AK Parti'nin Konya mitingi

AK Parti'nin Konya mitingi
AK Parti'nin Konya mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (4) - "Biz insanımızı yaşatmaya geliyoruz. Birileri gençleri dağlarda öldürmeye geliyor. Birileri terörle, şiddetle bu gençleri birbirine kırdırmaya geliyor. Biz ise barışa geliyoruz, huzura geliyoruz, kardeşliğe geliyoruz, yeni Türkiye'ye geliyoruz. Yarın vereceğiniz oy, kardeşliğe verilecek oydur" - "Zalim Esed, onlara (Bayırbucak Türkmenleri) zulmediyor. Allah aşkına Selçuklu torunları, kardeşlerinizi yalnız bırakır mısınız? Ama onlara yardıma giden MİT tırlarını, ihanet şebekeleri dünyaya şikayet etti. Hesap sorar mısınız? Din, diyanet diye konuşup, mazlumlara yardıma giden tırlara baskın yaptıran bu paralel çeteden hesap soracak mısınız? Onları dünyaya şikayet eden, sonra da milliyetçi geçinen MHP'den hesap soracak mısınız? Kobani'deki, Halep'teki Kürtlere yardım ettiğimizi unutup, Kobani'yi bahane ederek Türkiye'nin şehirlerini şiddete boğan HDP'den hesap soracak mısınız?"

KONYA (AA) -  AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Biz insanımızı yaşatmaya geliyoruz. Birileri gençleri dağlarda öldürmeye geliyor. Birileri terörle, şiddetle bu gençleri birbirine kırdırmaya geliyor. Biz ise barışa geliyoruz, huzura geliyoruz, kardeşliğe geliyoruz, yeni Türkiye 'ye geliyoruz. Yarın vereceğiniz oy, kardeşliğe verilecek oydur" dedi. 

Davutoğlu, partisince Şehir Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'deki bütün hastanelerin en iyi şartlara getirildiğini, kimsenin hastanede "ücret sancısı" çekmediğini, ilaç kuyruklarında beklemediğini anlattı. 

Devlet tarafından kadınlara, mübarek annelik görevlerini yapıp çocuklarını dünyaya getirdiklerinde ilk çocukta 300, ikinci çocukta 400, üçüncü çocukta ise 600 lira doğum hediyesinin verilmeye başlandığını dile getiren Başbakan Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin kadınlarına ve gençlerine şefkatli olduğunu söyledi. 

"Ceberrut devlet" anlayışı yerine insanına saygı gösteren yeni Türkiye anlayışının hakim olduğunu belirten Davutoğlu, engellilere yönelik yapılan çalışmalara ilişkin de bilgi verdi. 

Nerede bir mitinge gitse hepsinin gelip teşekkür ettiğini ifade eden Ahmet Davutoğlu, Edirne mitinginde bir engellinin tekerlekli sandalye ile kendisine ulaşmaya çalıştığını, bunun üzerine yanına gidip ne istediğini sorduğunda, "Sayın Başbakanım bir şey istemiyorum. Nasıl olsa siz bizim için her şeyi yapıyorsunuz. Sadece teşekkür etmek istiyorum" dediğini aktararak, bundan güzel bir şeyin olamayacağını dile getirdi.

"Sağlam iradenin Konya'da olduğunu" söyleyen Başbakan Davutoğlu, "Konya'da bütün siyasi tarihi aşacak şekilde bir rekor netice alacak mıyız? Sizden, bir daha 100 yıl içinde geçilmeyecek bir rekor bekliyorum. Var mısınız o rekoru kırmaya?" sorusuna, alandakilerden "Evet" karşılığını aldı.

"Nasıl bir şefkatli devlet kurduklarını" da anlatan Davutoğlu, doğumdan eğitime, çeyiz hesabından konut edinmeye ve diğer alanlardaki sosyal yardımlara ilişkin bilgiler verdi.

