsin. Şişli'yi dahi idare edemeyip birbirine düşenler, AK Parti'den ders alsınlar. Kocaeli'den ders alsınlar. Ahlak ve edep dersi alsınlar."

- "Başı örtülü, başı açık Türk hanımları Meclis'e el ele giriyorlar"

Davutoğlu, 7 Haziran'da ders verilmesini isteyerek, "28 şubat heveslilerine, 'Bir daha bu ülkenin hanımlarına zulmedemezsiniz' diyor muyuz? İmam hatiplerde kat sayı zulmünü getirenlere, 'Bir daha bu zulmü yaptırmayız' diyor musunuz?" sorularını yönelttiği miting alanındakilerden olumlu cevaplar aldı.

28 Şubat'ın o karanlık günlerinde Türk kadınının onurunun çiğnendiğini söyleyen Davutoğlu, "Bir hanım, MHP 'den milletvekili olarak seçildi, Meclis'e gitti. Talimat geldi, 'Başını açsın' diye. Şimdi her yerde milliyetçilikten bahseden Bahçeli, talimatla hanımlarımıza başını açtırdı. 28 Şubat'ın ikna odacısı hanımefendi daha sonra CHP'den milletvekili oldu ama şimdi hepsi siyasetin dışında ama başı örtülü, başı açık Türk hanımları Meclis'e el ele giriyorlar" diye konuştu.

"Demokrasiyi yüceltecek miyiz? İnsan onurunu koruyacak mıyız. Millet tarafından yazılan bir anayasaya imza atacak mıyız?" sorularına istediği cevabı alan Davutoğlu, "İşte, bütün siyasetimizin esası budur" karşılığını verdi.

 

- "Yüksek hızlı trenleri süper hızlı trenlere dönüştürüyoruz"

AK Parti iktidarıyla Türkiye'nin bütün yaralarını sardığını ve büyük bir kalkınma hamlesinin içine gerdiğini belirten Davutoğlu, şunları kaydetti:

"12 yıl içinde 737 hastane, 117 üniversite açtık. Karayollarını 6 bin 700 kilometreden 18 bin kilometreye çıkardık. Şimdi karayollarında duble yolları otoyollara dönüştürüyoruz. Hızlı treni, yüksek hızlı trene. Yüksek hızlı trenleri süper hızlı trenlere dönüştürüyoruz. İşte bunun en çarpıcı yeri Kocaeli olacak. Üçüncü havalimanından, üçüncü köprüden, Kuzey Marmara yoluna Sabiha Gökçen'e ve kuzey çevre yoluyla bütün bu hat Kocaeli'ne bağlanacak. Kocaeli-İzmit-Dilovası'ndan Darıca-Gebze-Çayırovası hattıyla metroyla İstanbul'a bağlanacak. Artık İstanbul ile Kocaeli'ni ayırt etmek mümkün olmayacak."

Davutoğlu, Gebze Teknik Üniversitesini kurduklarını, Kocaeli'de bilişim vadisinin temelini yakında atacaklarını belirterek "Kılıçdaroğlu'nun rüyasında gördüğü çip fabrikası var ya Kocaeli, bütün bilgisayar teknolojisinin merkezi oluyor. Çip fabrikasını da kuruyoruz" dedi.  

 

- "HDP, DHKP-C'nin sözcülüğünü yapıyor"

 

Miting alanındakilere "Yeni Türkiye'ye var mısınız? Yükselen Türkiye'yeye var mısınız? Bu dörtlü çeteye, arkasındaki terör örgütlerine dur demeye var mısınız?" diye soran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"İşte Adana, Mersin saldırılarından sonra bir anda baktık HDP, DHKP-C'nin sözcülüğünü yapıyor, DHKP-C, HDP'nin. MHP, HDP ile paslaşıyor. Paralel, bir taraftan HDP ile bir taraftan MHP ile bir taraftan CHP ile görüşüyor. Bütün bu tuzaklara karşı milli iktidar demeye var mısınız?"

Mitingin ardından İzmir'e geçeceğini ve İzmir'in bugün gideceği 5. il olduğuna işaret eden Davutoğlu, "Bir günde 5 ilde miting ve toplantı yapan başka parti var mı? Hangi parti, bir günde 5 yerde miting yapar? Hangi parti Hakkari'de de Edirne'de de miting yapar? Hangi parti 78 milyonu kucaklar? Hangi parti Türk, Kürt, Sünni, Alevi, herkesi bağrına basar? O zaman AK Parti'nin kaderi, Türkiye'nin kaderidir. Bu kaderi yazmaya var mısınız?" ifadelerine yer verdi.

- Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da mitingde yaptığı konuşmada, Kocaeli'nin, AK Parti'yi kuruluşundan bu yana hiç yalnız bırakmadığını, 2002'den bu yana yapılan tüm seçimlerde partilerine en yüksek desteği veren illerden olduğunu söyledi.

Işık, 13 yıldır muhalefetin sadece konuştuğunu, AK Parti'nin ise iş yaptığını ifade ederek, ülke ekonomisinde yaşanan gelişmelere dikkati çekti.

Türkiye ekonomisinin büyümeye devam ettiğini dile getiren Işık, "Kocaeli, her zaman birliğin şehridir. Kocaeli, beraberliğin şehridir, kardeşliğin şehridir. Kocaeli, Anadolu'dur, Rumeli'dir, Türkiye'nin geleceğidir. Bugün şehrimiz üretimin başkenti. 7 Haziran'da vereceğiniz güçlü destekle Türkiye'de bilim ve teknolojinin de başkenti olacak" ifadesini kullandı.

Miting meydanında toplanan kalabalığa da işaret eden Işık, "Bu alanda HDP miting yaptı, bu alanda CHP miting yaptı, bu alanda MHP miting yaptı. Hepsini toplayın, beş ile çarpın ve AK Parti'nin sayısı bulundu" diye konuştu.

- Eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün

Eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün de çok önemli seçimin arifesinde olduklarını belirterek, "Bu önemli seçim, 15 yıl önce yine bu meydanda, teşkilat binamızda kuruluşumuzu gerçekleştirdiğimiz zamandan sonraki en önemli seçimlerden birisi. O günlerde nasıl millet geleceğine sahip çıkmışsa görüyoruz ki yine bu meydanda milletimiz geleceğine sahip çıkmış görünüyor. Cumhuriyet tarihinde ilk defa çok partili hayata geçtikten sonra bir siyasi parti 4. defa tek başına iktidar dönemini yakalamış ve gerçekleştirmiş olacak. Üçüncü iktidar döneminde oylarını artırarak gerçekleştirdik ve bu da cumhuriyet tarihinde rekordu, şimdi yeni bir rekor arifesindeyiz" diye konuştu.

 Türkiye'nin 13 yılda demokraside çok ama çok önemli mesafeler aldığını dile getiren Ergün, "Türkiye fakir ülkeler arasında, az gelişmiş ülkeler arasında yer alamazdı. Bu millete fakirlik yarışmaz, demokrasi dışında, otoriter rejim altında yaşamak yarışmaz düşüncesiyle yola çıktık, milli gelir seviyemizi Allah'a şükür olsun ki fert başına 10 bin doların üzerine çıkardık. Orta gelir seviyesine çıkardık. Şimdi yeni bir sıçrama yapma zamanı. Bu sıçramayı, hamleyi 7 Haziran tarihinde milletimizin vereceği yeni bir güçle gerçekleştirmiş olacağız" ifadesini kullandı.

-Notlar

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, mitingin yapıldığı Perşembe Pazarı alanına otobüsle geldi. Davutoğlu, sevgi gösterisinde bulunan vatandaşları, partinin seçim şarkıları eşliğinde platformdan selamladı.

Daha sonra halka hitap eden Başbakan Davutoğlu'nun konuşması yaklaşık 1 saat sürdü. Davutoğlu'nun konuşması zaman zaman bir gurup genç tarafından seslendirilen "Bir şarkısın sen" isimli şarkıyla kesildi.  

Davutoğlu, konuşmasının ardından, platforma davet edilen AK Parti Kocaeli milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

Başbakan Davutoğlu, daha sonra, platformdan inerek mitinge katılan vatandaşlarla kucaklaştı, hatıra fotoğrafı çektirdi. Davutoğlu, bu sırada alanda bulunan bir simitçiden de simitlerini satın alarak, vatandaşlara ikram etti.

Mitinge, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, eski Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, AK Parti Kocaeli milletvekilleri ve milletvekili adayları katıldı.

Miting alanında, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'na atfedilen, "Hocam sözlerimi, Notere onaylattım. Nasıl?" şeklindeki soruya, Nasrettin Hoca'nın yanıtı olarak "Niye Notere gittin? Milleti bulamadın mı?" sözlerinin yer aldığı bir karikatür dikkati çekti. Alanda, büyük boyutlu Gazi Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun posterleriyle ay yıldızlı bayrak ve AK Parti flaması da asıldı.

(Bitti)