AK Parti'nin Konya mitingi

AK Parti'nin Konya mitingi
AK Parti'nin Konya mitingi
- Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu: (5) - "Yarın kader günüdür. Oyunuzu kullanırken 12 yılın, 25 yılın muhasebesini yapın. 12 Eylül'den bu yana yaşananların, 28 Şubat'ın muhasebesini yapın ama sonunda demokrasiye, özgürlüklere, izzete, onura, kalkınmaya, büyümeye oy verin" - "Biz inanıyoruz ki biraz düşündüğünüzde tefekkür ettiğinizde bütün bunların adresinin AK Parti olduğunu herkes görecek" - "Hangi partiye oy verecek olursa olsunlar vatandaşlarımız birbirine hoşgörü göstersin. Yarın tek bir sandıkta dahi en küçük bir olumsuzluk olmasın. Farklı partilere oy verecek olsalar da herkes gitsin birbirine selam versin"

KONYA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Yarın kader günüdür. Oyunuzu kullanırken 12 yılın, 25 yılın muhasebesini yapın. 12 Eylül'den bu yana yaşananların, 28 Şubat'ın muhasebesini yapın ama sonunda demokrasiye, özgürlüklere, izzete, onura, kalkınmaya, büyümeye oy verin. Biz inanıyoruz ki biraz düşündüğünüzde tefekkür ettiğinizde bütün bunların adresinin AK Parti olduğunu herkes görecek" dedi.

Davutoğlu, partisinin Şehir Meydanı'ndaki mitinginde, ülkedeki bütün kesimlerle dünyadaki bütün mazlumlara sahip çıkacaklarını belirtti. 

"Suriyelileri niye davet ediyoruz, halkın parası niye onlara harcanıyor" diye milleti tahrik edenlere seslenen Başbakan Davutoğlu, "İnanırız ki bir yetimin başını okşayanın, bir öksüze 'evladım' diyenin vaktini de malını da mülkünü de hazinesini de bereketlendirecek olan Allah'tır" ifadesini kullandı.

Yaptıkları birçok atılım hamlelerinde başını okşadıkları Filistinli, bağırlarına bastıkları Somalili çocukların, hüngür hüngür ağlayan Arakanlının duasının olduğunu bildiren Davutoğu, "Biz bu duaları unutur muyuz, onları kaderine terk eder miyiz" sorusunu yöneltti. 

"Hayır" karşılığını alan Başbakan Davutoğlu, "O zaman yarın sandıktan güçlü çıkmamız lazım" diye konuştu.

Seçimlerin ardından uygulamaya koymayı planladıkları düzenlemeler arasında "yargı reformu"nun yer aldığını belirten Davutoğlu, "Artık adalet paralel çetenin, vesayetçilerin at oynattığı alan olmayacak. HSYK seçimlerinden sonra bu konuda hamd olsun adalet kendi özerkliğini kazandı. Kendi alanında kendi bağımsız kararlarını alıyor ama adalet sistemini yeniden tanzim edeceğiz" şeklinde konuştu.

Bir diğer maddenin şeffaflık olduğunu dile getiren Başbakan Davutoğlu, " Türkiye 'de şeffaflık yasasıyla sadece siyasette değil bütün ülkede, her kesimde ahlakı egemen kılacağız" dedi.

"Ahlakı her kesim için egemen kılmaya var mısınız" sorusuna "Evet" karşılığını alan Davutoğlu, "Siyasette de ekonomide de basında da ilimde de her yerde temel ilkemiz ahlakı ihya etmek olacak. Ahi Evran ahlakını Türkiye'nin her kesimine her okuluna her şehrine her bakanlığa her bölgeye hakim kılacağız" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şehirleri yeniden inşa edeceklerini ve tarihi dokuyu gözleri gibi koruyacaklarını belirterek, "Bütün bu acil gündem maddelerini birer birer hayata geçireceğiz" ifadesini kullandı.

"Seçimde yüzde 80, yüzde 90'ı geçmeye var mısınız? Bir daha kimsenin unutamayacağı bir neticeyi Konya'da almaya var mısınız? Davutların Ahmet'inin, Torosların çocuğunun yanında durmaya var mısınız" sorusuna aldığı "Varız" yanıtı üzerine Başbakan Davutoğlu, tüm şehirlerdeki mitinglerde meydanları dolduranlara teşekkür etti.