Şeyh Edebali'nin, "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünü aktaran Ahmet Davutoğlu, şöyle konuştu. 

"Biz insanımızı yaşatmaya geliyoruz. Birileri gençleri dağlarda öldürmeye geliyor. Birileri terörle, şiddetle bu gençleri birbirine kırdırmaya geliyor. Biz ise barışa geliyoruz, huzura geliyoruz, kardeşliğe geliyoruz, yeni Türkiye'ye geliyoruz. Yarın vereceğiniz oy, kardeşliğe verilecek oydur. Kardeşliğe oy verecek misiniz? Huzura oy verecek misiniz? İstikrara oy verecek misiniz? Yükselmeye oy verecek misiniz? Oyunuz kime? Kardeşliğin adresi kim? Huzurun adresi kim? İstikrarın adresi kim? Geleceğimizin, istikbalimizin adresi kim? İstiklalimizin garantisi kim? İşte oyumuz ve tarihi mührümüz AK Parti'ye."

- "Biz 'kimsesizlerin kimsesi' olduk"

Herkese sahip çıktıklarına vurgu yapan Davutoğlu, emeklilere, yaşlılara, dul kadınlara, öksüz ve yetimlere yönelik yardımlar konusunda da açıklamada bulundu.

Başbakan Davutoğlu, şu ifadelere yer verdi:

"Biz 'kimsesizlerin kimsesi' olduk. 'Kimsesizlerin kimsesi' olmaya var mısınız? Somali'de çocuklar açlıktan ölürken, bizi ihanet şebekeleri itham etti. Somali'ye açlıktan ölen çocuklara eli ulaşan Türkiye'den memnun musunuz? Razı mısınız? Gazze'de öldürülen çocuklara, yetimlere sahip çıkan Türkiye'den memnun musun Konya? Razı mısın Konya? Bu Kılıçdaroğlu , 'Suriye'den gelen yetimleri, öksüzleri geri gönderelim' diyor. Selçuklu torunları razı olur musunuz?"

- "MİT tırlarını ihanet şebekeleri dünyaya şikayet etti"

Bayırbucak Türkmenleri'nin Türkiye sınırlarının dışında kaldığını dile getiren Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Zalim Esed, onlara zulmediyor. Allah aşkına Selçuklu torunları, kardeşlerinizi yalnız bırakır mısınız? Ama onlara yardıma giden MİT tırlarını, ihanet şebekeleri dünyaya şikayet etti. Hesap sorar mısınız? Din, diyanet diye konuşup, mazlumlara yardıma giden tırlara baskın yaptıran bu paralel çeteden hesap soracak mısınız? Onları dünyaya şikayet eden, sonra da milliyetçi geçinen MHP 'den hesap soracak mısınız? Kobani'deki, Halep'teki Kürtlere yardım ettiğimizi unutup, Kobani'yi bahane ederek Türkiye'nin şehirlerini şiddete boğan HDP'den hesap soracak mısınız? 

Şimdi soruyorum, mazlumlara sahip çıkan kudretli Türkiye Cumhuriyeti'nden razı mısınız? 2011'de bana en büyük onuru verip, milletvekili olarak Konya'dan gönderdiniz. Sizden bir emanet aldım. Bu emanete sahip kaldık mı? Milli iradeye sahip çıktık mı? Tehdit edenin tehdit etmesine bakmadan, şantajcının şantajına bakmadan dimdik durduk mu? Mazlumlara sahip çıktık mı? Şahit misin Konya? İşte bizim iddiamız bu. Nerede bir öksüz varsa, nerede bir yetim varsa, Arakan'daysa, Somali'deyse, Gazze'deyse gözyaşını biz sildik. Allah şahit, önümüze ne engel çıkarırlarsa çıkarsınlar, hain çeteler ne yaparlarsa yapsınlar, dünyada mazlumlara sahip çıkmaya devam edeceğiz."

(Sürecek)