-"Türkiye'yi yüceltmek için çalışmak bize düşer"

Tüm vatandaşlara seslenmek istediğini ifade eden Başbakan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Hangi partiye oy verecek olursa olsunlar vatandaşlarımız birbirine hoşgörü göstersin. Yarın tek bir sandıkta dahi en küçük bir olumsuzluk olmasın. Farklı partilere oy verecek olsalar da herkes gitsin birbirine selam versin. Yarın kimsenin kimseye zarar vermediği, kimsenin kimsenin kılına dokunmadığı, kimsenin kimseyi üzmediği, gönül kırmadığı bir gün olsun. Sandıklara giderken mutlaka önce güzel bir niyetle besmeleyle yola çıkalım. Sonra kim şantaj, kim tehdit yaparsa yapsın hepsine karşı, ramazanda 'Ben oruçluyum' deriz ya birisi sataşmak istediğinde dönüp onlara 'Biz oruçluyuz, biz kötü söze, kem söze oruçluyuz. Bugün sen bana ne söylersen söyle, ben sana karşılık vermeyeceğim' diyelim çünkü yarın provokasyonlar, tahrikler olabilir. Türkiye'de seçim güvenliğine dün Diyarbakır'da olduğu gibi darbe vurmak isteyenler olabilir. Kim ne yaparsa yapsın diyeceksiniz ki 'Ben bugün oruçluyum, şiddete, kötü söze, kem söze oruçluyum'. Öfke onlara, merhamet bize, hiddet onlara, şefkat bize, hakaret onlara, güzel söz bize, Türkiye'yi küçültmek için çalışmak onlara, Türkiye'yi yüceltmek için çalışmak bize düşer." 

-"Oylarınızı mutlaka kullanın"

Vatandaşlardan oylarını mutlaka kullanmalarını isteyen Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Yarın kader günüdür. Oyunuzu kullanırken 12 yılın, 25 yılın muhasebesini yapın. 12 Eylül'den bu yana yaşananların, 28 Şubat'ın muhasebesini yapın ama sonunda demokrasiye, özgürlüklere, izzete, onura, kalkınmaya, büyümeye oy verin. Biz inanıyoruz ki biraz düşündüğünüzde tefekkür ettiğinizde bütün bunların adresinin AK Parti olduğunu herkes görecek. Özellikle AK Parti seçmeni itibarıyla da söylüyorum yarın sabaha kadar hem dualarınızla destek verin hem de en yakın dostlarınızı, arkadaşlarınızı, komşularınızı arayın ve deyin ki 'Yarın vereceğiniz oy bu ülkenin geleceğinin, bu ülkede milli birlik mi olacak herkesi kuşatan bir parti mi iktidara gelecek yoksa yamalı bir bohça gibi 90'lı yıllardaki krizler, koalisyonlar mı gelecek onun oylamasıdır' deyin. Yarın vereceğiniz oy 'Kuvayi Milliye ile sırtını yurt dışına dayayan, yurt dışındaki ağababalarına dayayanlar arasındaki tercih oyudur' diyeceksiniz."

"Milli irade bayramını kutlamaya var mısınız" diye soran ve "evet" yanıtını alan Başbakan Davutoğlu, alandakilere "Bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, milli birliği, milli iradeyi ve insan onurunu korumaya, her gönüle girmeye, her haneye bereket götürmeye, kudretli ve şefkatli yeni Türkiye'yi inşa etmek için gece gündüz çalışmaya, Allah, tarih ve millet önünde söz veririz" sözlerini tekrar ettirdi. 

Kalabalığa "Söz mü" diye soran Başbakan Davutoğlu, "Söz" yanıtını aldı. 

-Notlar

Miting alanı AK Parti logolu balonlarla süslendi. Alanda, "Güçlü Konya güçlü Başbakan", "Konya için değerli ne varsa onda bulacaksınız",  "AK gençler kıble kayası gibi ardında, sen yürü Başbakanım millet davasında, Allah yanında", "Bu ses kadınların gönül sesidir, bu ses yeniden doğuşun sesidir", "Metro Konya Projesi'ni şehrimize kazandıran Başbakanımız Sayın Ahmet Davutoğlu'na teşekkür ederiz" pankartları yer aldı.

Alandaki bir grup vatandaş "Meramlılar Başbakanına sahip çıkıyor", "Meramlı komşuların burada" pankartları açtı. AK Parti İl Başkanlığınca alana girişlerde "Konya'nın gururu Ahmet Davutoğlu" yazılı şapka dağıtıldı. 

Başbakan Davutoğlu, kürsüye "Torosların yiğidi, Konya'nın evladı, bilge adam" anonsuyla davet edildi.  Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile platforma çıkarak alandakileri selamladı. Kalabalık, ellerindeki Türk bayrakları ve AK Parti flamalarını sallayarak Davutoğlu çiftine sevgi gösterilerinde bulundu.

 Bu sırada miting alanının üzerine bırakılan "üç hilal" motifli birkaç balon dikkat çekti. Alandakiler balonları "yuhalayarak" tepki gösterdi. Başbakan Davutoğlu, konuşması sırasında ezan okunması üzerine konuşmasını keserek alandakilerle ezanı dinledi. 

Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Yalçın Akdoğan ve Ali Babacan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bazı eski bakanlar ve milletvekillerinin de katıldığı mitingin sonunda Başbakan Davutoğlu, beraberindekilerle alandakileri selamladı.

Öte yandan Twitter'ın canlı yayın uygulaması Periscope'taki "Davutoğlu Canlı" isimli hesaptan yayınlanan görüntülerde, Başbakan Davutoğlu'nun miting yaptığı illeri işaretlediği Türkiye haritasında, Konya'ya ilişkin bu işlemi beraberindekilerle yapması yer aldı.

(Bitti)